1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Powstanie kolejna filmowa biografia Édith Piaf. Tym razem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Powstanie kolejna filmowa biografia Édith Piaf. Tym razem z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

Édith Piaf w Paryżu 1959 roku (Fot. Topham Picturepoint/Topfoto/Forum)
Édith Piaf w Paryżu 1959 roku (Fot. Topham Picturepoint/Topfoto/Forum)
O ikonie francuskiej piosenki nakręcono do tej pory cztery filmy biograficzne. Teraz ich szeregi zasili kolejny. „Édith” będzie animowanym filmem biograficznym i… powstanie przy pomocy sztucznej inteligencji.

Wytwórnia Warner Music Group ogłosiła, że pracuje nad pełnometrażowym animowanym filmem biograficznym poświęconym jednej z najwybitniejszych francuskich artystek XX wieku – piosenkarce Édith Piaf. Film będzie nosił tytuł „Édith”, a w pracy nad nim zostanie wykorzystana sztuczna inteligencja, która „wskrzesi” ikonę francuskiej muzyki – będzie bowiem użyta do odtworzenia głosu i wizerunku artystki. Wytwory AI będą jednak przeplatane z materiałami archiwalnymi udostępnionymi wytwórni przez spadkobierców piosenkarki. W sumie wykorzystano setki nagrań i materiałów wideo – w tym archiwalnych materiałów filmowych, występów scenicznych i telewizyjnych, osobistych nagrań i wywiadów telewizyjnych – które umożliwiły „odtworzenie” Piaf. Na ekranie usłyszymy największe hity artystki, w tym „La Vie en Rose” czy „Non, je ne regrette rien”.

„Édith” będzie 90-minutową opowieścią o życiu francuskiej piosenkarki i o tym, jak stała się jedną z najbardziej kultowych artystek wszech czasów, a jego akcja będzie się rozgrywała w Paryżu i Nowym Jorku między latami dwudziestymi a sześćdziesiątymi XX wieku. Jej narratorką będzie sama Piaf – a właściwie jej głos wygenerowany przez sztuczną inteligencję. Twórcy zapowiadają także, że zostaną odkryte fakty, które do tej pory owiane były tajemnicą.

Pomysłodawczynią filmu jest Julie Veille, która stała także za filmami o Dianie Ross, Stingu i Steviem Wonderze, a jego współautorem – obok Veille – jest Gilles Marliac. – Naszym celem jest wykorzystanie najnowszych osiągnięć w animacji i technologii, aby udostępnić ponadczasową historię widzom w każdym wieku – skomentowała Julie.

Jak czytamy na stronie wytwórni: „Piaf nie tylko pozostaje ikoną muzyki, lecz także służy jako przykład osoby, która nieustraszenie przeciwstawiła się normom społecznym, stając się jednym z najsilniejszych jak dotąd symboli kobiecej siły. Dzięki najnowocześniejszej technologii jej prawdziwą podróż można wreszcie opowiedzieć jej własnym głosem”.

Data premiery nie jest jeszcze znana.

Źródło: „Warner Music Partners with Edith Piaf’s Estate on groundbreaking AI technology”; https://www.wmg.com/news/warner-music-partners-with-edith-piafs-estate-on-groundbreaking-ai-technology [dostęp: 22.11.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze