1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Słynny artysta Paweł Althamer zamieszka na Złotej Wyspie w warszawskim ZOO

Paweł Althamer i jego najnowszy projekt „Złota Wyspa” w warszawskim zoo (Fot. materiały prasowe)
Paweł Althamer i jego najnowszy projekt „Złota Wyspa” w warszawskim zoo (Fot. materiały prasowe)
Paweł Althamer, wraz w grupą artystów, pomalował na złoto opuszczony wybieg dla niedźwiedzi w warszawskim zoo. W centrum miasta powstała Złota Wyspa, miejsce niecodziennych wydarzeń artystycznych.

„Po co?”. To pierwsze pytanie, jakie przychodzi większości z nas do głowy, gdy czytamy o najnowszej akcji znanego artysty Pawła Althamera. Przemalowanie na złoty kolor betonowego wybiegu dla niedźwiedzi wydaje się aż nadto abstrakcyjne. I tak poniekąd jest, choć – jeśli zna się poprzednie działania artystyczne twórcy – najnowsze przedsięwzięcie nie dziwi, a raczej frapuje i zachwyca.

Paweł Althamer to rzeźbiarz, performer, twórca instalacji i filmów wideo. Jego domeną stały się działania artystyczne na pozór pozbawione konkretnego celu, których zadaniem jest – jak pięknie to określiła w jednym z wywiadów krytyczka sztuki, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK Maria Anna Potocka – stworzenie poczucia ciepłej, przyjaznej integracji. To bardzo trafne określenie działań artystycznych Pawła Althamera, które dotyczą najczęściej najbliższego sąsiedztwa. Wystarczy wspomnieć choćby znane instalacje, jak „Raj”, rzeźbę-ogród, która powstała dzięki współpracy z mieszkańcami Bródna, czy „Dom herbaciany”, obiekt przestrzenny stanowiący funkcjonalne dzieło sztuki, który latem adaptowano na kawiarnię.

Złota Wyspa Pawła Althamera (Fot. materiały prasowe) Złota Wyspa Pawła Althamera (Fot. materiały prasowe)

Tym razem Paweł Althamer, pozostając nadal na prawym brzegu Wisły, postanowił „oddać mieszkańcom” miejsce, które od pewnego czasu ziało pustką i smutkiem. W ramach współpracy Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie, Galerii Sztuki Zachęta i Muzeum Warszawskiej Pragi od sierpnia realizuje projekt artystyczny „Złota Wyspa”.

Złota Wyspa Pawła Althamera (Fot. materiały prasowe) Złota Wyspa Pawła Althamera (Fot. materiały prasowe)

Z nieczynnego wybiegu dla niedźwiedzi brunatnych, który przypominał bezludną wyspę w środku miasta, Althamer stworzył atrakcyjną przestrzeń, idealną do integrujących działań artystycznych i społecznych. Pomalowana na złoto Wyspa stała się rodzajem sceny, na której od początku sierpnia odbywają się koncerty, warsztaty, performance, spotkania, zajęcia kulinarne, praktyka jogi, a także próby spektakli Teatru 21, który tworzą osoby z zespołem Downa.

W drugiej połowie sierpnia Paweł Althamer planuje zamieszkać na Wyspie. Podczas pobytu tam skupi się na pracy rzeźbiarskiej, a do wspólnych działań zaprosi innych artystów i artystki.

Złota Wyspa Pawła Althamera (Fot. materiały prasowe) Złota Wyspa Pawła Althamera (Fot. materiały prasowe)

Złota Wyspa nie zostanie w Warszawie na długo. Przemiana jest tymczasowa, potrwa do końca września. Tym bardziej warto się pospieszyć i odwiedzić miejsce, o którym dawniej mówiono: „przy miśkach”. Było to modne miejsce spotkań, chętnie odwiedzane nie tylko przez młodzież.

Szczegółowy program wydarzeń na Złotej Wyspie z informacją na temat zapisów (z racji na charakter obiektu na Wyspie może znajdować się jednorazowo ograniczona grupa osób) dostępny jest na stronie: muzeumwarszawy.pl/zlota-wyspa-pawla-althamera/.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze