1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kevin Costner wzruszony odbiorem swojego filmu „Horyzont. Rozdział 1” w Cannes. Dostał 10-minutowe owacje na stojąco

Kevin Costner wzruszony odbiorem swojego filmu „Horyzont. Rozdział 1” w Cannes. Dostał 10-minutowe owacje na stojąco

Kevin Costner na 77. Festiwalu Filmowym w Cannes (Fot. Doug Peters/PA Images/Getty Images)
Kevin Costner na 77. Festiwalu Filmowym w Cannes (Fot. Doug Peters/PA Images/Getty Images)
Publiczność Cannes nagrodziła najnowszy film Kevina Costnera 10-minutowymi owacjami na stojąco. „Horyzont. Rozdział 1” to pierwsza z czterech części historycznej sagi o czasach ekspansji osadnictwa białego człowieka na zachodzie Ameryki.

„Horyzont. Rozdział 1” miał swoją premierę na 77. Festiwalu Filmowym w Cannes. Tuż po projekcji widzowie festiwalu nagrodzili reżysera filmu gromkimi brawami, jednymi z najdłuższych podczas tegorocznej edycji. – Przykro mi, że musieliście tak długo klaskać, żebym zdał sobie sprawę, że powinienem już przemawiać zażartował wzruszony Kevin Costner.

To pierwszy, po 11 latach od premiery „Bezprawia”, film w reżyserii aktora, nazywany jednym z najbardziej ryzykownych projektów filmowych tego roku. Jego budżet, jak donosi Filmweb, wyniósł bowiem 100 milionów dolarów, a sam Costner miał przeznaczyć na niego 24 miliony dolarów z własnych środków i dodatkowo zastawić wartą 50 milionów dolarów posiadłość położoną nad oceanem w Santa Barbara. Costner jest reżyserem, współscenarzystą filmu i odgrywa w nim główną rolę. Pierwsza część „Horyzontu” ma zadebiutować w kinach w czerwcu, a druga w sierpniu. Dodatkowo reżyser zapowiedział, że nie czekając na wyniki box office'u, latem planuje rozpocząć prace nad trzecim i czwartym rozdziałem.

– To ważny moment nie tylko dla mnie, ale także dla aktorów, którzy ze mną są, dla ludzi, którzy we mnie uwierzyli i którzy ze mną pracowali – mówił ze sceny w Cannes Kevin Costner. Aktor znany ostatnio przede wszystkim z roli w serialu „Yellowstone” powiedział również, że jego obecność w Cannes jest wyjątkowa nie tylko ze względu na reakcję publiczności i jego pasję do sagi „Horyzont”, ale także dzięki swoim dzieciom, które towarzyszyły mu podczas festiwalu. Aktor zabrał ze sobą do Cannes pięcioro z siedmiorga swoich dzieci: Annie, Caydena, Grace, Lily i Hayesa, który występuje w filmie „Horyzont. Rozdział 1” u boku swojego taty.

– Zrobiłem to. To już nie jest moje. Należy do was. I tak powinno być. Myślę, że w filmach nie chodzi o weekendy otwarcia. Chodzi o to, ile razy chcesz się nim dzielić – mówił Costner. – I mam nadzieję, że podzielicie się tym filmem ze swoimi ukochanymi, ze swoimi dziećmi. […] To po prostu kolejny cud w moim życiu – dodał.

„Horyzont. Rozdział 1” to nowy western w reżyserii Kevina Costnera zapowiadany jako nakręcone z rozmachem widowisko historyczne. Obraz opowie o czasach ekspansji osadnictwa białego człowieka na zachodzie Ameryki i będzie kompleksowym freskiem pokazującym różne aspekty i punkty widzenia. – Minęło 20 lat, odkąd po raz ostatni byłem na Croisette. Czekałem z powrotem na odpowiedni czas i z wielką radością mogę powiedzieć, że ten czas właśnie nadszedł. Historia „Horyzontu” zaczęła się 35 lat temu i nie mogę sobie wyobrazić lepszego od Cannes miejsca, aby ujawnić światu efekt tej wspaniałej przygody – mówił o filmie Costner.

Oprócz Costnera w obsadzie filmu znaleźli się między innymi: Sienna Miller, Sam Worthington, Jena Malone, Ella Hunt, Danny Huston, Tom Payne, Abbey Lee, Michael Rooker, Will Patton, Douglas Smith, Luke Wilson, Isabelle Fuhrman, Jamie Campbell Bower, Michael Anganaro, Jeff Faheya, Tom Everetta i Giovanni Ribisi.

Film był pokazany w Cannes poza konkursem. W Polsce „Horyzont. Rozdział 1” zadebiutuje w kinach 28 czerwca 2024 roku.

Źródło: Stacy Lambe, Bailey Richards, Bailey Richards i Carita Rizzo, „Kevin Costner Moved to Tears by 10-Minute Standing Ovation for Passion Project »Horizon« in Cannes: »I’ll Never Forget This«”, people.com [dostęp: 20.05.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze