1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Filmy z Melem Gibsonem – 8 najlepszych i najbardziej znanych produkcji

Mel Gibson na gali rozdania Oscarów w 1984 roku (Fot. Bob Riha Jr./Getty Images)
Mel Gibson na gali rozdania Oscarów w 1984 roku (Fot. Bob Riha Jr./Getty Images)
Tego nazwiska chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Mel Gibson, ikona Hollywood o australijskich korzeniach, jest jednym z najbardziej wpływowych twórców w historii kina, do tego z niebywałym talentem do opowiadania historii – i to bez względu na to, czy występuje przed kamerą czy za nią. Na swoim koncie ma produkcje o tematyce wojennej i historycznej, filmy akcji i sensacyjno-kryminalne, komedie, dramaty, a nawet horrory, co najlepiej świadczy o jego wszechstronności. Filmy z Melem Gibsonem oferują jednak nie tylko rozrywkę, ale też przestrzeń do refleksji nad wieloma aspektami ludzkiej natury. Które z nich warto znać? Oto najlepsze i najbardziej znane filmy z Melem Gibsonem.

Filmy z Melem Gibsonem – 8 tytułów, które warto znać

„Braveheart. Waleczne Serce”

Listę „filmy z Melem Gibsonem” otwieramy niezapomnianym dramatem historycznym „Braveheart”. Aktor zagrał w nim mężczyznę, którego żona zostaje brutalnie zamordowana przez angielskich żołnierzy. Jego żądza zemsty szybko przeradza się w wolę walki o wolność ojczyzny, a bohaterstwo sprawia, że Szkoci wybierają go na swojego przywódcę. Niepodległościowa krucjata przeradza się jednak w krwawą wojnę. Dla Gibsona to film szczególny – zapewnił mu on bowiem aż dwa Oscary: za najlepszy film i reżyserię.

„Zabójcza broń”

Dwóch gliniarzy dzieli praktycznie wszystko. Łączy tylko jedno: absolutna niechęć do współpracy ze swoim partnerem. Komedia kryminalna „Zabójcza broń” z 1987 roku to kultowy tytuł, który doczekał się aż czterech części. Obecnie trwają prace nad piątą odsłoną serii, którą ma wyreżyserować nie kto inny jak Mel Gibson. Jeśli lubicie takie kino i filmy z Melem Gibsonem, radzimy nadrobić zaległości i już teraz obejrzeć wszystkie filmy z cyklu, zanim „Zabójcza broń 5” trafi na ekrany kin.

„Patriota”

Dramat historyczny „Patriota” to zrealizowany z ogromnym rozmachem epicki film przygodowy, którego akcja rozgrywa się w czasach amerykańskiej wojny o niepodległość. Kolonista Benjamin Martin wsławił się wieloma krwawymi czynami w czasie wojny francusko-indiańskiej. Potem osiadł na farmie i założył rodzinę. Kiedy wybucha wojna z Anglią, staje na czele oddziału buntowniczej milicji, jednak dopiero na polu walki dochodzi do wniosku, że jeśli chce ocalić rodzinę, musi oddać się idei, którą żyje cały kraj.

„Teoria spisku”

Bohaterem thrillera „Teoria spisku” z 1997 roku jest Jerry Fletcher, cierpiący na stany lękowe nowojorski taksówkarz, który wierzy, że światem rządzi tajna organizacja i z każdej strony otaczają go uczestnicy spisku. Gd dzieli się swymi podejrzeniami z pracownicą Departamentu Sprawiedliwości (Julia Roberts), kobieta nie traktuje go poważnie. Wkrótce jednak dochodzi do wydarzeń, które każą jej porzucić sceptycyzm. Jeśli lubicie filmy z Melem Gibsonem, ten tytuł również powinien wam się spodobać.

„Byliśmy żołnierzami”

Wojenne filmy z Melem Gibsonem to zawsze wysokiej jakości kino. Najlepszym tego przykładem jest film „Byliśmy żołnierzami” z 2002 roku, powstały w oparciu na bestsellerowej powieści opisującej bitwę w Dolinie Śmierci. To historia pierwszego starcia Amerykanów z Wietkongiem, które zamiast stać się przestrogą, było początkiem prawdziwego koszmaru. To również wzruszająca opowieść o ludziach czynu i ich rodzinach, które przeżywały wojnę we własnych sercach, czekając na wieści z frontu.

„Czego pragną kobiety”

Natomiast jeśli macie ochotę na komediowe filmy z Melem Gibsonem, koniecznie sięgnijcie po rom-com „Czego pragną kobiety” z 2000 roku. Bohaterem tej historii jest seksistowski maczo imieniem Nick, który pewnego dnia zostaje porażony prądem. Niefortunny wypadek okazuje się przełomowym wydarzeniem w jego życiu. Od tej chwili bowiem mężczyzna zaczyna słyszeć myśli kobiet. Na początku odkrywa, że wszystkie mają go za palanta, jednak z czasem zaczyna wykorzystywać nowy talent do własnych celów.

„Mad Max”

Świat po wojnie nuklearnej. Australią rządzą brutalni członkowie gangów motocyklowych, którzy atakują każdego, kto stanie im na drodze. Tytułowy Mad Max jest gotowym na wszystko gliniarzem, który w pojedynkę postanawia wymierzyć im sprawiedliwość. I nie spocznie, póki przestępcy chodzą wolno po świecie. Jeśli lubicie takie filmy z Melem Gibsonem, polecamy wam również kolejne części kultowej sagi: „Mad Max 2. Wojownik Szos” (1981) oraz „Mad Max. Pod kopułą gromu” (1985).

„Znaki”

Zestawienie „filmy z Melem Gibsonem” zamykamy trzymającym w napięciu thrillerem sci-fi, który przedstawia emocjonującą historię rodziny Hessów, farmerów z prowincjonalnego miasteczka w Pensylwanii. Pewnego ranka mężczyzna odkrywa na swoim polu tajemnicze kręgi. Początkowo sądzi, że to sprawka żartownisia, ale wkrótce dowiaduje się, że podobne znaki pojawiają się w różnych miejscach na całym świecie. Szybko staje się jasne, że za symbole odpowiadają istoty pozaziemskie, a świat stoi u progu inwazji.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze