1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kultura w kolorze tęczy – wiedza i rozrywka

Kultura w kolorze tęczy – wiedza i rozrywka

(Fot. Katarzyna Miśkowiec)
(Fot. Katarzyna Miśkowiec)
Szukacie tęczowych inspiracji? Rzetelnych źródeł wiedzy lub po prostu rozrywki? A może potrzebujecie prezentów dla kogoś bliskiego? Proszę bardzo! Oto nasz subiektywny tęczowy wybór.

1. Emilia Padoł, „Rodziewiczówna. Gorąca dusza”
Czy pisarka Maria Rodziewiczówna, patriotka o konserwatywnych poglądach, była osobą transpłciową? Trudno rozstrzygnąć, bo to, że nosiła się i strzygła po męsku, niczego tu oczywiście nie dowodzi. Faktem jest natomiast jej nieheteronormatywność – wiązała się z kobietami, a przez większość życia była rozdarta między dwiema miłosnymi relacjami. Rzetelna biografia, którą świetnie się czyta.

2. Torba Ikea
Dochód ze sprzedaży limitowanej tęczowej edycji toreb w okresie od 17 maja (czyli od Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii) do 31 sierpnia wesprze działania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – telefon zaufania 116-111 dla dzieci i młodzieży.

3. Melissa Broder, „Mleko i Głód”
O pożądaniu, kobiecości, głodzie i obżarstwie. Mamy tutaj zakazany romans i temat zaburzeń odżywiania. Główna bohaterka obsesyjnie liczy kalorie, a jedyną kulinarną przyjemnością, której sobie nie odmawia, jest mała porcja lodów. I to w koszernej lodziarni poznaje sprzedawczynię, Żydówkę z bardzo religijnej rodziny. Dziewczynę o bujnych kształtach, najwyraźniej z nich dumną.

4. Paula Szewczyk, „Ciała obce. Opowieści o transpłciowości”
W tym zbiorze doskonałych reportaży głos oddano bohaterom: osobom transpłciowym i ich bliskim. Dużo w tych historiach dylematów (robić operację czy nie robić), niewygodnych pytań („Dlaczego nie mogę mieć zwyczajnej siostry?”), ale też mnóstwo empatii. To także solidna dawka wiedzy o transpłciowości, niebinarności czy tranzycji.

(Fot. Katarzyna Miśkowiec) (Fot. Katarzyna Miśkowiec)

5. Plakietka z Marią Konopnicką
Tęcza w tle nawiązuje do związku pisarki z Marią Dulębianką, malarką i sufrażystką. Spędziły razem ponad dwie dekady, wspólnie mieszkając i podróżując. Zostały pochowane w jednym grobowcu, ale po latach ciało Dulębianki przeniesiono w inne miejsce.

6. Renata Lis, „Moja ukochana i ja”
Osobista historia kochającej kobietę autorki Renaty Lis, która nie tylko pisze o sobie i swojej miłości, ale i wzywa do działania: wyluzuj, bądź zmianą, słuchaj niewysłuchanych. Przełomowa książka, po której chce się rzucić wszystko i walczyć o miłość.

7. Pin w kolorach dumy biseksualnej
Różowy reprezentuje pociąg seksualny do tej samej płci. Niebieski – do płci przeciwnej, a uzyskany w wyniku nakładania się na siebie powyższych kolorów purpurowy – pociąg do obu płci.

8. Marcial Gala, „Mówcie mi kasandra”
Porywająca powieść południowoamerykańskiego autora łączy w sobie to, co magiczne i nadprzyrodzone z brutalnością życia. Raul urodził się w niewłaściwym miejscu, czasach i ciele. Jasnowłosy, drobny, delikatny, od najmłodszych lat obserwowany i karany za to, że jest „niemęski”. Mamy lata 70., a on w ramach interwencji kubańskiej w Angoli jedzie na front. Wie, że nie wróci żywy, bo umie przewidywać przyszłość. I śmierć każdego człowieka, z którym ma styczność.

(Fot. Katarzyna Miśkowiec) (Fot. Katarzyna Miśkowiec)

9. Torrey Peters, „Trans i pół bejbi”
Obsypany nagrodami amerykański bestseller, jednocześnie zabawny i wstrząsający. Reese, młoda transkobieta marzy o byciu matką i tak się składa, że pojawia się na to realna szansa. Tyle że nasza bohaterka musiałaby się zgodzić na układ wywracający jej życie do góry nogami, a właściwie podważający większość ogólnie panujących przekonań i założeń dotyczących rodziny i wychowywania dzieci.

10. Nanga, „Sport, wojna i miłość”
Na drugiej studyjnej płycie zespołu, który współtworzą muzycy Lao Che i Magda Dubrowska (wokalistka, basistka i autorka tekstów), znajdziecie „Piosenkę o miłych rzeczach”. Teledysk do niej, z udziałem aktorek Mai Maj i Magdaleny Kuty, to głos w sprawie kobiet powyżej 60. roku życia oraz ich znikomej reprezentacji w ruchu LGBTQ+. A przy okazji to jedna z bardziej sympatycznych i czułych opowieści o miłości, jakie ostatnio nakręcono.

11. Andrzej Gryżewski, Przemysław Pilarski, „Jak facet z facetem. Rozmowy o seksualności i związkach gejowskich” Wznowione i wzbogacone wydanie beststellerowego zbioru rozmów seksuologa Andrzeja Gryżewskiego z Przemysławem Pilarskim, dramatopisarzem, scenarzystą i dziennikarzem. O relacjach, seksie, emocjach, stereotypach i faktach. Rzeczowe, ale na luzie, bez nadużywania fachowego języka. To książka w równym stopniu dla osób hetero, które chcą poszerzyć swój światopogląd, co poradnik, jak żyć dobrze i w zgodzie ze sobą.

12. Sam Smith, „Gloria”
Album nagrany już po tym, jak świat usłyszał, że Smith definiuje się jako osoba niebinarna. Na tej płycie śpiewa m.in. o dawnych problemach z samoakceptacją. Nietrudno też zauważyć, że od pewnego czasu coraz lepiej czuje się we własnym ciele. Nie w tym, które przez lata było na dietach, ale w tym obecnym, w większym rozmiarze i zwracających uwagę kreacjach. Przy okazji przypominamy,
że Sam Smith jest jedną z gwiazd tegorocznego Orange Warsaw Festival.

(Fot. Katarzyna Miśkowiec) (Fot. Katarzyna Miśkowiec)

13. Alice Oseman, „Heartstopper”
Kultowy cykl komiksów dla młodzieży, znany też z serialowej adaptacji. Głównymi bohaterami są zakochani w sobie nastoletni chłopcy. Dla jednego z nich to rewolucja, ale wie, że ma czas, a przede wszystkim wsparcie mamy, by uświadomić sobie, kim jest i czego pragnie. Pierwszy z czterech wydanych w Polsce tomów ukazał się właśnie w nowym wydaniu.

14. Sara Ohlsson, „Bułeczka”
Seria dla dzieci, gdzie główną bohaterką jest Francesca, zwana Bułeczką. Szwedzka autorka Sara Ohlsson ma rozbrajające poczucie humoru, ale też pisze bez uprzedzeń, pokazując świat, w którym są matki samodzielnie wychowujące córki, dziadek może żyć z partnerem, a koleżanka Bułeczki tłumaczy jej, że dziewczyny mogą zakochiwać się w dziewczynach.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze