1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Nowy serial od twórczyni „Orange is the New Black” coraz bliżej. Kiedy data premiery?

Nowy serial od twórczyni „Orange is the New Black” coraz bliżej. Kiedy data premiery?

„Dekameron” – nowy serial kostiumowy (Fot. materiały prasowe)
„Dekameron” – nowy serial kostiumowy (Fot. materiały prasowe)
„Serdecznie zapraszamy na osadzoną w realiach włoskiej prowincji seksualną orgię, podczas której wino leje się szerokim strumieniem” – zapraszają twórcy nowego serialu kostiumowego Netflixa. „Dekameron”, wyprodukowany przez autorkę hitowego „Orange is the New Black”, trafi na platformę już tego lata. O czym opowie? Przeczytajcie.

Jeśli nazwa „Dekameron” nie jest wam obca – to bardzo dobrze. W szkołach omawia się przynajmniej jedną nowelę – „Sokoła” – spośród 100 spisanych przez Giovanniego Boccaccia w XIV wieku. Jednak „Dekameron” to dzieło, z którym zdecydowanie warto się zapoznać w całości – rzuca bowiem światło nie tylko na różnorodne aspekty życia renesansowej Italii, lecz także uniwersalne problemy ludzkiej natury, które nadal są aktualne i skłaniają do refleksji m.in. nad moralnością człowieka. Nowele skupiają się zarówno na podziwie dla inteligencji i sprawczości ludzkiego umysłu, jak i na bujnym życiu pełnym miłości – także tej prawdziwej i trwałej – przygód erotycznych i zmysłowości (przez co zresztą „Dekameron” został umieszczony w 1559 roku w indeksie ksiąg zakazanych). Dzieło Boccaccia stało się inspiracją dla wielu późniejszych autorów, a jego wpływ można dostrzec w literaturze, sztuce i kulturze popularnej do dziś.

„Dekameron” – nowy serial kostiumowy (Fot. materiały prasowe) „Dekameron” – nowy serial kostiumowy (Fot. materiały prasowe)

Chwilowo nie macie czasu na lekturę? Nic straconego – Netflix od 2022 roku pracuje nad nowym serialem kostiumowym, który będzie luźną ekranizacją „Dekamerona”. Może to właśnie ta czarna komedia historyczna zachęci was, by sięgnąć po oryginał? Oto kluczowe rzeczy, które wiadomo o produkcji.

Spis treści:

  1. „Dekameron” – o czym jest serial Netflixa?
  2. „Dekameron” – twórcy i obsada
  3. „Dekameron” – liczba odcinków i data premiery

„Dekameron” – o czym jest serial Netflixa?

Ogólny zarys fabuły netflixowego „Dekameronu” pokrywa się z oryginałem. Dzieło Boccaccia to bowiem zbiór nowel, które – dla zabicia czasu – w ciągu 10 dni w roku 1348 opowiada sobie grupa 10 florentyńczyków, którzy schronili się przed epidemią dżumy w okolicach Florencji. Nie inaczej jest w serialu – gdy czarna śmierć dziesiątkuje Florencję, garstka szlachetnie urodzonych zaszywa się razem ze służbą w wielkiej rezydencji, by w luksusowych warunkach przeczekać niebezpieczeństwo. Jednak to, co zaczyna się jako seksualna hulanka, podczas której wino leje się szerokim strumieniem, w momencie gdy zasady społeczne przestają obowiązywać, przybiera formę walkę o przetrwanie, w której naprzeciw siebie stają podstępne i niegodziwe postaci.

Jednym słowem: „Dekameron” to ckliwa czarna komedia, która porusza jakże aktualny temat klasowych starć w czasach zarazy.

Czytaj także: 9 nowych polskich produkcji trafi na Netflixa jeszcze w tym roku. Platforma zdradziła szczegóły

„Dekameron” – nowy serial kostiumowy (Fot. materiały prasowe) „Dekameron” – nowy serial kostiumowy (Fot. materiały prasowe)

„Dekameron” – twórcy i obsada

Naszym zdaniem już sam opis fabuły i to, że bazuje ona na jednym z kluczowych dzieł literatury europejskiej, zachęca do obejrzenia serialu. Jeśli jednak nadal nie czujecie się zachęceni, może przekona was to, że producentką serialu jest Jenji Kohan, twórczyni hitowego „Orange is the New Black”, który zyskał masę widzów na całym świecie i przez długi czas utrzymywał się w top 10 najchętniej oglądanych seriali.

Showrunnerką i autorką scenariusza jest zaś Kathleen Jordan, a reżyserią zajmuje się Michael Uppendahl.

„Dekameron” – nowy serial kostiumowy (Fot. materiały prasowe) „Dekameron” – nowy serial kostiumowy (Fot. materiały prasowe)

Wśród obsady nie znajdziemy niestety gwiazd światowego formatu, jednak kto wie – może dzięki „Dekameronowi” staną się one bardziej rozpoznawalne? Na ekranie pojawią się m.in.: Amar Chadha-Patel, Leila Farzad, Lou Gala, Tony Hale, Saoirse-Monica Jackson czy Zosia Mamet.

„Dekameron” – liczba odcinków i data premiery

Netflix potwierdził, że pierwszy sezon serialu „Dekameron” będzie się składał z ośmiu godzinnych odcinków. Dokładana data premiery nie jest znana, jednak wiadomo, że produkcja trafi na platformę już w lipcu tego roku.

PS Nie możecie się doczekać? Sięgnijcie najpierw po film „Dekameron” Piera Paolo Pasoliniego z 1971 roku, za który otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia. Znajdziecie go na takich platformach, jak: HBO Max, Prime Video czy Player.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze