1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Czy rola Jagny w „Chłopach” otworzy jej drogę do międzynarodowej kariery? Kamila Urzędowska otrzymała właśnie wyjątkowe wyróżnienie

Kamila Urzędowska (Fot. Radosław Nawrocki/Forum)
Kamila Urzędowska (Fot. Radosław Nawrocki/Forum)
Kamila Urzędowska, która zachwyca miłośników kina rolą Jagny w „Chłopach”, znalazła się w gronie Shooting Stars w ramach European Film Promotion (EFP). To program, który promuje wschodzące gwiazdy europejskiego kina.

Rangę wyróżnienia, które otrzymała właśnie Kamila Urzędowska, podkreślają już nazwiska aktorów, którzy znaleźli się w programie Shooting Stars w przeszłości. Są to między innymi – uwaga! – Daniel Craig, Carey Mulligan, Bill Skarsgård czy zdobywczynie Oscarów: Alicia Vikander i Rachel Weisz, ale również gwiazdy polskiego kina: Agnieszka Grochowska, Agata Buzek, Jakub Gierszał, Mateusz Kościukiewicz, Zofia Wichłacz, Dawid Ogrodnik i Bartosz Bielenia.

„Jej występ jest rewelacyjny. Kamila posiada wszechstronny talent i potrafi obudzić do życia swoją bohaterkę, która jest jednocześnie niewinna, nieustępliwa i wytrwała” – czytamy w uzasadnieniu jury European Film Promotion.


Dzięki programowi Kamila Urzędowska i inni młodzi aktorzy i aktorki, którzy znaleźli się w gronie Shooting Stars, będą mieli szansę zaprezentować swój talent miłośnikom kina oraz całej branży filmowej jako ambasadorzy europejskiej sztuki filmowej. Wezmą udział w wielu międzynarodowych festiwalach, warsztatach i spotkaniach z twórcami kina. Oficjalna prezentacja tegorocznych laureatów Shooting Stars odbędzie się podczas 74. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie w lutym 2024 roku.

Kadr z filmu „Chłopi” (Fot. Forum) Kadr z filmu „Chłopi” (Fot. Forum)

Zakwalifikowanie Kamili Urzędowskiej do programu Shooting Stars EFP to kolejne wyróżnienie dla twórców filmu „Chłopi”. Przypomnijmy, że film jest polskim kandydatem do Oscara we wszystkich kategoriach nagród Akademii Filmowej. Rola Jagny w „Chłopach” DK i Hugh Welchmanów to jeden z wielu atutów tego filmu i jak dotąd najważniejsze dokonanie aktorskie młodej aktorki. Wcześniej 29-letnia Urzędowska występowała w epizodycznych rolach w filmach „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa” Macieja Kawulskiego, „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, „Zołzie” i serialu „Żmijowisko”.

Źródło: „Zachwyciła jako Jagna w nowej adaptacji »Chłopów«. Kamila Urzędowska wybrana jedną z najbardziej obiecujących gwiazd europejskiego kina”, PAP [dostęp: 15.12.2023]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze