1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura

„Dziewczyna Pop” nadchodzi. Wszystko, co wiemy o nowym albumie Darii Zawiałow

Daria Zawiałow (Fot. Karol Gustavv/materiały prasowe Sony Music Polska)
Daria Zawiałow (Fot. Karol Gustavv/materiały prasowe Sony Music Polska)
Znamy już wszystkie szczegóły dotyczące nowego albumu Darii Zawiałow – tytuł, koncept, datę premiery, trzy okładki, tracklistę, wyczekiwanych gości i nie tylko.

Zamiłowanie Darii Zawiałow do muzycznych podróży i albumów koncepcyjnych weszło na nowy poziom. Stało się to jasne, gdy artystka ujawniła więcej szczegółów dotyczących jej czwartego albumu zatytułowanego „Dziewczyna Pop”. Pierwsze wzmianki o nowej płycie pojawiły się już w 2022 roku, gdy wokalistka podczas rozmowy z Karolem Paciorkiem w podcaście „Imponderabilia” precyzyjnie podała datę premiery pierwszego singla zwiastującego nadchodzące wydawnictwo. Przez kilka miesięcy pieczołowicie pracowała nad nowym materiałem oraz ładowała baterie przed kolejnymi trasami koncertowymi i promocyjnymi. Krótka przerwa artystyczna zaowocowała zupełnie nową energią i jakością. Teraz, po Helsinkach oraz Japonii, artystka zabiera swoich fanów na wycieczkę po Stanach Zjednoczonych.

Daria Zawiałow: „Jestem po prostu dziewczyną pop”

Tytuł nowego albumu Darii Zawiałow – „Dziewczyna Pop” – ma dwa znaczenia: dosłowne i metaforyczne. – Od lat jestem wkładana w różne szufladki: rock, indie rock, pop rock, indie pop, alternatywa… Mam wrażenie, że na przestrzeni lat słowo „pop” nabrało jakiegoś pejoratywnego znaczenia. A na koniec dnia, na wielu płaszczyznach mojego życia, jestem po prostu dziewczyną pop. I uważam, że jest to cool! – wyjaśnia artystka. Co ciekawe, czwarte wydawnictwo płytowe Zawiałow będzie przede wszystkim albumem gitarowym pełnym mocnych brzmień.

Tryptyk Darii Zawiałow

Trzy okładki albumu, trzy single, trzy poligrafie, trzy kolorystyki, trzy miejsca w USA, trzy rodzaje merchu do wyboru. „To największy koncept album, jaki stworzyłam. To było nierealne. Chociaż ostatnio non stop los udowadnia mi, że nie ma czegoś takiego jak »nierealne«. Jestem taka wzruszona i taka wdzięczna” – pisze artystka na Instagramie. Album „Dziewczyna Pop” to opowieść zamknięta w trzech rozdziałach: bolesna przeszłość („92’”), bezpieczna teraźniejszość („Pete Stop”) i strach przed przyszłością („Backdoor”). Każdy z rozdziałów ma swoją estetykę liryczną i wizualną i kryje w sobie cztery premierowe utwory, a wraz z nimi osobne historie. Co więcej, teledyski i zdjęcia do każdej części zostały zarejestrowane w trzech różnych miejscach w Stanach Zjednoczonych: w Los Angeles, Nowym Jorku oraz pustynnym Amboy.

Pierwszy z segmentów zatytułowany „92’” to podróż nie tylko do onirycznego i słonecznego Miasta Aniołów, ale przede wszystkim podróż w czasie – do czasów pierwszych miłości, rozczarowań i pożegnań w życiu Darii. Rozdział „Pete Stop” opowiada z kolei o momencie w życiu wokalistki, w którym pozwoliła sobie na zatrzymanie się w codziennym pędzie i zaczęła marzyć o miłości i potrzebie stabilizacji, natomiast ostatnia część tryptyku – rozdział „Backdoor” – to rozmyślanie artystki nad tym, „co by było, gdyby…”. – Osadziłam ten rozdział na bezkresnej pustyni, na totalnym pustkowiu – nieopodal Arizony, tak aby zintensyfikować u odbiorcy poczucie bezsilności i samotności – wyznaje Zawiałow.

Album zapowiadają również trzy single. Pierwszy z nich, dobrze znany już słuchaczom „Fifi Hollywood”, zdążył już wspiąć się na szczyt polskiego zestawienia najczęściej odtwarzanych utworów we wszystkich stacjach radiowych w kraju, pokryć się złotem oraz uplasować się w czołówce najchętniej streamowanych utworów tego lata na Spotify. Drugi singiel zatytułowany „Z Tobą na chacie” inspirowany był ubiegłoroczną podróżą wokalistki do Nowego Jorku, a trzeci czeka właśnie na swoją premierę, która ma odbyć się jeszcze we wrześniu. Niestety dokładna data oraz tytuł piosenki nie są jeszcze znane.

Tracklista i goście

Od strony muzycznej album przesiąknięty jest gitarowymi latami 90. Lirycznie artystka postanowiła natomiast wyjść z roli narratorki i skupić się na swoich osobistych doświadczeniach i przemyśleniach – pisać o nich bardziej wprost, bez owijania w bawełnę i z przymrużeniem oka. Teksty są jednak w głównej mierze abstrakcją i wytworem wyobraźni autorki. – Są krzywym zwierciadłem moich obaw i lęków, które otworzyły tytułowe tylne drzwiczki w mojej głowie, których chyba nigdy nie chciałam otwierać – mówi otwarcie artystka.

Co ciekawe, tracklista albumu – chociaż jeszcze nieopublikowana w całości – zdążyła już wzbudzić spore emocje wśród fanów, a wszystko to za sprawą jedynego gościa, który pojawi się na krążku. W utworze „Supro”, który otwiera rozdział „Backdoor”, usłyszymy bowiem Taco Hemingway’a. Zawiałow niejednokrotnie mówiła, że jest to jej ulubiony wykonawca na polskim rynku muzycznym, a fani obojga artystów na to połączenie czekali od paru ładnych lat. Co więcej, wszystkie utwory, które trafią na album, powstały we współpracy z Bartoszem Dziedzicem – producentem odpowiedzialnym za takie albumy jak „Granda” Brodki czy „Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło.

Data premiery

Krążek ukaże się w sprzedaży 20 października tego roku, jednak już teraz wydawnictwo w formacie CD i LP oraz specjalny merch są dostępne w przedsprzedaży. Na stronie dziewczynapop.pl czekają także preorderowe bonusy oraz niespodzianki od Yves Saint Laurent – marki, której artystka została niedawno pierwszą polską ambasadorką. Oprócz tego Zawiałow jako pierwsza polska wokalistka zapowiedziała swój album za pośrednictwem Countdown Page na Spotify. Dzięki temu użytkownicy platformy mogą zapisać przedpremierowo album w swoich bibliotekach.

Trasa koncertowa

Chwilę po premierze płyty Daria Zawiałow wyruszy również w trasę koncertową, która będzie obejmować pięć największych hal koncertowych w Polsce. „Nie ukrywam, jest to dla nas miażdżące. Ja i chłopaki jesteśmy gotowi do działania i już nie możemy się doczekać” – poinformowała artystka na Instagramie. „Na dzień dzisiejszy nie mogę jeszcze zdradzić, co wydarzy się na trasie – wraz ze zbliżającą się premierą nowego albumu będę odkrywała nowe karty” – zapowiedziała. Bilety na Trasę 92’ są już w sprzedaży.

 • 2 grudnia 2023 roku – Warszawa/COS Torwar „Koncert Premierowy”
 • 16 lutego 2024 roku – Gdańsk/Ergo Arena
 • 24 lutego 2024 roku – Wrocław/Hala Stulecia
 • 9 marca 2024 roku – Kraków/Tauron Arena Kraków
 • 30 marca 2024 roku – Poznań/Sala Ziemi
 • 28 kwietnia 2024 roku – Warszawa/COS Torwar

Źródło: materiały prasowe Sony Music Polska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze