1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Małgorzata Szumowska wśród najlepszych reżyserów i reżyserek na świecie. Potwierdza to kolejna prestiżowa nagroda

Małgorzata Szumowska wśród najlepszych reżyserów i reżyserek na świecie. Potwierdza to kolejna prestiżowa nagroda

Małgorzata Szumowska (Fot. Clemens Niehaus / Zuma Press / Forum)
Małgorzata Szumowska (Fot. Clemens Niehaus / Zuma Press / Forum)
Małgorzata Szumowska odbierze kolejną nagrodę w swojej karierze już w marcu. Prestiżowa Międzynarodowa Nagroda Krytyków Filmowych FIPRESCI Platinum trafi w jej ręce na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii. My zaś czekamy z niecierpliwością na najnowszy film Małgorzaty Szumowskiej „Kobieta z...”, który trafi do kin na początku kwietnia.

Małgorzata Szumowska umacnia swoją pozycję wśród najlepszych reżyserów i reżyserek na świecie. Została już wielokrotnie doceniona, zdobyła między innymi prestiżowe nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za filmy „Twarz” i „BODY/CIAŁO" - obie produkcje zostały uhonorowane Srebrnym Niedźwiedziem.

Tym razem Małgorzata Szumowska otrzyma prestiżową Międzynarodową Nagrodę Krytyków Filmowych FIPRESCI Platinum na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii, który odbędzie się w połowie marca. Przyznawane od 2015 roku wyróżnienie otrzymali wcześniej między innymi tak uznani reżyserzy jak Alan Parker, Jean-Jacques Annaud, Costa Gavras, Andrzej Wajda i Agnieszka Holland.

Z okazji wręczenia nagrody FIPRESCI, w czasie pobytu na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii Małgorzata Szumowska zaprezentuje swój najnowszy film „Kobieta z...”, który został nominowany do Złotego Lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji i zbiera entuzjastyczne recenzje.

„Najbardziej wzruszający jako doskonała historia miłosna” – tak o filmie „Kobieta z…” można było przeczytać w recenzjach po światowej premierze podczas festiwalu w Wenecji (The Film Verdict)

„Odważny, ambitny rozdział twórczości nieprzewidywalnego duetu reżyserskiego” (Screen International)

„»Kobieta z…« to dla nas naprawdę ważny film, będący efektem wielu lat pracy, niezliczonych spotkań z osobami transpłciowymi w każdym wieku, które od kilkudziesięciu lat mieszkają w Polsce i które zaufały nam, dzieląc się swoimi historiami. Aniela – która przez niemal pół życia mieszkała jako mężczyzna w prowincjonalnym miasteczku, odbywając mozolną drogę do wolności – wydawała się nam symboliczna, stając się metaforą przemian Polski, odzwierciedlającą społeczeństwo, które kiedyś zjednoczyło się w solidarność w celu obalenia reżimu komunistycznego. Społeczeństwo, które obecnie opowiada się za polaryzacją postaw, nie chcąc akceptować tego, co od dawna stało się normą społeczną w innych częściach świata” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta, reżyserów filmu .

Tytuł filmu jest nawiązaniem do dzieł Andrzeja Wajdy – między innymi filmów „Człowiek z żelaza”, „Człowiek z marmuru”. „Mamy nadzieję, że »Kobieta z…« pomoże ludziom zrozumieć, co to znaczy być trans i zwiększyć poparcie dla zmian w prawie, które gwarantują życie bez zagrożeń. Nasz obraz nie ocenia żadnej z prezentowanych postaw. Najbardziej znaczącym elementem jest humanistyczny ton przejmującej historii głównych bohaterów, którą z szacunkiem śledzi nasza kamera”.

Kolejny ważny film Małgorzaty Szumowskiej i Macieja Englerta opisujący historię 45 lat życia Anieli Wesoły – jej podróży w poszukiwaniu wolności jako kobiety transpłciowej będzie można oglądać w kinach od 5 kwietnia.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze