1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

„Chłopi” polskim kandydatem do Oscara

Kadr z filmu „Chłopi” (Fot. materiały prasowe)
Kadr z filmu „Chłopi” (Fot. materiały prasowe)
Film „Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów został wybrany przez Komisję Oscarową jako polski kandydat do nagród Akademii Filmowej w kategorii „najlepszy film zagraniczny”. Wyjątkowa animacja malarska zachwyciła widzów i krytyków na festiwalach w Toronto i Gdyni. Do polskich kin „Chłopi” trafią 13 października.

To nie pierwsze spotkanie twórców z najsłynniejszymi nagrodami świata kina. Hugh Welchman jest już laureatem Oscara za krótkometrażowy film „Piotruś i Wilk”, z kolei poprzedni film duetu DK Welchman i Hugh Welchman – „Twój Vincent” – przyniósł nominację do Oscara w kategorii „najlepszy film animowany”. Teraz Komisja Oscarowa PISF wybrała „Chłopów”, ich najnowsze dzieło, jako polskiego kandydata do tej najważniejszej nagrody w branży filmowej.

„Autorzy »Chłopów« zaprezentowali kolejny imponujący film animowany, nie tylko powtarzając triumf »Vincenta«, ale idąc znacznie dalej, osiągając nowy poziom dynamizmu w animacji, w którym kamera nie jest tylko obserwatorem, ale uczestnikiem. Film porusza ważne i wciąż aktualne tematy społeczne; opresję kobiet, ich zależność, a nawet przynależność do mężczyzny, przemoc seksualną, mobbing. To historia, która będzie zrozumiała na całym świecie, ponad granicami i podziałami politycznymi” – czytamy w eksplikacji werdyktu.

Film opowiada losy rodziny Borynów i pięknej, tajemniczej Jagny, które rozgrywają się na tle zmieniających się pór roku i sezonowych prac polowych. To właśnie kobiety, w szczególności tragiczna postać Jagny, znajdą się w sercu fabuły. Unikalny mikroświat wiejskiej wspólnoty stał się pretekstem do opowiedzenia uniwersalnej i niesamowicie aktualnej historii. Historii o tragicznej miłości i życiu w małej społeczności, gdzie reguły i brutalne zasady gry wyznaczają każdemu określone miejsce w grupie, a wyjście poza ciasne ramy grozi upokorzeniem i odrzuceniem. Film został zrealizowany na podstawie malarstwa głównie okresu Młodej Polski, które idealnie oddaje nastrój powieści. Na dużym ekranie pojawią się interpretacje dzieł takich artystów, jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Leon Wyczółkowski.

„Chłopi” są wymieniani przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. „Variety” umieściło polski film na swojej liście 25 takich produkcji. IndieWire pisze o nim jako jednym z 16 najważniejszych tytułów, które miały swoją premierę podczas największych światowych festiwali w Toronto, Wenecji i Telluride. „The Hollywood Reporter” podkreśla, że „Chłopi” to „porywająco piękny wizualny triumf”. Na zakończonym właśnie festiwalu w Gdyni „Chłopi” otrzymali m.in. Nagrodę Publiczności i Nagrodę Specjalną za unikatową formę wizualną. Kamila Urzędowska, która wciela się w postać Jagny, otrzymała 2 nagrody: Kryształową Gwiazdę Elle oraz Chopard & W. Kruk: Chopard Loves Cinema.

Czy „Chłopi” powalczą o oscarową statuetkę? Tego dowiemy się 21 grudnia – wtedy poznamy oscarową shortlistę, składającą się z piętnastu filmów, z której następnie Amerykańska Akademia Filmowa wybierze piątkę nominowanych w kategorii „najlepszy film zagraniczny”. Natomiast oficjalne nominacje do Oscara zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024 roku. Gala rozdania nagród odbędzie się zaś w Los Angeles w niedzielę 10 marca 2024 roku.

Źródło: materiały prasowe Next Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze