1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Grammy 2024 rozdane. Ten wieczór należał do kobiet

Grammy 2024 rozdane. Ten wieczór należał do kobiet

Taylor Swift (Fot. Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
Taylor Swift (Fot. Kevin Mazur/Getty Images for The Recording Academy)
Za nami tegoroczna gala rozdania „muzycznych Oscarów”, podczas której znowu triumfowały kobiety. Taylor Swift ustanowiła kolejny rekord, Billie Eilish znów deklasuje konkurencję, a utwór Miley Cyrus został okrzyknięty nagraniem roku. Poniżej prezentujemy listę zwycięzców w najważniejszych kategoriach.

Grammy to bez wątpienia najbardziej prestiżowa nagroda muzyczna na świecie, którą otrzymują muzycy wyróżniający się nadzwyczajnymi osiągnięciami. Laureatów wybiera amerykańska Narodowa Akademia Rejestracji Sztuki i Nauki, a każda gala Grammy to wyjątkowe wydarzenie, które wzbudza ogromne emocje nie tylko wśród miłośników muzyki. Tegoroczna ceremonia odbyła się ubiegłej nocy w Los Angeles, a gospodarzem wieczoru, już po raz czwarty, został pochodzący z RPA komik i aktor Trevor Noah. I choć Amerykańska Akademia Fonograficzna przyznała swoje trofea łącznie aż w 94 kategoriach, podczas uroczystości poznaliśmy jedynie laureatów części z nich.

Taylor Swift z nowym rekordem, Billie Eilish znów triumfuje

W tym roku ceremonia Grammy zdecydowanie należała do kobiet. Listę nagrodzonych – szczególnie w najważniejszych kategoriach – zdominowały bowiem piosenkarki, wokalistki, kompozytorki oraz grupy kobiece. Taylor Swift, której krążek „Midnigths” wybrano albumem roku, została pierwszą osobą z czterema statuetkami Grammy w tej kategorii. Tym samym 34-latka wyprzedziła takie legendy muzyki jak Frank Sinatra czy Stevie Wonder.

To jednak niejedyne wyróżnienie, jakie odebrała tego wieczoru Swift. W jej ręce trafiła również w kategorii „najlepszy album pop”. Artystka wyraziła swój zachwyt nagrodą oraz zadeklarowała, że nadal chce i będzie pisać piosenki i śpiewać. – To naprawdę mnie uszczęśliwia. Jedyne, czego pragnę, to nadal to robić – powiedziała. Swift zapowiedziała również wydanie nowego albumu. Krążek zatytułowany „The Tortured Poet’s Departmant” ma ukazać się już 19 kwietnia.

Piosenką roku została natomiast „What Was I Made For?”, ballada autorstwa uzdolnionego rodzeństwa O’Connell, Billie Eilish i Finneasa, która pochodzi ze ścieżki dźwiękowej do filmu „Barbie”. Utwór nagrodzony został również w kategorii „najlepsza piosenka do mediów wizualnych”, tym samym zwiększając swoje szanse na drugiego Oscara. Natomiast w kategorii „najlepsza kompilacja muzyczna dla mediów wizualnych” nagrodzono „Barbie The Album”, czyli kompilację piosenek z filmu.

Miley Cyrus została natomiast wyróżniona za swój zeszłoroczny przebój „Flowers”, który został okrzyknięty nagraniem roku, a także wygrał w kategorii „najlepszy występ solowy pop”. Tym samym gwiazda zdobyła swoje pierwsze Grammy w karierze. Wśród nagrodzonych artystek znalazły się również SZA, Phoebe Brigders, Victoria Monét oraz Kylie Minogue.

Céline Dion na gali Grammy 2024

Na gali Grammy 2024 niespodziewanie pojawiła się również dawno niewidziana Céline Dion, aby wręczyć jedną z nagród. W grudniu 2022 roku artystka wyznała publicznie, że zmaga się z zespołem sztywnego człowieka – postępującym zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na mózg i rdzeń kręgowy. Podczas wczorajszej gali została więc przywitana owacją na stojąco, a gdy wychodziła na scenę, z głośników słychać było wielki przebój „The Power of Love”.

Wyraźnie wzruszona artystka podziękowała publiczności. – Też was kocham. Wyglądacie pięknie. Kiedy mówię, że cieszę się, że tu jestem, naprawdę mówię to z głębi serca. Ci, którzy mieli wystarczająco dużo szczęścia, aby być tutaj na rozdaniu nagród Grammy, nigdy nie mogą brać za pewnik ogromnej miłości i radości, jaką muzyka wnosi do naszego życia i ludzi na całym świecie – powiedziała poruszona Dion.

Killer Mike z trzema statuetkami Grammy

Aż trzy statuetki podczas wczorajszej gali zdobył 48-letni raper Killer Mike. – Nie daj sobie wmówić, że jesteś za stary i że już za późno! – mówił przejęty ze sceny. – W wieku 20 lat pomyślałem, że fajnie jest być handlarzem narkotyków. W wieku 40 lat zacząłem żyć, żałując tego, co zrobiłem. W wieku 45 lat zacząłem o tym rapować. W wieku 48 lat stoję tutaj jako człowiek pełen empatii i współczucia z powodu tego, co zrobiłem – dodał.

Nie obyło się jednak bez małego skandalu – kilka godzin po otrzymaniu statuetek raper, który jest również aktywistą zaangażowanym w walkę z rasizmem, został bowiem zatrzymany i wyprowadzony w kajdankach, a następnie aresztowany. Zdarzenie miało miejsce w następstwie sprzeczki z godziny 16.00 miejscowego czasu, jednak już przed godziną 22.00 Killer Mike opuścił posterunek. – Został wypuszczony i zamierza świętować swoją wygraną – powiedział prawnik muzyka w rozmowie z „Variety”.

Grammy 2024. Zwycięzcy w najważniejszych kategoriach

Nagranie Roku: „Flowers” – Miley Cyrus
Album Roku: „Midnigths” – Taylor Swift
Piosenka Roku: „What Was I Made For?” – Billie Eilish O’Connell i Finneas O’Connell
Nowy Artysta: Victoria Monét
Występ Solowy Pop: „Flowers” – Miley Cyrus
Występ Pop Duet/Grupa: „Ghost in the Machine” – SZA i Phoebe Bridgers
Album Pop: „Midnights” – Taylor Swift
Nagranie Dance/Muzyka Elektroniczna: „Rumble” – Skrillex, fred again.. & Flowdan
Nagranie Pop/Dance: „Padam, Padam” – Kylie Minogue
Album Dance/Muzyka Elektroniczna: „Actual Life 3” – fred again..
Występ Rock: „Not Strong Enough” – boygenius
Występ Metal: „72 Seasons” – Metallica
Piosenka Rock: „Not Strong Enough” – boygenius
Album Rock: „This Is Why” – Paramore
Występ Muzyka Alternatywna: „This Is Why” – Paramore
Album Muzyka Alternatywna: „The Record” – boygenius
Występ R&B: „ICU” – Coco Jones
Występ Tradycyjny R&B: „Good Morning” – PJ Morton feat. Susan Carol
Piosenka R&B: „Snooze” – SZA
Album Progresywny R&B: „SOS” – SZA
Album R&B: „Jaguar II” – Victoria Monét
Występ Rap: „Scientists & Engineers” – Killer Mike, André 3000, Future and Eryn Allen Kane
Występ Rap Melodyjny: „All My Life” – Lil Durk feat. J. Cole
Piosenka Rap: „Scientists & Engineers” – Killer Mike, André 3000, Future i Eryn Allen Kane
Album Rap: „Michael” – Killer Mike
Kompilacja Muzyczna dla Mediów Wizualnych: „Barbie the Album” – Różni Artyści
Ścieżka Muzyczna dla Mediów Wizualnych: „Oppenheimer” – Ludwig Göransson
Piosenka dla Mediów Wizualnych: „What Was I Made For?” – Billie Eilish O’Connell i Finneas O’Connell
Ścieżka Muzyczna Gra Wideo/Inne Interaktywne Media: „Star Wars Jedi: Survivor” – Stephen Barton and Gordy Haab

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze