1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Różni ich wiele, ale łączy jedno – każdy chce wygrać. Dokument o słynnym Konkursie Chopinowskim wkrótce w kinach

Różni ich wiele, ale łączy jedno – każdy chce wygrać. Dokument o słynnym Konkursie Chopinowskim wkrótce w kinach

„Pianoforte” (Fot. materiały prasowe Against Gravity)
„Pianoforte” (Fot. materiały prasowe Against Gravity)
W trakcie eliminacji jest ich 160, a do finału trafia zaledwie 12 osób. Konkurs Chopinowski jest najbardziej prestiżowym wydarzeniem tego typu na świecie. Odbywa się co pięć lat w Warszawie i biorą w nim udział największej sławy pianiści i pianistki. O młodych uczestnikach konkursu z różnych stron świata opowiada dokument Jakuba Piątka „Pianoforte”, który wkrótce trafi na ekrany kin.

Konkurs Chopinowski organizowany jest co pięć lat od 1927 roku w Warszawie, a zmagania jego uczestników oglądają na żywo średnio 44 miliony odbiorców z całego świata. To najstarsza tej rangi rywalizacja na świecie, dzięki której wybitni pianiści, tacy jak Maurizio Pollini, Martha Argerich, Krystian Zimerman czy Rafał Blechacz, rozpoczęli wielkie międzynarodowe kariery artystyczne. Najwyższe trofeum zgarnia tylko jeden gracz, ale sądząc po reakcjach zawodników, już sama możliwość wystąpienia na scenie warszawskiej filharmonii jest doświadczeniem łączącym łzy zmęczenia i rozpaczy z ekstatyczną radością towarzyszącą graniu.

„Pianoforte” (Fot. materiały prasowe Against Gravity) „Pianoforte” (Fot. materiały prasowe Against Gravity)

Uczestnicy konkursu całe swoje życie podporządkowali grze na fortepianie i czują się gotowi, żeby stanąć do rywalizacji. W filmie „Pianoforte” Jakuba Piątka po raz pierwszy w historii mamy szansę obserwować ich zakulisowe katorżnicze przygotowania oraz codzienność, kiedy odsłaniają swoje barwne, niepokorne osobowości. Niektórzy marzą o graniu w ulubioną grę na konsoli, inni w oczekiwaniu na werdykt spędzają bezsenne noce w warszawskich barach. Nieubłagane reguły konkursu sprawiają, że nie dla wszystkich znajdzie się miejsce na podium. To wciągająca opowieść o dojrzewaniu, buncie i muzyce w cieniu ogromnych oczekiwań.

„Pianoforte” (Fot. materiały prasowe Against Gravity) „Pianoforte” (Fot. materiały prasowe Against Gravity)

Dokument pokazuje widzom zmagania młodych uczestników Konkursu Chopinowskiego, które są prawdziwym emocjonalnym rollercoasterem. To ludzie, którzy wchodzą w dorosłość i równocześnie muszą nauczyć się znosić ogromną presję związaną z rywalizacją. Ekipie filmowej udało się zajrzeć w takim stopniu za kulisy Filharmonii Narodowej, żeby pokazać panującą tam atmosferę konkursowej presji. Reżyser prezentuje nam również wielowymiarowy obraz utalentowanych ludzi o niezwykłych osobowościach.

„Pianoforte” (Fot. materiały prasowe Against Gravity) „Pianoforte” (Fot. materiały prasowe Against Gravity)

„Pianoforte” jest debiutanckim pełnometrażowym dokumentem Jakuba Piątka („Prime Time”). Produkcją filmu zajął się natomiast Maciej Kubicki z Telemark, który odpowiadał także za świetnie przyjęte i nagradzane na międzynarodowych festiwalach dokumenty kreacyjne „Over the Limit” (2017) czy „Wiatr. Thriller dokumentalny” (2019). Polska premiera kinowa „Pianoforte” wciąż przed nami, jednak dokument zdążył już zachwycić publiczność i krytyków na festiwalu Sundance, a także otrzymał Nagrodę Publiczności podczas festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity. Poniżej prezentujemy oficjalny zwiastun filmu.

„Pianoforte” w kinach od 16 lutego 2024 roku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze