1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Chłopi” z owacją na stojąco na festiwalu filmowym w Toronto

„Chłopi” z owacją na stojąco na festiwalu filmowym w Toronto

Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe)
Kadr z animacji „Chłopi” (2023) (Fot. materiały prasowe)
Kilka dni temu odbyła się światowa premiera nowej malowanej ekranizacji twórców „Twojego Vincenta”. „Chłopi”, bo o nich mowa, zadebiutowali na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto i zostali docenieni przez publiczność oklaskami na stojąco.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto to jeden z największych i najbardziej prestiżowych festiwali filmowych, gdzie przez dziesięć dni świętowane są dokonania światowej kinematografii. To także tutaj często wyłaniani są przyszli kandydaci do Oscara.

Tak więc „Chłopi”, najnowsza animacja twórców „Twojego Vincenta” – DK Welchman i Hugh Welchmana – ma bardzo mocny start. Zwłaszcza że podczas premiery film został przyjęty owacją na stojąco, co wróży przyszłe sukcesy. Produkcję docenili również recenzenci i krytycy filmowi za granicą, gdzie nagrodzona Noblem powieść została zapomniana.

„Chłopi” określani są m.in. jako „zapierający dech w piersiach” czy „jedno z największych osiągnięć animacji”. Doceniono także świetny scenariusz i wciągającą historię. „Żaden inny film nie wywołuje wizualnego wrażenia w podobny sposób, a jedyne w swoim rodzaju tło i atmosfera pozwalają spojrzeć na unikatową kulturę. […] Tego filmu łatwo się nie zapomina” – pisze recenzent Wesley Hunt na portalu Loud and Clear.

Film zaprezentowano w ramach jednej z czternastu sekcji – Special Presentations. Obejmuje ona północnoamerykańskie, kanadyjskie lub światowe premiery wybitnych twórców oraz filmów z gwiazdorską obsadą. To spore wyróżnienie dla polskiego obrazu, który – jak się okazuje – w pełni na nie zasłużył.

Najnowsza ekranizacja twórców „Twojego Vincenta” została wyprodukowana z wykorzystaniem techniki animacji malarskiej. Produkcja składa się aż z 40 tysięcy klatek filmowych, które są obrazami olejnymi namalowanymi przez ponad 100 artystów, dla których główną inspiracją było malarstwo Młodej Polski. Poświęcili oni na to ponad 200 000 godzin pracy!

Proces malowania i animacji obrazów został poprzedzony zdjęciami filmowymi z udziałem aktorów, którzy wcielili się w postacie bohaterów powieści Reymonta: Kamili Urzędowskiej (Jagna), Roberta Gulaczyka (Antek), Mirosława Baki (Boryna), Andrzeja Konopki (Wójt), Ewy Kasprzyk (Dominikowa), Soni Mietielicy (Hanka), Doroty Stalińskiej (Jagustynka), Małgorzaty Kożuchowskiej (Organiścina), Soni Bohosiewicz (Wójtowa), Macieja Musiała (Jasio), Julii Wieniawy (Marysia Pastuszka) oraz Mateusza Rusina (Mateusz).

W Polsce pokazy „Chłopów” rozpoczną się już niedługo – 19 września podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Z kolei oficjalna premiera zaplanowana jest na 13 października.

Festiwal w Toronto – silna polska reprezentacja

Tegoroczny festiwal filmowy w Toronto to szansa także dla innych polskich produkcji i koprodukcji. We wspomnianej sekcji Special Presentations znalazła się również amerykańsko-brytyjsko-polska koprodukcja „Strefa interesów”, doceniona już m.in. na festiwalu w Cannes.

Wśród polskich producentów są: Ewa Puszczyńska, Bartek Rainski i Magdalena Malisz. Z kolei autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Oscara Łukasz Żal, który otrzymał nagrodę TIFF Variety Artisan Award, przyznawaną za wybitne dokonania we współczesnej kinematografii.

Na festiwalu w Toronto znalazł się także poruszający dokument „Zielona granica”, za który reżyserka Agnieszka Holland otrzymała Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu filmowym w Wenecji, gdzie odbyła się premiera filmu. W tej samej sekcji, czyli Centrepiece, umieszczono także kolejną polską koprodukcję – „Przysięgę Ireny” w reżyserii Kanadyjki Louise Archambault.

Ponadto w sekcji TIFF Docs pojawiły się dwa polskie obrazy: film dokumentalny Macieja Hameli „Skąd dokąd” oraz pełnometrażowy film dokumentalny „Mur” Kasi Smutniak, będący jej reżyserskim debiutem.

Czy któryś ze wspominanych filmów ma szansę stać się kandydatem do Oscara? To na pewno. Czy tak się stanie? O tym przekonamy się niebawem.

Tegoroczna, osiemdziesiąta już, edycja kanadyjskiego festiwalu rozpoczęła się 7 września i potrwa do 17.

Źródła: „W Toronto odbyła się światowa premiera nowej ekranizacji »Chłopów«”, https://www.nck.pl/aktualnosci/w-toronto-odbyla-sie-swiatowa-premiera-nowej-ekranizacji-chlopow- [dostęp: 13.09.2023]; T. M. Wrona, „Festiwal w Toronto 2023. To tu wskazywani są oscarowi faworyci. Silna polska reprezentacja”, https://tvn24.pl/kultura-i-styl/festiwal-w-toronto-2023-to-tu-wskazywani-sa-oscarowi-faworyci-silna-polska-reprezentacja-7332172 [dostęp: 13.09.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze