1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Wzruszona Meryl Streep odebrała w Cannes Złotą Palmę za całokształt twórczości. Ten wieczór aktorka zapamięta na długo

Wzruszona Meryl Streep odebrała w Cannes Złotą Palmę za całokształt twórczości. Ten wieczór aktorka zapamięta na długo

Cannes 2024. Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości Meryl Streep odebrała z rąk Juliette Binoche. (Fot. Andreas Rentz/Getty Images)
Cannes 2024. Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości Meryl Streep odebrała z rąk Juliette Binoche. (Fot. Andreas Rentz/Getty Images)
Otwarcie 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes niespodziewanie przyniosło wiele wzruszeń. Podczas uroczystości, która odbyła się we wtorkowy wieczór w Grand Theatre Lumiere, honorową Złotą Palmę odebrała Meryl Streep, legendarna aktorka i oscarowa rekordzistka. Ikona kina otrzymała wyróżnienie z rąk innej wielkiej gwiazdy dużego ekranu – Juliette Binoche.

Podczas ceremonii otwarcia 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, która odbyła się we wtorkowy wieczór w Grand Theatre Lumiere, honorową Złotą Palmę odebrała Meryl Streep, legendarna aktorka znana m.in. z takich filmów, jak „Łowca jeleni”, „Pożegnanie z Afryką”, „Co się wydarzyło w Madison County”, „Diabeł ubiera się u Prady”, „Mamma Mia!”, „Julie i Julia”, „Sierpień w hrabstwie Osage”, „Boska Florence”, „Czwarta władza” czy „Małe kobietki”. Co więcej, Streep jest też oscarową rekordzistką – do tej pory nominowano ją aż 21 razy, natomiast statuetki przyniosły jej role w „Sprawie Kramerów”, „Wyborze Zofii” i „Żelaznej Damie”. Na swoim koncie ma również m.in. 31 nominacji do Złotych Globów i dziewięć statuetek.

Meryl Streep na czerwonym dywanie 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images) Meryl Streep na czerwonym dywanie 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes (Fot. Samir Hussein/WireImage/Getty Images)

74-letnią zdobywczynię Oscara powitała gromka, blisko dwuminutowa owacja na stojąco, a laudację na cześć aktorki wygłosiła Juliette Binoche. Jak podkreśliła gwiazda francuskiego kina, Meryl Streep emanuje inteligencją i empatią dla każdej postaci, którą gra. – Pomagasz nam kochać, płakać, marzyć, inspirować się. Zapisałaś się trwale w historii kina. Jesteś międzynarodowym skarbem – stwierdziła. – Zmieniłaś sposób, w jaki nasze środowisko postrzega kobiety – kontynuowała Binoche, nie kryjąc wzruszenia. – Nam też pomogłaś spojrzeć inaczej na kino. Zawsze jesteś gotowa do zabawy, tańca, fantastycznych przemian. Grałaś w musicalach, komediach, dramatach, a nie wspomnieliśmy jeszcze o twojej karierze teatralnej. Jak to zrobiłaś, że w międzyczasie wychowałaś czwórkę dzieci? Nie potrzebujemy odpowiedzi, potrzebujemy wyłącznie twojej magii – podsumowała.

Odbierając nagrodę, Streep przyznała, że wyświetlone na ekranie fragmenty filmów z jej udziałem wprawiły ją w melancholijny nastrój. – Oglądanie mojej młodości, wieku średniego i punktu, w którym jestem teraz, było niczym patrzenie w okno pociągu. Pamiętam tak wiele miejsc i twarzy. Kiedy 35 lat przyjechałam tu po raz pierwszy, miałam już troje dzieci. Zbliżałam się do czterdziestki i sądziłam, że moja kariera dobiega końca. Dla aktorek w tamtym czasie nie była to nierealistyczna wizja. Jestem dzisiaj z wami dzięki utalentowanym artystom, z którymi pracowałam i dzięki każdemu z was, którzy siedzicie na widowni. Moja mama powiedziała kiedyś: Meryl, kochanie, zobaczysz – wszystko dzieje się tak szybko. I rzeczywiście – mówiła.

Cannes 2024. Juliette Binoche i Meryl Streep z honorową Złotą Palmą (Fot. Andreas Rentz/Getty Images) Cannes 2024. Juliette Binoche i Meryl Streep z honorową Złotą Palmą (Fot. Andreas Rentz/Getty Images)

W poprzednich latach wyróżnienie to odebrali m.in. Jodie Foster czy Tom Hanks. Meryl Streep do tej pory została nagrodzona w Cannes tylko raz – za rolę w dramacie sądowym „Krzyk w ciemności” (1988). – Jestem niezmiernie zaszczycona wiadomością o tej prestiżowej nagrodzie. Zdobycie nagrody w Cannes dla międzynarodowej społeczności artystów zawsze stanowiło najwyższe osiągnięcie w sztuce filmowej. Stanie w cieniu tych, którzy zostali wcześniej uhonorowani, jest w równym stopniu umniejszające, jak i ekscytujące – pisała wcześniej w oświadczeniu.

77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się w dniach 14-25 maja.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze