1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Małe Formy Grafiki, trwa międzynarodowe Triennale w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi

Nagrodzona Medalem Honorowym, Agnieszka Mazek (Polska), Kult, 2022, akwaforta, akwatinta, 9,9 x 9,9 cm. (Fot. materiały prasowe Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi)
Nagrodzona Medalem Honorowym, Agnieszka Mazek (Polska), Kult, 2022, akwaforta, akwatinta, 9,9 x 9,9 cm. (Fot. materiały prasowe Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi)
Zobacz galerię 5 zdjęć
Z najnowszą twórczość graficzną 386 artystów z 44 krajów jeszcze do 4 lutego można zapoznać się w łódzkiej Galerii Willa na wystawie głównej 18. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, Polska – Łódź 2023.

Jest to jedno z priorytetowych wydarzeń organizowanych przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi od 1979 roku w secesyjnej willi wzniesionej w 1903 roku dla łódzkiego fabrykanta Leopolda Rudolfa Kindermanna – miejscu ważnym dla światowego dziedzictwa kulturowego.

Od ponad 40 lat Triennale stanowi wielkie święto grafiki warsztatowej. Jest jedną z najstarszych imprez cyklicznych na świecie, poświęconych tej dyscyplinie sztuki i pierwszą w takiej skali, międzynarodową prezentacją grafiki warsztatowej w Łodzi. O wyjątkowym charakterze i międzynarodowym uznaniu tego projektu świadczy fakt, iż prezentuje kilkuset artystów z wielu krajów świata. Najlepsi graficy, nadsyłając swoje zestawy miniatur, prezentują specjalistom, kolekcjonerom i miłośnikom małej formy najnowsze tendencje panujące w światowej grafice artystycznej. Niejednokrotnie również zwracają się w kierunku wielkiej europejskiej (belgijskiej, polskiej) czy japońskiej tradycji grafiki warsztatowej. I co istotne, coraz więcej młodych, niekiedy debiutujących twórców sięga po tę właśnie dziedzinę sztuk plastycznych jako narzędzie, w którym może się w pełni artystycznie określić. Liczba zgłoszeń i przysłanych na konkurs prac świadczy niezbicie, iż ta współczesna płaszczyzna wypowiedzi artystycznej rozwija się i stanowi istotny obszar dyskusji w zakresie sztuk wizualnych.

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Fot. Radosław Jóźwiak/ materiały prasowe) Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (Fot. Radosław Jóźwiak/ materiały prasowe)

W 2023 roku, podobnie jak w poprzednich latach, na główną wystawę zostaną zakwalifikowane odbitki jedynie z płyt graficznych o formacie 12 x 15 cm, wykonane w tzw. „technikach szlachetnych”, wyróżniające się wysoką wartością artystyczną.

Dzięki organizacji 17 dotychczasowych edycji Triennale w latach 1979-2020 Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 13 690 prac i tworzy otoczenie sprzyjające promocji twórczości graficznej w Polsce i za granicą.

Zarówno publiczność polska, jak i światowa podczas prawie dwóch miesięcy trwania Międzynarodowego Triennale ma okazję zapoznać się z bogactwem technik, inspiracji i ważnych aktualnych tematów społecznych, czy politycznych podejmowanych przez artystów na całym świecie.

Międzynarodowe jury tegorocznego Triennale nagrodziło Medalem Honorowym 10 zestawów prac następujących artystów: Juan Alberto Arjona (Argentyna), Agnieszka Mazek (Polska), Zdzisław Olejniczak (Polska), Joanna Paljocha (Polska), Margret Sander (Niemcy), Alexander Todorov (Francja), Anna Trojanowska (Polska), Anne-Marie Wittek (Belgia), Jacek Zaborski (Polska), Majla Zeneli (Niemcy).

26 października 2023 – 4 lutego 2024

Galeria Willa. ul. Wólczańska 31

Łódź

kurator: Dariusz Leśnikowski

koordynatorka: Małgorzata Dzięgielewska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze