1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. „Civil War”, okrzyknięty najlepszym filmem początku roku, właśnie trafił do kin

„Civil War”, okrzyknięty najlepszym filmem początku roku, właśnie trafił do kin

Kadr z filmu „Civil War” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)
Kadr z filmu „Civil War” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)
„Civil War” to fikcyjna, ale boleśnie prawdopodobna historia wojny domowej w Stanach Zjednoczonych w reżyserii Alexa Garlanda – jednego z najciekawszych wizjonerskich reżyserów współczesnego kina. Od dziś film można oglądać w polskich kinach.

Jak mówią twórcy „Civil War”, jest to obraz będący w równym stopniu filmem drogi, cofilmem wojennym. Przedstawia niespokojną alternatywną rzeczywistość, której trudno nie interpretować jako flary ostrzegawczej. I choć wydawać by się mogło, że prawdziwy świat w ostatnich latach daje nam wystarczająco w kość, warto ten film obejrzeć, by otworzyć oczy jeszcze szerzej. Tym bardziej że najnowszy obraz Alexa Garlanda zbiera doskonałe recenzje krytyków i został okrzyknięty najlepszym filmem początku roku.

Kadr z filmu „Civil War” (Fot. materiały prasowe Monolith Films) Kadr z filmu „Civil War” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

„Civil War” – o czym opowiada?

Akcja filmu rozgrywa się w niedalekiej przyszłości w Ameryce, która podzieliła się na wiele frakcji uwikłanych w wojnę domową. Siły Zachodnie zbrojny sojusz stanów buntujących się przeciwko rządowi federalnemu są o kilka dni od zmuszenia stolicy do kapitulacji. W nadziei na ostatni wywiad z prezydentem Lee (Kirsten Dunst) zmęczona życiem fotografka wojenna, która dokumentowała okrucieństwa na całym świecie, jedzie doBiałego Domu z małą grupą dziennikarzy, w tym z młodą, ambitną fotografką oimieniu Jessie (Cailee Spaeny). Pragną dostać się do Waszyngtonu, będącego epicentrum dramatycznych wydarzeń, by przeprowadzić ostatni wywiad zprezydentem.

Garland stworzył nowy rodzaj amerykańskiego filmu wojennego: to nie jest tylko przerażająca wizja jutra, to również szczery do bólu obraz prawdziwej wojny i doskonały film akcji. Poniżej publikujemy najnowszy zwiastun „Civil War”, który doskonale oddaje klimat całego filmu.

„Civil War” – obsada

W obsadzie filmu oprócz Kirsten Dunst („Psie pazury”, „Na pokuszenie”) i Cailee Spaeny („Priscilla”) znaleźli się między innymi: Stephen McKinley Henderson („Diuna”), Jesse Plemons („Psie pazury”), Wagner Moura („Narcos”) i Nick Offerman („Devs”, „The Last of Us”).

Kadr z filmu „Civil War” (Fot. materiały prasowe Monolith Films) Kadr z filmu „Civil War” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

Reżyserem i scenarzystą „Civil War” jest wspomniany wcześniej Alex Garland, jeden z najciekawszych wizjonerskich reżyserów współczesnego kina. Oprócz takich filmów, jak „Ex Machina”, „Anihilacja” czy „Men” wyreżyserował także serial science fiction „Devs” i jest autorem scenariusza „28 dni później” w reżyserii Danny’ego Boyle’a. Garland jest również pisarzem. Jego pierwsza powieść „The Beach” („Niebiańska plaża”) szybko zyskała status kultowej i została zekranizowana przez Danny’ego Boyle’a z Leonardem DiCaprio w roli głównej.

Za zdjęcia i montaż do filmu odpowiadają kolejno Rob Hardy i Jake Roberts. Producentami są natomiast: Andrew Macdonald, Allon Reich i Gregory Goodman.

„Civil War” – premiera

„Civil War” można oglądać w kinach od 12 kwietnia.

Kadr z filmu „Civil War” (Fot. materiały prasowe Monolith Films) Kadr z filmu „Civil War” (Fot. materiały prasowe Monolith Films)

Źródło: materiały prasowe Monolith Films

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze