1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Kultura
 4. >
 5. Jessica Lange – filmy, seriale i programy z udziałem aktorki

Jessica Lange – filmy, seriale i programy z udziałem aktorki

Jessica Lange w 2019 roku (Fot. Taylor Hill/FilmMagic/Getty Images)
Jessica Lange w 2019 roku (Fot. Taylor Hill/FilmMagic/Getty Images)
Jessica Lange wciąż udowadnia, że nie ma sobie równych. Każda jej kreacja to uczta dla kinomana. Aktorka na przestrzeni lat zdobyła dwie nagrody Akademii, pięć Złotych Globów, trzy nagrody Emmy oraz ma własną gwiazdę w Alei Gwiazd w Los Angeles. Warto zatem przypomnieć sobie najlepsze role tej ikony kina oraz jej drogę na szczyt. Będziecie zaskoczeni, w ilu świetnych produkcjach zagrała.

Spis treści:

 1. Jessica Lange i jej filmowe występy
 2. Jessica Lange w serialu „American Horror Story”
 3. Jessica Lange – Oscar razy dwa
 4. Jessica Lange – filmy z jej udziałem. 7 najlepszych produkcji

Jessica Lange i jej filmowe występy

Jessica Lange – „King Kong”

Jessica Lange zaczęła karierę w wieku 27 lat rolą Dwan w nowej wersji „King Konga” (1976). Choć produkcja została zmiażdżona przez krytykę, film okazał się hitem kasowym i przyniósł aktorce Złotego Globa dla najlepszej ekranowej debiutantki. Lange otrzymała też przychylne recenzje, jednak na następną rolę musiała czekać aż trzy lata.

Jessica Lange ze Złotym Globem za rolę w filmie „King Kong” (1976) (Fot. Frank Edwards/Getty Images) Jessica Lange ze Złotym Globem za rolę w filmie „King Kong” (1976) (Fot. Frank Edwards/Getty Images)

Jessica Lange w filmie „King Kong” (1976) (Fot. Screen Archives/Getty Images) Jessica Lange w filmie „King Kong” (1976) (Fot. Screen Archives/Getty Images)

Jessica Lange – lata 80.

Kolejną rolę zagrała dopiero w 1979 roku w „Całym tym zgiełku”, którą otrzymała dzięki swojemu ówczesnemu narzeczonemu Bobowi Fossemu. Prawdziwą gwiazdą została jednak dopiero po występie w filmie „Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” (1981). Następnie zagrała w serii kinowych przebojów i jako pierwsza aktorka od 40 lat zdobyła dwie nominacje do Oscara w tym samym roku – za filmy „Tootsie” i „Frances” (1982). W rezultacie otrzymała tylko jedną statuetkę, za pierwszy z wymienionych tytułów. Kolejne nominacje do Oscara zgarnęła za filmy „Pułapka” (1984), „Słodkie marzenia” (1984) i „Pozytywka” (1989).

Jessica Lange w 1982 roku (Fot. Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images) Jessica Lange w 1982 roku (Fot. Fox Photos/Hulton Archive/Getty Images)

Filmografia Jessiki Lange w latach 90. i 00.

Filmografia Jessiki Lange z lat 90. jest pełna znakomitych produkcji. W tej dekadzie zagrała m.in. w takich filmach jak: „Mężczyźni nie odchodzą” (1990), „Przylądek strachu” (1991), „Błękit nieba” (1994) i „Tytus Andronikus” (1999). Późniejsze ważne kreacje w karierze Lange to „Duża ryba” (2003), „Broken Flowers” (2005) oraz filmy telewizyjne „Normalny” (2003) i „Szare ogrody” (2009), które przyniosły jej pierwszą w karierze nagrodę Emmy.

Jessica Lange i jej osiągnięcia na deskach teatru

Warto też wspomnieć, że w 1992 roku Jessica Lange zadebiutowała na Broadwayu w „Tramwaju zwanym pożądaniem”. Rola okazała się tak wielkim sukcesem, że aktorka powtórzyła ją w 1995 roku w filmie telewizyjnym. Co więcej, w 2016 roku zdobyła Tony Award za rolę w „Zmierzchu długiego dnia” – tym samym stała się kolejna w historii laureatką potrójnej korony aktorstwa, gromadząc na swoim koncie najważniejsze nagrody: filmową (Oscara), teatralną (Tony) i telewizyjną (Emmy).

Jessica Lange i Alec Baldwin w sztuce „Tramwaj zwany pożądaniem” (1995) (Fot. CBS Photo Archive/Getty Images) Jessica Lange i Alec Baldwin w sztuce „Tramwaj zwany pożądaniem” (1995) (Fot. CBS Photo Archive/Getty Images)

Jessica Lange w serialu „American Horror Story”

W ostatnich latach Jessica Lange skupia się głównie na działalności telewizyjnej. W 2011 aktorka po raz pierwszy wystąpiła w serialu „American Horror Story”. Serial nie tylko okazał się przebojem, ale też przywrócił aktorce dużą popularność i przyniósł dwie kolejne nagrody Emmy oraz statuetkę Złotego Globu. Do 2014 aktorka zagrała w nim cztery różne postacie w czterech pierwszych seriach, po czym odeszła z głównej obsady. W 2017 wcieliła się w Joan Crawford w serialu „Konflikt”, który również wyprodukowała. W 2018 powróciła natomiast do „American Horror Story”, aby wystąpić gościnnie w jednym odcinku ósmej serii.

Jessica Lange odbiera nagrodę Gildii Aktorów za „American Horror Story” (2012) (Fot. Kevin Winter/Getty Images) Jessica Lange odbiera nagrodę Gildii Aktorów za „American Horror Story” (2012) (Fot. Kevin Winter/Getty Images)

Jessica Lange – Oscar razy dwa

„Tootsie” (1982)

Swojego pierwszego Oscara Jessica Lange otrzymała za film „Tootsie” z 1982 roku. To opowieść o pewnym utalentowanym aktorze, którego trudny charakter i wybuchowy temperament zraża wszystkich nowojorskich producentów. Jego agent twierdzi, że nikt go nie zaangażuje. Gwiazdor jest innego zdania: potrzebuje pieniędzy i aby je zdobyć gotów jest zagrać rolę swojego życia. I chociaż większość widzów pamięta z seansu przede wszystkim znakomity popis aktorski Dustina Hoffmana, niemniej to Jessica Lange zgarnęła za swój, wydawałoby się niepozorny drugoplanowy występ w filmie, nagrodę Akademii Filmowej oraz drugi w swojej karierze Złoty Glob. Aktorka zagrała tu uwikłaną w dość nieszczęśliwą relację z reżyserem opery mydlanej aktorkę.

Jessica Lange – Oscar za rolę w filmie „Tootsie” (1982) (Fot. Michael Montfort/Michael Ochs Archives/Getty Images) Jessica Lange – Oscar za rolę w filmie „Tootsie” (1982) (Fot. Michael Montfort/Michael Ochs Archives/Getty Images)

„Błękit nieba” (1994)

Lange zdobyła też Oscara za rolę w filmie „Błękit nieba”, tym razem pierwszoplanową. Aktorka zagrała w nim psychicznie chorą żonę głównego bohatera, inżyniera nuklearnego, w którego wcielił się Tommy Lee Jones. Jej występ określano „zaciekłym”, „odważnym”, „pełnym napięcia seksualnego”, a nawet „wiarygodnie balansującym na granicy szaleństwa”. Dla przypomnienia: „Błękit nieba” to opowieść o tym, że w świecie pełnym tajemnic miłość zawsze jest najpotężniejszą bronią. Kapitan Marshall jest cenionym fizykiem, który wraz z żoną demaskuje działania rządu, który przeprowadza próby nuklearne nie licząc się ze skażeniami promieniotwórczymi, a akcja, w której wezmą udział, przejdzie do historii.

Jessica Lange – Oscar za rolę w filmie „Błękit nieba” (1994) (Fot. Bob Riha, Jr./Getty Images) Jessica Lange – Oscar za rolę w filmie „Błękit nieba” (1994) (Fot. Bob Riha, Jr./Getty Images)

Jessica Lange – filmy z jej udziałem. 7 najlepszych produkcji

„Listonosz zawsze dzwoni dwa razy” (1981)

Frank Chambers to bezrobotny włóczęga z więzienną przeszłością. Korzystając z okazji przyjmuje on propozycję pracy w przydrożnej gospodzie. Jego szefem jest pełny energii grecki imigrant z młodszą żoną u swego boku. Cora, bo tak ma na imię postać, w która wciela się Jessica Lange, początkowo ignoruje nowego lokatora. Wkrótce jednak oboje nawiązują namiętny romans.

„Przylądek strachu” (1991)

Słynny thriller z 1991 roku to historia, w której niebezpieczny psychopata Max Cady wychodzi z więzienia po 14 latach. Ma jeden cel: chce zemścić się na swym adwokacie i zaczyna terroryzować jego rodzinę. Gdy prawnik uświadamia sobie, że nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa swoim bliskim, wyzywa Maxa na pojedynek, którego tłem będzie budzący grozę Przylądek Strachu.

„Rob Roy” (1995)

„Rob Roy” to film, w którym Liam Neeson broni swego honoru, a Jessica Lange wspiera go i podtrzymuje jego wolę walki. Aby zapewnić byt i przetrwanie swemu klanowi Rob Roy zmuszony jest pożyczyć pieniądze od niezbyt szczodrego markiza, którego poplecznik chce zagarnąć bogactwo dla siebie. Bohater musi więc stawić czoła największemu wyzwaniu swego życia.

„Zaborcza miłość” (1998)

Dramat „Zaborcza miłość” to historia Helen, która – z racji, że nie ma własnej rodziny – łatwo ulega urokowi swej niezwykłej teściowej, a także wspaniałej posiadłości, którą odziedziczyła po zmarłym mężu. Szybko jednak odkrywa, że za fasadą sielankowego szczęścia kryją się mroczne sekrety, które mogą zagrozić jej życiu. W rolach głównych – Gwyneth Paltrow i oczywiście Jessica Lange.

„Duża ryba” (2003)

Bohaterem dramatu „Duża ryba” jest Edward Bloom, człowiek o wielkim apetycie na życie i niezwykłych pasjach. Powróciwszy po latach do rodzinnego miasteczka, zachwyca wszystkich nieprawdopodobnymi opowieściami, w których prawda miesza się z fikcją. Syn Edwarda, William, stara się dowiedzieć jak najwięcej o swym umierającym na raka ojcu.

„Broken Flowers” (2005)

„Broken Flowes” to opowieść o pewnym mężczyźnie, który pewnego dnia otrzymuje anonim od jednej z byłych kochanek. Kobieta informuje go w nim, że ma on 19-letniego syna, który teraz szuka swego ojca. Bohater pragnie więc rozwiązać tę zagadkę. W tym celu postanawia odwiedzić swoje dawne kochanki, w które wcielają się Frances Conroy, Jessica Lange, Sharon Stone i Tilda Swinton.

„Szare ogrody” (2009)

Najpierw był dokument, a potem film fabularny, w którym zagrały Drew Barrymore i Jessica Lange. „Szare ogrody” to zakulisowe spojrzenie na matkę i córkę, ekscentryczki mieszkające w chylącej się ku upadkowi rezydencji. Spokrewnione z Jackie Kennedy kobiety i ich warunki życia zwracają na siebie uwagę prasy. Z czasem okazuje się też, że ich relacja również daleka jest od ideału.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze