1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Studio Ghibli dostanie honorową Złotą Palmę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes

Studio Ghibli dostanie honorową Złotą Palmę na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes

Kadr z animacji „Grobowiec świetlików” (Fot. ddp images/ Forum)
Kadr z animacji „Grobowiec świetlików” (Fot. ddp images/ Forum)
Kultowe japońskie Studio Ghibli zostanie nagrodzone honorową Złotą Palmą na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Cannes. To pierwszy raz, kiedy festiwal w Cannes wręczy tę nagrodę kolektywowi, a nie jednej osobie.

Japońskie Studio Ghibli od lat dostarcza widzom epickich historii, które najmłodsi oglądają z wypiekami na twarzy, a starsi wspominają ze łzami wzruszenia. Pierwszym sukcesem studia była animacja „Nausicaä z Doliny Wiatru” Hayao Miyazakiego z 1984 roku. Od tamtej pory wyprodukowano w nim ponad dwadzieścia filmów, między innymi: „Mój sąsiad Totoro”, „Spirited Away: w krainie bogów”, „Grobowiec świetlików”, „Księżniczka Mononoke” i „Ruchomy zamek Hauru”. Na premiery filmów fani czekają niemal tak jak na nowości od Walta Disneya. Przeboje Isao Takahaty i Hayao Miyazakiego, współzałożycieli studia, od lat zaliczane są do kanonu światowego kina nie tylko wśród fanów animacji. W tym roku studio zdobyło swojego drugiego Oscara za animację „Chłopiec i czapla”.

Czytaj także: „Chłopiec i czapla” – animacja Hayao Miyazakiego z Oscarem za najlepszy film animowany

Studio Ghibli z honorową Złotą Palmą festiwalu w Cannes

Całokształt twórczości Studia Ghibli postanowili docenić organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes. Podczas tegorocznej edycji francuskiego festiwalu Ghibli zostanie bowiem nagrodzone honorową Złotą Palmą. Nagroda będzie tym bardziej wyjątkowa, że Cannes po raz pierwszy wręczy ją kolektywowi, a nie jednej osobie.

– Jestem naprawdę zaszczycony i zachwycony faktem, że studio otrzyma honorową Złotą Palmę – powiedział Toshio Suzuki, współzałożyciel Studia Ghibli. – Czterdzieści lat temu Hayao Miyazaki, Isao Takahata i ja założyliśmy Studio Ghibli, chcąc zapewnić dzieciom i dorosłym w każdym wieku animacje na wysokim poziomie. Dziś nasze filmy oglądają ludzie na całym świecie, a wielu z nich odwiedza Muzeum Ghibli, Mitakę i Park Ghibli, aby prawdziwie doświadczyć wymyślonego przez nas świata.

I dodał: – Przebyliśmy długą drogę, aby Studio Ghibli stało się tak dużą organizacją. Chociaż Miyazaki i ja znacznie się postarzeliśmy, jestem pewien, że Studio Ghibli będzie nadal podejmować nowe wyzwania, a nowy personel będzie kontynuował ducha firmy. Byłoby mi niezmiernie miło, gdybyście wciąż z niecierpliwością czekali na to, co będzie dalej.

Kadr z animacji „Mój sąsiad Totoro” (Fot. Capital Pictures Film Stills/Forum) Kadr z animacji „Mój sąsiad Totoro” (Fot. Capital Pictures Film Stills/Forum)


Tegoroczny 77. Festiwal Filmowy w Cannes potrwa od 14 do 25 maja. Honorową Złotą Palmą za całokształt dokonań artystycznych zostanie podczas festiwalu nagrodzony również George Lucas, twórca „Gwiezdnych wojen”.

Źródło: Zac Ntim, „Studio Ghibli To Be Feted With Honorary Palme D’Or At 77th Cannes Film Festival”, deadline.com [dostęp: 18.04.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze