1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Frida Kahlo w warszawskiej Fabryce Norblina. Immersyjna biografia przedstawi wiele twarzy słynnej meksykańskiej malarki

Frida Kahlo w warszawskiej Fabryce Norblina. Immersyjna biografia przedstawi wiele twarzy słynnej meksykańskiej malarki

„Frida Kahlo, życie ikony” (Fot. materiały prasowe)
„Frida Kahlo, życie ikony” (Fot. materiały prasowe)
„Frida Kahlo, życie ikony” to immersyjna biografia, która zabiera nas w podróż przez życie jednej z najbardziej wpływowych artystek wszech czasów. W połowie XXI wieku legenda Fridy Kahlo jest bardziej żywa niż kiedykolwiek wcześniej. Jej życie wciąż porywa, zaskakuje i inspiruje za sprawą biografii, która ukazuje kobietę wytrwałą, silną, buntowniczą i utalentowaną, zdolną do pokonywania przeciwności losu. Kobietę o wyjątkowej osobowości, wyprzedzającą swoje czasy.

Twórcy galerii immersyjnej Art Box Experience po raz pierwszy w Polsce pokażą publiczności zupełnie nowy sposób opowiadania intymnej historii – biografię immersyjną. Ukażą wiele twarzy Fridy Kahlo poprzez archiwalne zdjęcia, filmy i projekcje, instalacje cyfrowe, przedmioty kolekcjonerskie i nowo skomponowaną muzykę towarzyszącą doświadczeniu wirtualnej rzeczywistości, które zachęcą zwiedzających do odkrywania jej legendy. Bo wszyscy znamy Fridę Kahlo, ale czy ją rozumiemy? Co kryje się za jej twórczością, ubiorem, miłościami i stylem życia? Dlaczego po tylu latach światowy mit meksykańskiej artystki jest bardziej żywy niż kiedykolwiek wcześniej? Art Box Experience zaprasza do zanurzenia się we wciągającej biografii, która nie tylko skłania do pytań, ale również podsuwa odpowiedzi.

„Frida Kahlo urodziła się 6 lipca 1907 roku. Lubiła jednak mówić, że przyszła na świat w 1910 roku, wraz z rewolucją meksykańską. Chociaż nie urodziła się w czasie rewolucji, rewolucja pojawiła się wraz z nią” – opowieść o życiu najsłynniejszej Meksykanki zacznie się tak, jak na biografię przystało – w chwili jej narodzin. W miasteczku Coyoacán w regionie Oaxaca i bajecznie kolorowym domu, zwanym Casa Azul, gdzie spędziła dzieciństwo. Jednak ta niezwykła historia nie będzie tradycyjną biografią, do jakiej jesteśmy przyzwyczajeni. Biografia immersyjna czerpie bowiem ze sztuki filmowej, animacji, grafiki cyfrowej i malarstwa. W połączeniu z nowymi technologiami dostarcza niepowtarzalnych przeżyć zanurzenia się w pełen symboli świat wyobraźni artystki i jej otoczenie.

„Frida Kahlo, życie ikony” (Fot. materiały prasowe) „Frida Kahlo, życie ikony” (Fot. materiały prasowe)

W kolejnych przestrzeniach galerii poruszająca opowieść za każdym razem przyjmuje zupełnie nowy sposób narracji. Są to pokazy audiowizualne 360°, cyfrowe instalacje artystyczne, doświadczenie wirtualnej rzeczywistości, projekcje stereoskopowe, mappingi i aranżacje muzyczne. A wszystko to na 800 m² przestrzeni immersyjnej. Miłośnicy bardziej tradycyjnych wystaw również znajdą tu coś dla siebie, np. pokój z kalendarium życia artystki zilustrowany archiwalnymi fotografiami i licznymi odwołaniami do tradycji i kultury Meksyku.

Na wystawę wejdziemy przez udekorowany kwiatami i płonącymi świecami domowy ołtarz – w tradycji meksykańskiej miejsce spotkania żywych z umarłymi. Sercem wystawy jest natomiast spektakularna produkcja audiowizualna, czyli wyprawa śladami dzieciństwa i młodości Fridy Kahlo, jej pasji, macierzyństwa, miłości i dziedzictwa artystycznego, które uczyniły z niej globalną ikonę. Następna przestrzeń jest niczym sen, w którym dzięki wirtualnej rzeczywistości spacerujemy po meksykańskiej ulicy i zanurzamy się w tętniącą kolorami dżunglę. Towarzyszą nam znane z obrazów Fridy charakterystyczne elementy, które utorują drogę ikonograficznemu odrodzeniu artystki w erze cyfrowej i jej ogromnej popularności współcześnie, także w popkulturze.

„Frida Kahlo, życie ikony” (Fot. materiały prasowe) „Frida Kahlo, życie ikony” (Fot. materiały prasowe)

W dalszych salach momenty zwrotne w życiu Fridy ilustrują dwie artystyczne instalacje cyfrowe odnoszące się do czasu, w którym Frida cierpiała ogromny ból przykuta do łóżka po wypadku, który w ówczesnej prasie opisywany był jako śmiertelny. I tak została Fridą, która potrafiła przemienić nieustanny ból w sztukę. Trójwymiarowa poetycka wizja wypadku zatytułowana „Chwila” powstała w technologii stereoskopowej. Instalacja „Sen” pozwoli zaś na spojrzenie na otaczający Fridę świat z miejsca, w którym namalowała większość swoich prac, czyli jej łóżka. To wideo-rzeźba, gdzie tradycyjna scenografia łączy się z mappingiem.

Widzowie udadzą się też do tętniącego życiem baru Pulquería La Rosita, miejsca, w którym Frida prowadziła zajęcia z malarstwa, podczas których zachęcała swoich studentów do wyjścia poza mury uczelni i poznania tradycji swojego kraju oraz przywrócenia jego zwyczajów. Można tu także wziąć udział w interaktywnej zabawie i na chwilę stać się twórcami sztuki cyfrowej, przyozdabiając ściany mitycznego lokalu wyobrażeniami meksykańskiej artystki. To jednak niejedyna atrakcja pozwalająca na zabawę z wystawą. Inna z sal została w pełni poświęcona „Frida’s Universe” – przestrzeni sensorycznej, która wyczuwając nasze gesty, zmienia otaczający nas krajobraz i wprowadza elementy projekcji w ruch. A na zakończenie hit – interaktywna fotobudka AI, która rozpoznawszy naszą twarz, wygeneruje unikalny portret w surrealistycznej stylistyce charakterystycznej dla Fridy.

„Frida Kahlo, życie ikony” (Fot. materiały prasowe) „Frida Kahlo, życie ikony” (Fot. materiały prasowe)

„Frida – ikona mody” to ostatni rozdział opowieści. Malarstwo pozwalało Fridzie się uzewnętrznić, ubrania natomiast pomagały ukryć zbolałe ciało. Gdziekolwiek się pojawiła, błyszcząca aksamitna spódnica, bogato haftowana bluzka, kok ozdobiony kwiatami lub kolorowymi wstążkami i spektakularne klejnoty przyciągały każde spojrzenie. I wszyscy widzieli dokładnie to, co Frida Kahlo chciała pokazać: dumę z meksykańskich korzeni, pewność siebie, radość życia. – Frida Kahlo była wybitną malarką i prawdziwą wojowniczką, a jej moc ducha i siła osobowości emanują z jej wspaniałych obrazów. Potrafiła w czasie, kiedy nie było to popularne, opowiedzieć malarskim językiem o cierpieniu i niemocy, samotności i miłości. Jej malarstwo było wolne od kalkulacji i kompleksów, szczere i bezpośrednie. To z tego powodu każdy z jej obrazów dziś jest ikoną – mówi malarka Pola Dwurnik.

Wydarzeniu towarzyszyć będą spotkania, cykl oprowadzań i rozmów. – Charakter wystawy, to znaczy opowieści biograficznej, oraz postać Fridy Kahlo pozwalają wyprowadzić mnogość różnorodnych wątków interpretacyjnych. Dlatego nasz program edukacyjny zaowocuje atrakcyjnymi materiałami odnoszącymi się – poza samą ikoną popkultury, jaką stała się już za życia Frida Kahlo – do feminizmu, walki z bólem i wykluczeniem, relacji ze współczesnymi jej artystami, bogatej kultury Meksyku, niepowtarzalnego stylu – zarówno malarskiego, jak i strojów, nadzwyczajnej relacji miłości, zdrady i cierpienia między Fridą a jej mężem, Diego Riverą – zapowiada Mateusz Labuda, wiceprezes Art Box Experience.

Bilety na wystawę „Frida Kahlo, życie ikony” są do nabycia online na stronie artboxexperience.com. Wystawa odbywa się w przestrzeni Art Box Experience w warszawskiej Fabryce Norblina (ul. Żelazna 51/53, drugie piętro).

Źródło: materiały prasowe

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze