1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Cate Blanchett przyjedzie do Polski. Aktorka została przewodniczącą jednego z ważnych festiwali

Cate Blanchett przyjedzie do Polski. Aktorka została przewodniczącą jednego z ważnych festiwali

Cate Blanchett (Fot. Andreas Rentz/Getty Images)
Cate Blanchett (Fot. Andreas Rentz/Getty Images)
Cate Blanchett, dwukrotna laureatka Oscara, wkrótce zagości w Polsce, a konkretnie w Toruniu. Jak podaje The Hollywood Reporter, aktorka zasiądzie w jury tegorocznej edycji festiwalu EnergaCamerimage jako jego przewodnicząca.

Cate Blanchett przewodniczącą jury festiwalu EnergaCamerimage. „To wybitna aktorka, która wymyka się wszelkim definicjom”

Cate Blanchett bez wątpienia należy do aktorskiej ekstraklasy i uznawana jest za jedną z najważniejszych gwiazd kina swojego pokolenia. I chociaż EnergaCamerimage to wydarzenie filmowe, któremu z pewnością nie brakuje renomy, wybór aktorki na przewodniczącą jury oznacza, że festiwal zdecydowanie zyskuje na międzynarodowym prestiżu. Dyrektor festiwalu Marek Żydowicz tak komentuje wybór Blanchett na przewodniczącą jury: „Cate Blanchett to wybitna artystka, która wymyka się wszelkim definicjom. Inspiruje ludzi na całym świecie, w tym największych współczesnych artystów. Jestem niezwykle dumny i szczęśliwy, że przyjęła nasze zaproszenie i zgodziła się pełnić obowiązki przewodniczącej jury konkursu głównego”.

Cate Blanchett (Fot. Andreas Rentz/Getty Images) Cate Blanchett (Fot. Andreas Rentz/Getty Images)

Cate Blanchett: najważniejsze role. W jakich filmach zagrała?

Najważniejsze role Cate Blanchett to z pewnością nagrodzone Oscarem kreacje w filmach „Aviator” i „Blue Jasmine”. Nominacje do tej prestiżowej nagrody przyniosły jej natomiast role w filmach: „Elizabeth”, „Notatki o skandalu”, „Elizabeth: Złoty wiek”, „Im Not There. Gdzie indziej jestem”, „Carol” oraz „Tár”. Popularność oraz sympatię widowni oraz krytyków zyskała także dzięki wybitnym kreacjom w trylogiach „Władca Pierścieni” i „Hobbit”, a także produkcjach: „Utalentowany pan Ripley”, „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona”, „Kopciuszek” czy „Thor: Ragnarok”. W ostatnich latach mogliśmy ją zobaczyć m.in. w „Zaułku koszmarów” i „Nie patrz w górę”, natomiast wśród najbliższych projektów Blanchett są filmy „Borderlands” i „Father, Mother, Sister, Brother” oraz miniserial „Disclaimer”.

Tegoroczna edycja EnergaCamerimage odbędzie się w dniach 16–23 listopada w Toruniu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze