1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Filmy z archiwum Netflixa, których nie znajdziesz w polecanych. Warto je odkopać

Filmy z archiwum Netflixa, których nie znajdziesz w polecanych. Warto je odkopać

Toni Servillo, Luisa Ranieri i Filippo Scotti w filmie „To była ręka Boga”, opowieści o rodzinie, sporcie, kinie, miłości i stracie (Fot. materiały prasowe Netflix)
Toni Servillo, Luisa Ranieri i Filippo Scotti w filmie „To była ręka Boga”, opowieści o rodzinie, sporcie, kinie, miłości i stracie (Fot. materiały prasowe Netflix)
Widzowie, którzy regularnie oglądają filmy na Netflixie, znają ten ból. Chociaż biblioteka popularnego serwisu pęka w szwach od znakomitych produkcji, czasem, aby dotrzeć do naprawdę dobrego tytułu, trzeba się nieźle naszukać. Jeśli regularnie macie z tym problem, skorzystajcie z naszej ściągawki. Oto świetne filmy archiwum Netflixa, których nie znajdziecie w polecanych, a które zdecydowanie warto znać.

„Bez mojej zgody”

„Bez mojej zgody” to poruszająca do głębi historia o ludzkich emocjach. Sara i Brian wiodą spokojne życie. Idylla zostaje jednak przerwana, gdy dociera do nich przerażająca informacja o chorobie córki. Aby ratować jej życie, małżeństwo podejmuje trudną decyzję, która może albo rozdzielić rodzinę na zawsze, albo być pierwszym krokiem zrozumienia, co naprawdę oznacza bycie razem. Prawdziwy koszmar zaczyna się jednak, kiedy ich druga córka odkrywa prawdę dotyczącą jej poczęcia.

„O chłopcu który ujarzmił wiatr”

Czternastoletni William Kamkwamba (Maxwell Simba) mieszka w malawijskiej wiosce. Jest zdolnym uczniem pasjonującym się fizyką. Gdy długotrwała susza niszczy wszystkie plony, nad mieszkańcami osady zawisa widmo śmierci głodowej. William robi wszystko, aby zapobiec tragedii. W bibliotece znajduje książki, dzięki którym wpada na pomysł zbudowania generatora wiatrowego. Wytworzona energia elektryczna ma pomóc mieszkańcom w ponownej produkcji zasobów żywności.

„Okruchy dnia”

„Okruchy dnia” to poruszająca opowieść o ślepym oddaniu i nieodwzajemnionej miłości, której bohaterami są lokaj Stevens (Anthony Hopkins) i gospodyni panna Kenton (Emma Thompson), którzy pracują u sympatyzującego z nazistami lorda Darlingtona (James Fox). Z czasem bohaterowie zakochują się w sobie. Nie mają jednak odwagi wyznać miłości, a targające nimi uczucia dochodzą do głosu tylko podczas gwałtownych kłótni, jakie między nimi często wybuchają.

„Sekretna miłość”

„Sekretna miłość” to niezwykła historia miłosna Terry Donahue i Pat Henschel, których związek trwał niemal 70 lat. Kobiety jednak przez większość życia ukrywały swoją orientację. Dokument śledzi ich losy od momentu, w którym się poznały, poprzez ich życie zawodowe w Chicago, wyznanie prawdy o ich związku ich konserwatywnym rodzinom oraz rozważania, czy się pobrać. Stawiając czoła trudnościom i chorobie u schyłku życia, są przykładem miłości, która przezwycięża wszystko.

„Elegia dla bidoków”

Były marine z południowego Ohio, a obecnie student prawa Uniwersytetu Yale’a jest blisko zdobycia wymarzonej pracy, gdy kryzys rodzinny zmusza go do powrotu do domu, o którym starał się zapomnieć. Teraz bohater musi poradzić sobie ze złożonymi problemami swojej rodziny, w tym z ustabilizowaniem relacji z uzależnioną matką Bev. Wspominając swoją babkę, twardą i bystrą kobietę, która go wychowała, chłopak uzmysławia sobie, że tylko pogodzenie się z przeszłością pozwoli mu spełnić swoje marzenia.

„To była ręka Boga”

Paolo Sorrentino przedstawia historię młodego Fabietto, osadzoną w niespokojnym Neapolu lat 80. „To była ręka Boga” to opowieść, w której nieoczekiwane chwile radości, jak przybycie piłkarskiej legendy Diego Maradony, przeplatają się z równie nieoczekiwanymi tragediami. Los rozdaje karty, łzy i śmiech mieszają się ze sobą, a splot wydarzeń kształtuje przyszłość Fabietto. Twórca powraca do domu, aby opowiedzieć najbardziej osobistą ze swoich historii o rodzinie, sporcie, kinie, miłości i stracie.

„Cząstki kobiety”

Życie Marthy i Seana nieodwracalnie się zmienia, kiedy poród domowy kobiety kończy się niewyobrażalną tragedią. Dla Marthy oznacza to początek trwającej rok gehenny, w trakcie której musi uporać się z żałobą oraz odnaleźć w napiętych relacjach z mężem i apodyktyczną matką. Czeka ją też sądowe starcie ze znienawidzoną przez opinię publiczną położną. „Cząstki kobiety” to bardzo osobista, przenikliwa i przejmująca historia o kobiecie, która uczy się żyć z bólem straty.

„Ostatnia rodzina”

Historia skomplikowanych relacji między członkami rodziny Beksińskich: malarzem Zdzisławem, jego żoną Zofią i synem Tomaszem. Akcja filmu rozpoczyna się w 1977, gdy Beksińscy przenoszą się do Warszawy. I chociaż w ich życiu roi się od spektakularnych wydarzeń, w filmie widzimy raczej ich codzienność pełną bólu, ale też momentów autentycznego szczęścia. Nie stroniąc od czarnego humoru i nie ignorując ekscentryzmu bohaterów, Jan P. Matuszyński stworzył uniwersalną opowieść o paradoksach bliskości.

„Proces Siódemki z Chicago”

„Proces Siódemki z Chicago” to opowieść, w której pokojowy w założeniu protest przeciwko wojnie w Wietnamie, odbywający się podczas Krajowej Konwencji Demokratycznej w 1968 roku, przeradza się w brutalne starcie z policją i Gwardią Narodową. Jego organizatorów, wśród których znaleźli się Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Tom Hayden i Bobby Seale, oskarżono o spisek w celu wywołania zamieszek. Proces, który był konsekwencją tego oskarżenia, okazał się jednym z najsłynniejszych w historii.

„Dzika droga”

Cheryl Strayed (Reese Witherspoon) ma za sobą kilka trudnych lat. Kobieta zmagała się m.in. z uzależnieniem od heroiny i rozpadającym się małżeństwem, a także żałobą po odejściu ukochanej matki Bobbi (Laura Dern). Pewnego dnia zdesperowana bohaterka, świadoma tego, że jej życie legło w gruzach, decyduje się wyruszyć w samotną wyprawę przez całe Stany Zjednoczone, aby odnaleźć siebie i poczucie sensu. Obraz powstał na podstawie bestsellerowej książki Cheryl Strayed.

„Bliżej”

Los styka ze sobą w Londynie czworo nieznajomych: autora nekrologów Dana (Jude Law), wziętą fotografkę Annę (Julia Roberts), byłą striptizerkę Alice (Natalie Portman) oraz zamożnego dermatologa Larry’ego (Clive Owen). Dan romansuje z Alice, potem porzuca ją dla Anny, która z kolei zdradza Larry’ego, by po jakimś czasie znów do niego powrócić. Każde z nich szuka miłości, ale za każdym razem gubi się w gąszczu kłamstw, zdrad i emocjonalnych nieporozumień.

„Diabeł wcielony”

Mroczne indywidua: demoniczny kaznodzieja (Robert Pattinson), przerażające małżeństwo (Jason Clarke i Riley Keough) oraz zdeprawowany szeryf (Sebastian Stan) zaciskają pętlę wokół młodego Arvina Russella (Tom Holland) próbującego chronić siebie i swoją rodzinę przed silami zła. „Diabeł wcielony”, którego akcja rozgrywa się w okresie pomiędzy II wojną światową a konfliktem w Wietnamie, przedstawia złowieszczą wizję walki sprawiedliwych przeciwko ludziom bez żadnych zasad.

„Kod nieśmiertelności”

Kapitan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) budzi się w jadącym z dużą prędkością pociągu. Nie poznaje siedzącej obok niego dziewczyny, nie wie, gdzie jest. Za chwilę pociąg eksploduje. Wtedy mężczyzna przekonuje się, że bierze udział w rządowym eksperymencie o nazwie „Kod nieśmiertelności”, który pozwala na wejście w ciało innego człowieka na ostatnich 8 minut jego życia. Zadaniem Stevensa jest rozpoznanie i powstrzymanie zagrażającego całemu Chicago terrorysty podkładającego bomby.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze