1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Cillian Murphy z kolejną główną rolą we wstrząsającym filmie. „Small Things Like These” otworzył festiwal Berlinale

Cillian Murphy (Fot. Isa Foltin/Getty Images)
Cillian Murphy (Fot. Isa Foltin/Getty Images)
Trwający właśnie festiwal Berlinale otworzył film „Small Things Like These”, który uznawany jest za jeden z najważniejszych filmów tego roku, szczególnie dla społeczeństwa Irlandii. Opowiada bowiem o azylach sióstr magdalenek, zwanych instytucjami dla tzw. upadłych kobiet, które działały w Irlandii i Wielkiej Brytanii i przez wiele lat, pod przykrywką katolickiej instytucji, wykorzystywały kobiety do ciężkiej pracy. W rolę główną w filmie wcielił się Cillian Murphy.

– To była zbiorowa trauma, którą wciąż, jako społeczeństwo, przetwarzamy – mówił Cillian Murphy, odtwórca głównej roli „Small Things Like These”, podczas konferencji przed Festiwalem Filmowym w Berlinie. Film ten otworzył festiwal i zachwycił widzów, choć opowiada boleśnie trudną historię, która w Irlandii wciąż jest żywa.

Film „Small Things Like These” – o czym opowiada?

Film „Small Things Like These” postał na kanwie głośnej noweli Claire Keegan, która w Polsce została wydana w 2022 roku przez Wydawnictwo Czarne pod tytułem „Drobiazgi takie jak te”. Akcja książki dzieje się w połowie lat 80. w prowincjonalnym irlandzkim miasteczku. Jej głównym bohaterem jest Bill Furlong, mąż i ojciec pięciu córek, pracujący jako handlarz węglem. Bill, jak zresztą każdy w okolicy, słyszał plotki krążące o siostrach magdalenkach, które prowadzą przyklasztorną pralnię. Zakonnice zawsze jednak płaciły mu na czas, dlatego tuż przed Bożym Narodzeniem 1985 roku Bill jedzie zawieźć im opał. To, co zobaczy za murami klasztoru, głęboko nim wstrząśnie. Musi zdecydować, czy potrafi to zignorować, czy zareaguje, burząc tym samym spokój swojej rodziny.

Ośrodki sióstr magdalenek były zakładane w Irlandii i Wielkiej Brytanii od lat dwudziestych XIX wieku do 1996 roku; zarządzały nimi Kościół katolicki i państwo irlandzkie. Azyle przyjmowały kobiety w nieślubnych ciążach i samotne matki, rzekomo w celu pokuty za grzechy. Tak naprawdę kobiety były tam zmuszane do darmowej ciężkiej pracy w pralniach. Siostry odbierały im dzieci, wiele z nich często umierało bez odpowiedniej pomocy lekarskiej, inne oddawano do adopcji. Umierały też kobiety, a działalność klasztorów przez wiele lat tuszowano.

– Myślę też, że sztuka może być balsamem na tę ranę – mówił Cillian Murphy, nawiązując do tego mrocznego momentu w historii Irlandii. Wtórował mu Matt Damon, jeden z producentów filmu, twierdząc, że filmy takie jak „Small Things Like These” są ważniejsze niż kiedykolwiek. – Takie filmy, kiedy zacząłem pracować w latach 90., można było oglądać cały czas. Stanowiły one po prostu część naszej kultury i naszego życia. Jestem naprawdę wdzięczny, że mogłem wprowadzić taką historię do kin – dodał Damon.

„Small Things Like These” – obsada i twórcy

U boku Murphy’ego w „Small Things Like These” wystąpią między innymi: Eileen Walsh, Michelle Fairley, Emily Watson, Clare Dunne, Helen Behan i Zara Devlin. Reżyserem filmu jest Tim Mielants, a za scenariusz odpowiada Enda Walsh. Jego producentami są natomiast: Cillian Murphy, Alan Moloney, Matt Damon, Drew Vinton i Catherine Magee, a producentami wykonawczymi – Ben Affleck, Kevin Halloran i Michael Joe.

„Small Things Like These” – premiera

Światowa premiera filmu ma się odbyć 15 lutego 2024 roku.

Źródło: Ellise Shafer, „Cillian Murphy on Exploring the »Collective Trauma« of Ireland’s Magdalene Laundries in New Film »Small Things Like These«: »Art Can Be a Really Useful Balm«”, pap.pl [dostęp: 16.02.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze