1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

„Chłopi” powalczą o Oscary we wszystkich kategoriach tej prestiżowej nagrody

„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)
„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)
„Chłopi” w reżyserii DK i Hugh Welchmanów idą jak burza i nie mają zamiaru się zatrzymać. Zaczęło się od entuzjastycznych reakcji na festiwalu w Toronto i zachwytów w Gdyni. Potem była rekordowa oglądalność w kinach, a teraz – wielka walka o Oscary, i to we wszystkich kategoriach tej prestiżowej nagrody.

„Chłopów” obejrzało w Polsce już ponad 1,5 miliona widzów. To najlepszy polski film w box office od czterech lat. Obecnie obraz twórców „Twojego Vincenta” wchodzi do dystrybucji również w innych państwach, m.in. w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Specjalnie dla Polaków w tych krajach dystrybutorzy zaplanowali pokazy filmu po polsku z napisami po angielsku. Seanse rozpoczynają się również w Nowym Jorku i Los Angeles. To ważny etap kampanii oscarowej, ponieważ na pokazy zostaną zaproszeni zarówno członkowie Akademii Filmowej, jak i wpływowi krytycy.

„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film) „Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)

O tym, że „Chłopi” są polskim kandydatem do Oscara, wiadomo już od jakiegoś czasu. Obraz wymieniany jest również przez najważniejsze zagraniczne redakcje wśród tytułów z największą szansą na nominację w kategorii pełnometrażowej animacji. Magazyn „Variety” wytypował „Chłopów” jako kandydata na tzw. shortlistę Akademii Filmowej, a „The Hollywood Reporter” określił film jako „porywający wizualny triumf”.

„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film) „Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)

Teraz jednak wiadomo już, że Sony Pictures Classics, dystrybutor filmu w Stanach Zjednoczonych, zgłosił obraz do wszystkich kategorii nagród Akademii Filmowej. Najważniejsze z nich to: najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, najlepszy film animowany, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka filmowa (Łukasz L.U.C. Rostkowski) i najlepsza piosenka oryginalna („Koniec Lata”).

„Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film) „Chłopi” (Fot. materiały prasowe Next Film)

– „Chłopi” to projekt łączący różne dziedziny sztuki. Literatura, malarstwo, muzyka tworzą spójną całość, która zanurza widza w świecie głębokich emocji. 2024 rok to setna rocznica przyznania Władysławowi Reymontowi nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. Cieszymy się, że właśnie teraz, w zbliżającą się rocznicę, możemy przedstawić światu tę porywającą historię i powalczyć o Oscary we wszystkich kategoriach – mówi Sean Bobbitt, producent filmu.

Oficjalne nominacje do nagród Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 23 stycznia 2024 roku, natomiast gala przyznania Oscarów odbędzie się 10 marca.

Źródło: materiały prasowe Next Film

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze