1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Najpiękniejsze piosenki o miłości – polskie i zagraniczne utwory, które warto znać

Najpiękniejsze piosenki o miłości – polskie i zagraniczne utwory, które warto znać

Whitney Houston przez lata wylansowała kilka dużych przebojów o miłości, takich jak „I Have Nothing” czy „I Will Always Love You”. (Fot. Steve Rapport/Getty Images)
Whitney Houston przez lata wylansowała kilka dużych przebojów o miłości, takich jak „I Have Nothing” czy „I Will Always Love You”. (Fot. Steve Rapport/Getty Images)
„Piosenki o miłości są takie banalne” – śpiewał kiedyś zespół Cool Kids of Death, ale czy słusznie? Z pewnością nie można tego powiedzieć o przebojach, które znajdziecie w naszym zestawieniu. Oto najpiękniejsze piosenki o miłości – polskie i zagraniczne, które idealnie opisują różne oblicza tego wyjątkowego uczucia.

Miłość od zawsze inspirowała artystów, jednak żaden twór artystyczny nie trafia tak do naszych serc tak jak piosenki o miłości, które są idealne nie tylko na walentynki czy weselny pierwszy taniec. Założymy się, że każda zakochana para ma swoją ulubioną melodię. Piosenki o miłości, które znajdziesz w naszym zestawieniu, zachwycają zarówno swoimi tekstami, jak i muzyką. Opowiadają o szczęśliwej miłości, ale też o złamanych sercach, a więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oto najpiękniejsze piosenki o miłości – polskie i zagraniczne.

Najpiękniejsze piosenki o miłości – polskie

Miłość to temat przewodni zdecydowanej większości polskich utworów muzycznych. Wcale nas to nie dziwi – w końcu jest to niezwykle inspirujące uczucie. Oto najpiękniejsze piosenki o miłości z rodzimego podwórka, które mimo upływu lat wciąż są aktualne i tak samo wzruszające.

Czesław Niemen – „Wspomnienie”

Takie utwory o miłości piszą tylko wybitni poeci. Tekst „Wspomnienia” Czesława Niemena, które znalazło się na albumie „Dziwny jest ten świat” (1967), pochodzi z tomu poezji „Siódma jesień” wydanego przez Juliana Tuwima w 1922 roku. Utwór ten w wykonaniu Niemena nie ma sobie równych – za sprawą jego interpretacji przenosimy się w świat pierwszej miłości i tęsknoty.

Hey – „Mimo wszystko”

„Mimo wszystko” grupy Hey to piosenka o miłości, której nie sposób przesłuchać w całości bez uronienia łzy. Wszystko w niej jest doskonałe – muzyka, tekst i wykonanie. Utwór po raz pierwszy został wydany przez zespół w 2005 roku na albumie zatytułowanym „Echosystem”. Muzykę napisał Paweł Krawczyk, a tekst – Katarzyna Nosowska.

Krzysztof Krawczyk – „Bo jesteś Ty”

Co otrzymamy, gdy połączymy wokal Krzysztofa Krawczyka z muzyką oraz tekstem Pawła Myszora z zespołu Myslovitz? Jedną z najpiękniejszych polskich piosenek o miłości XXI wieku opowiadającą o tym, że największe znaczenie zawsze ma druga osoba, która jest obok nas. I właśnie dlatego utwór „Bo jesteś Ty” z 2002 roku to piosenka, do której kochamy wracać.

Myslovitz – „Chciałbym umrzeć z miłości”

Utwór „Chciałbym umrzeć z miłości” grupy Myslovitz z wyróżnionego wieloma prestiżowymi nagrodami albumu „Korova Milky Bar” nawiązuje do powieści Anthony’ego Burgessa „Mechaniczna pomarańcza”. Do tego piosenka ma jeden z najbardziej przejmujących testów w polskiej muzyce.

T.Love – „I Love You”

Zespół o takiej nazwie musi mieć w swoim repertuarze chociaż jedną piosenkę o miłości. Takich T.Love ma oczywiście sporo, ale jedna szczególnie chwyta nas za serce. Chodzi o utwór „I Love You” z koncertowej płyty zespołu wydanej w 1994 roku. Co ciekawe, piosenka nagrana w dwóch wersjach językowych, po polsku i angielsku, zapewniła albumowi statusu Złotej Płyty.

Andrzej Zaucha – „Byłaś serca biciem”

Lubicie ballady miłosne z odrobiną melancholii? Posłuchajcie piosenki Andrzeja Zauchy, która od lat gości w naszych sercach. Chodzi oczywiście o znakomity utwór „Byłaś serca biciem”. Napisany przez Zbigniewa Książyka i Jerzego Dobrzyńskiego numer był jednym z największych hitów przedwcześnie zmarłego artysty. I chociaż melodia zachęca do pląsów, słowa są tak naprawdę bardzo smutne.

Happysad – „Zanim pójdę”

Autorami najpiękniejszych polskich piosenek o miłości rzadko są młodzi rockowi wokaliści. Tu jednak mamy wyjątek potwierdzający regułę, bo Jakub Kawalec, wokalista Happysad, napisał utwór „Zanim pójdę”, gdy miał zaledwie 25 lat. I chociaż muzyka i tekst wydają się proste, idealnie oddają to, czym jest oraz czym nie jest prawdziwa miłość.

Perfect – „Kołysanka dla nieznajomej”

Polskie piosenki o miłości i tęsknocie są zwykle niesamowicie wzruszające i przepełnione głębokimi emocjami. Właśnie taki jest niezapomniany przebój Perfectu z 1997 roku. Autorem tekstu, w którym podmiot liryczny prosi swoją ukochaną, aby kochała go najmocniej i bez względu na wszystko, jest znany tekściarz Bogdan Olewicz.

Andrzej Piaseczny i Robert Chojnacki – „Niecierpliwi”

„Niecierpliwi” to jedna z najbardziej zmysłowych polskich piosenek o miłości, która od ponad ćwierć wieku dominuje na wszystkich polskich weselach i innych imprezach, na których króluje miłość. Trudno się temu dziwić, bo Andrzej „Piasek” Piaseczny bardzo obrazowo opisuje w niej najbardziej namiętne doświadczenia.

Krzysztof Zalewski – „Miłość, miłość”

Podmiot liryczny piosenki „Miłość miłość” Krzysztofa Zalewskiego nie ma niestety wiele szczęścia. Kocha do szaleństwa i czuje się niepełny, gdy nie ma przy nim obiektu jego westchnień. Chce jednak przestać odczuwać te silne emocje, gdyż jest przekonany, że to, co dobre, zawsze bardzo szybko się skończy. Koniecznie zobaczcie też znakomity teledysk do piosenki.

Zbigniew Wodecki – „Z Tobą chcę oglądać świat”

„Z Tobą chcę oglądać świat” to jeden z najsłynniejszych utworów Zbigniewa Wodeckiego, który wykonywał w duecie ze Zdzisławą Sośnicką. Melodia i słowa pozwalają nam wierzyć w piękną i czystą miłość, która sprawia, że wszystko jest proste i zachwycające. Piosenka ta to również dobry wybór na wesele, gdyż dosłownie opowiada o wkraczaniu na wspólną drogę życia.

Kobranocka – „Kocham Cię jak Irlandię”

Najpopularniejszy utwór Kobranocki do dziś grany jest w wielu stacjach radiowych. Ballada o niespełnionej miłości ukazała się na drugim albumie grupy – „Kwiaty na żywopłocie” i z miejsca podbiła serca słuchaczy. Autorem tekstu jest natomiast Andrzej Marek Michorzewski, lekarz psychiatra i poeta, który podczas pisania inspirował się osobistymi doświadczeniami.

Edyta Górniak i Mieczysław Szcześniak – „Dumka na dwa serca”

„Dumka na dwa serca” to singiel z 1998 roku nagrany na potrzeby filmu „Ogniem i Mieczem” Jerzego Hoffmana. Tekst napisał mistrz w swoim fachu Jacek Cygan, natomiast muzykę skomponował ceniony w branży Krzesimir Dębski. Trzeba przyznać, że brawurowe wykonanie Edyty Górniak i Mieczysława Szcześniaka zawsze wzbudza naprawdę ogromne emocje.

Maanam – „Kocham Cię, Kochanie Moje”

Czym jest miłość? Dla Olgi „Kory” Jackowskiej były to: „polana w leśnym gąszczu schowana”, „sad wiosenny” i „tęsknota nieskończona”. Ten niezwykle zmysłowy przebój z 1983 roku stał się znakiem rozpoznawczym Maanamu oraz był wielokrotnie coverowany przez innych artystów, a dziś uznawany jest za jedną z najlepszych polskich piosenek o miłości.

Skaldowie – „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”

Wiodąca gitara i żeńskie wokale to największa siła przeboju „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”. Co ciekawe, za powstaniem tekstu nie stoi podobno żadna głębsza historia. Autor słów Wojciech Młynarski nie pisał go bowiem w stanie zakochania. Zależało mu tylko na tym, aby powstał chwytliwy, profesjonalnie zaaranżowany utwór.

De Mono – „Kochać inaczej”

Utwór z debiutanckiego albumu De Mono początkowo miał być utrzymany w stylu reggae. Piosenkę przerobiono ostatecznie na balladę rockową, a tekst utworu napisał Marek Kościkiewicz. Kompozycja opowiadająca o różnych odcieniach miłości, z pięknymi dźwiękami gitar i saksofonu, na starcie przyniosła zespołowi sporą popularność.

Myslowitz – „Dla Ciebie”

„Dla Ciebie” to zdecydowanie jeden z najważniejszych utworów mysłowickiej grupy. Wyróżnia się on charakterystycznymi dźwiękami gitary, które w połączeniu z wokalem Artura Rojka wciąż poruszają wiele serc. Piosenka opowiada bowiem o uczuciu, jednak niestety nie kończy się happy endem. W teledysku wokalista zagrał wampira, a u jego boku wystąpiła aktorka Agnieszka Dygant.

Lady Pank – „Zawsze tam, gdzie Ty”

Ballada „Zawsze tam, gdzie Ty” to jeden z najpopularniejszych utworów Lady Pank. Melodia i słowa piosenki znają chyba wszyscy Polacy, jednak mało kto wie, że pierwotnie numer ten powstał w wersji anglojęzycznej. Niepowtarzalna gitara Jana Borysewicza zapada w pamięć i świetnie łączy się z tekstem, w którym pada jedno z najpiękniejszych wyznań w historii polskiej muzyki.

Chłopcy z placu broni – „Kocham Cię”

Utwór „Kocham Cię” pochodzi z trzeciej płyty zespołu Chłopcy z Placu Broni, która do dziś pozostaje najpopularniejszym wydawnictwem w historii grupy. Urocza ballada niesie ze sobą pozytywne przesłanie, a jej głównym tematem jest gorące uczucie. Co więcej, poruszająca serce melodia doskonale zgrywa się z tekstem, który znakomicie obrazuje piękno prawdziwej miłości.

Róże Europy – „Jedwab”

Ponad 30 lat temu zespół Róże Europy wydał album „Poganie! Kochaj i Obrażaj” z przebojem „Jedwab” – utworem, który stał się najbardziej rozpoznawalnym utworem zespołu. Tekst przedstawia obraz miłości wyidealizowanej, a wszystko to w towarzystwie linii muzycznej stopniowo zwiększającej dramaturgię wraz z biegiem piosenki.

Kult – „Do Ani”

„Do Ani” to niebanalna piosenka o miłości. Kazik Staszewski napisał ją podczas podróży do swojej przyszłej żony. Utwór jest zatem pełen napięcia, oczekiwania i pożądania, do tego rozkręca się powoli w miarowym rytmie, aby pod koniec przerodzić się w krzyk obudowany dźwiękami trąbki. Historia piosenki jest o tyle romantyczna, że Anna i Kazimierz Staszewscy są małżeństwem do dzisiaj.

Najpiękniejsze piosenki o miłości – zagraniczne

Zagranicznych piosenek o miłości jest tak wiele, że nawet próba zliczenia wszystkich wydaje się pozbawiona sensu. Wybraliśmy zatem najpiękniejsze, naszym zdaniem, zagraniczne piosenki o miłości, które ukazują jej najlepszą stronę.

Madonna – „Justify My Love”

Chociaż „Justify My Love” Madonny to jedna z najpiękniejszych zagranicznych piosenek o miłości, teledysk do utworu okazał się zbyt odważny dla stacji MTV, która kategorycznie odmówiła jego emisji. Wytwórnia artystki zdecydowała więc, że klip będzie pierwszym komercyjnie wydanym singlem wideo. Następnie pokazano go bez cenzury w programie „Nightline” stacji ABC.

Céline Dion – „The Power of Love”

„The Power of Love” to utwór, który w oryginale wykonywała Jennifer Rush. Piosenkarka odniosła dzięki niemu międzynarodowy sukces, jednak to interpretacja Celine Dion stała się hitem numer jeden na całym świecie. Dziś natomiast piosenka o potędze wielkiej miłości uznawana jest za jedną z najlepszych ballad o miłości w historii muzyki rozrywkowej.

Donna Lewis – „I Love You Always Forever”

Chociaż utwór walijskiej piosenkarki Donny Lewis radził sobie na liście „Billboard Hot 100” naprawdę świetnie, plasując się na drugim miejscu przez aż dziewięć tygodni (!), nigdy nie udało mu się pokonać nieśmiertelnej „Macareny”, która okupowała pierwsze miejsce listy zdecydowanie zbyt długo. Numer odniósł jednak sukces i znalazł się na liście najlepszych popowych piosenek wszech czasów.

Stevie Wonder – „I Just Called To Say I Love You”

Piosenka Steviego Wondera z 1894 roku została stworzona do filmu „Kobieta w czerni”. Oprócz popu wyraźnie słychać w niej nuty R&B i soulu, a tekst zawdzięcza swój sukces jednej prostej prawdzie… Każdy z nas lubi, kiedy druga połówka dzwoni do nas tylko po to, aby powiedzieć, że nas kocha. Co ciekawe, piosenkę nagrodzono Oscarem, czyli najważniejszą nagrodą filmową na świecie.

Elvis Presley – „Can’t Help Falling In Love With You”

„Can’t Help Falling In Love With You” to nieśmiertelny utwór Elvisa Presleya z 1962 roku, coverowany w późniejszych latach przez wielu różnych artystów. Mowa m.in. o zespole UB40, który nagrał swoją wersję na potrzeby filmu „Miesiąc miodowy w Las Vegas” (ostatecznie producenci wybrali jednak interpretację autorstwa Bono z U2), a także Zayna Malika czy grupę twenty one pilots.

Foreigner – „I Want To Know What Love Is”

Członkowie Foreigner długo zastanawiali się, czy piosenka „I Want To Know What Love Is” jest dobrym singlem dla grupy. Lou Gramm uważał bowiem, że nie pasuje on do ich rockowego wizerunku. Utwór ostatecznie wydano, i to głównie dlatego, że – jak wspomina sam Mick Jones – zespołowi dopisywał dobry nastrój, bo „zbliżało się Boże Narodzenie”.

Tina Turner – „What’s Love Got To Do With It”

Chociaż ciężko w to uwierzyć, „What’s Love Got To Do With It” był pierwszym i jedynym singlem numer jeden Tiny Turner na liście „Billboard Hot 100”. Dzięki niemu 44-letnia wówczas gwiazda została najstarszą solową artystką, która znalazła się na szczycie zestawienia. Był to również 2. co do wielkości singiel 1984 roku w USA i 17. na wyspach.

The Beatles – „She Loves You”

John Lennon i Paul McCartney napisali „She Loves You” w 1963 roku w autobusie wycieczkowym w Yorkshire w Anglii. Pomysł, aby zacząć utwór od refrenu zamiast pierwszej zwrotki, podsunął im natomiast producent. Słowa piosenki są natomiast monologiem wygłoszonym do nieokreślonego rozmówcy, informującym go o uczuciach dziewczyny, w które ów mężczyzna już nie wierzy.

Whitney Houston – „I Will Always Love You”

Popisowa piosenka Whitney Houston, przebój numer jeden z albumu „Bodyguard”, była pierwotnie hitem numer 1 dla wokalistki, która skomponowała tę piosenkę w oryginale. Chodzi oczywiście o królową country Dolly Parton. Jej wersja znalazła się na szczycie list przebojów „Hot Country Songs” dwukrotnie: w 1974 i 1982 roku.

Roxette – „It Must Have Been Love”

Pierwotnie utwór „It Must Have Been Love” szwedzki zespół Roxette nagrał jako piosenkę bożonarodzeniową. Gdy okazało się, że numer ma trafić na ścieżkę dźwiękową filmu „Pretty Woman”, Per Gessle nieco go przerobił. – Słyszałem, że reżyserowi bardzo podobała się ta piosenka. Nawet zmontował ponownie film, aby ją tam umieścić – mówił muzyk.

Barbra Streisand – „Woman In Love”

Chociaż piosenkę „Woman In Love” napisali dla Barbry Streisand Barry i Robin Gibb z zespołu Bee Gees, jeden z nich przyznał, że największe zasługi za jej sukces należy przypisać artystce. –Co najmniej 80 procent sukcesu płyty należy do niej – stwierdził Barry Gibb. Utwór wydano jako pierwszy singel z albumu „Guilty”. Do dziś jest to jeden z największych przebojów Barbry Streisand.

Queen – „Crazy Little Thing Called Love”

Freddie Mercury napisał piosenkę „Crazy Little Thing Called Love”, leżąc w wannie w monachijskim hotelu Hilton. Wyskoczył z wanny i podbiegł do gitary i pianina, aby ułożyć melodię. Jego wytwórnia niechętnie wydała piosenkę w USA, ale stacje radiowe i tak nadawały importowany z Wielkiej Brytanii singiel, wymuszając wydanie w Ameryce.

Céline Dion – „Because You Loved Me”

Ballada ta została napisana przez Diane Warren z myślą o filmie „Namiętności” z Michelle Pfeiffer i Robertem Redfordem. W jednym wywiadów Warren przyznała jednak, że pisząc numer, myślała również o Céline Dion i jej mężu. – To piosenka Céline do René. Tak bardzo w nią wierzył. Zastawił dla niej swój dom. To jest miłość, to jest wiara. O to właśnie chodzi w „Because You Loved Me”.

Ray Charles – „I Can’t Stop Loving You”

Pewnego gorącego popołudnia w 1958 roku Don Gibson napisał aż dwie niezwykle chwytliwe piosenki o miłości – „Oh Lonesome Me” i „I Can't Stop Loving You”. Cztery lata później Rayowi Charlesowi wystarczyło usłyszeć tylko dwie pierwsze linijki drugiego z nich, zanim zdecydował się nagrać go na swój album „Modern Sounds in Country and Western Music”.

Bee Gees – „How Deep Is Your Love”

Kiedy Barry, Robin i Maurice Gibb tworzyli utwór „How Deep Is Your Love” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do „Gorączki sobotniej nocy”, nie wiedzieli jeszcze nic na temat filmu – nie czytali nawet scenariusza i nie byli pewni, czy w filmie jest w ogóle jakakolwiek scena miłosna. Piosenkę miała wykonać Yvonne Elliman, ale menedżer grupy nalegał, aby Bee Gees nagrali ją sami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze