1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Polski film o kryzysie na granicy w sekcji festiwalu w Cannes. O czym opowiada „Dziewczyna z walizką”?

Polski film o kryzysie na granicy w sekcji festiwalu w Cannes. O czym opowiada „Dziewczyna z walizką”?

„Dziewczyna z walizką” (Fot. Studio Hologram 48HFP)
„Dziewczyna z walizką” (Fot. Studio Hologram 48HFP)
„Dziewczyna z walizką”, polski film krótkometrażowy, który wygrał polską edycję 48 Hour Film Project, największego konkursu filmowego na świecie, zostanie pokazany w prestiżowej sekcji Short Film Corner 77. Festiwalu Filmowego w Cannes.

„Dziewczyna z walizką” porusza temat nielegalnego przekraczania granicy. Akcja 7-minutowego filmu dzieje się w Polsce. Bohater zajmujący się przemytem podejmuje kolejne zlecenie, jednak tym razem nie wszystko idzie zgodnie z planem. Reżyserem 7-minutowego filmu jest Tomek Wilczyński, scenariusz napisał Jan Steifer, a za zdjęcia odpowiada Stanisław Wójcik. Na ekranie zobaczymy natomiast m.in. Pawła Tomaszewskiego i Paulinę Gałązkę oraz debiutującą w kinie fabularnym Nilufar Nazarovą. Co ciekawe, to już druga z rzędu obecność laureatów krajowej edycji konkursu 48 Hour Film Project w Cannes, co jest wielkim sukcesem Polaków. O wybór do specjalnego pokazu na Short Film Corner „Dziewczyna z walizką” rywalizowała z ponad 150 filmami z całego świata – każdy z nich był już laureatem lokalnych edycji 48HFP.

„Dziewczyna z walizką” (Fot. Studio Hologram 48HFP) „Dziewczyna z walizką” (Fot. Studio Hologram 48HFP)

Międzynarodowy finał konkursu odbył się w marcu na festiwalu Filmapalooza w Lizbonie. Polska produkcja została dostrzeżona przez jurorów jako jedna z zaledwie kilkunastu na świecie. Tym samym twórcy „Dziewczyny z walizką” znaleźli się w elitarnym gronie najlepszych spośród tysięcy filmów nakręconych w tej edycji konkursu. Short Film Corner w Cannes to z kolei jedno z najważniejszych spotkań w branżowych w świecie filmów krótkometrażowych. Przegląd ten co roku przyciąga największych reżyserów, agentów, producentów oraz instytucje filmowe z całego świata. Zgłoszone filmy często trafiają do światowej dystrybucji, a ich twórcy stają przed szansą zaistnienia w międzynarodowej branży filmowej. „Dziewczyna z walizką” zostanie wyświetlona w Cannes 22 maja.

„Dziewczyna z walizką” (Fot. Studio Hologram 48HFP) „Dziewczyna z walizką” (Fot. Studio Hologram 48HFP)

„Dziewczyna z walizką”: kto stoi za polskim krótkim metrażem, który zostanie pokazany w Cannes?

„Dziewczyna z walizką” przygotowana została przez ekipę Studio Hologram, grupę filmowców, którzy od 2019 roku tworzą krótkie formy fabularne, teledyski i projekty reklamowe. Reżyser i producent filmu Tomek Wilczyński współpracował już z takimi artystami jak Andrzej Seweryn, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Kot, Agata Kulesza, Jakub Gierszał, Mata, Pezet, Kwiat Jabłoni i Monika Brodka. Scenarzysta Jan Steifer to autor serialu internetowego „Kumple”, a także prawie stu filmowych skeczy na swoim kanale youtubowym Polecjanki. Oprócz tego napisał dziesiątki scenariuszy produkcji telewizyjnych i internetowych oraz grał w kilkunastu reklamach, serialach i filmach. Zdjęcia do „Dziewczyny z walizką” zrealizował natomiast Stanisław Wójcik, który wcześniej pracował przy nagradzanych w Polsce na i świecie krótkich metrażach. Grupa była już laureatem 48HFP Warszawa w 2021 roku.

„Dziewczyna z walizką” (Fot. Studio Hologram 48HFP) „Dziewczyna z walizką” (Fot. Studio Hologram 48HFP)48HFP stawia na twórcze zaangażowanie całej grupy filmowców. Na całym świecie ekipy biorące udział w konkursie mają tylko dwie doby na stworzenie filmu zawierającego wymagane elementy: wylosowany gatunek filmowy oraz rekwizyt, imię i nazwisko bohatera, jego zawód oraz fragment dialogu. Wydarzenie odbywa się co roku w blisko 120 miastach na 6 kontynentach, a udział w konkursie wzięło już ponad 600 tysięcy twórców, którzy stworzyli ponad 50 tysięcy produkcji. Organizatorem 48HFP w Polsce od 14 lat jest Fundacja Przestrzeń Filmowa, która przygotowała już 21 edycji w różnych polskich miastach.

Wyjazd polskiej ekipy do Cannes współfinansują Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jego partnerem jest amerykańska firma 48 Hour Film Project Inc., która od ponad dwóch dekad jest głównym organizatorem i jedynym dystrybutorem licencji na organizacje lokalnych edycji 48HFP.

„Dziewczynę z walizką” można obejrzeć na YouTube.

77. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze