fbpx

Obława najlepszym filmem Off Plus Camera

Marcin Dorociński - "Obława"
Kadr z filmu "Obława"

Krakowską Nagrodę Filmową oraz grant Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości miliona złotych otrzymał Marcin Krzyształowicz za film „Obława”.
Polskim Noble Filmowym uhonorowano reżyserkę „Bejbi blues” – Kasię Rosłaniec, a nagrody aktorskie powędrowały w ręce Magdaleny Berus i Tomasza Schucharda, gwiazd filmów „Nieulotne” i
„Jesteś Bogiem”.

Jury w składzie Lech Majewski, Ruth Myers, John Rhys-Davies oraz Udo Kier przyznało 100 tys. dolarów i Krakowską Nagrodę Filmową Marcinowi Krzyształowiczowi za „Obławę”. Ponadto reżyser otrzymał od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej obietnicę dofinansowania kolejnego projektu w wysokości 1 miliona złotych. Główna nagroda Off Plus Camera to nie pierwsze prestiżowe wyróżnienie dla „Obławy”, mającej na koncie Srebrne Lwy festiwalu w Gdyni oraz cztery Polskie Nagrody Filmowe – Orły 2013, w tym laur dla Najlepszego Filmu. Pasmo sukcesów „Obławy” rozpoczął w 2012 roku MFF w Montrealu, którego selekcjonerzy zaliczyli obraz Krzyształowicza do grona 16 najlepszych produkcji świata.

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych Off Plus Camera triumfował „Bejbi blues” Kasi Rosłaniec – najlepszy młodzieżowy film świata, zdobywca Kryształowego Niedźwiedzia dla najwybitniejszego filmu sekcji Generation 14 plus na 63. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. W imieniu reżyserki Polskiego Noble Filmowego odebrała producentka Agnieszka Kurzydło.

Po raz pierwszy na krakowskim festiwalu przyznano nagrody aktorskie za najlepszą rolę męską i żeńską. Ich laureatami zostali Tomasz Schuchardt za kreację w „Jesteś Bogiem” oraz Magdalena Berus wyróżniona za występ w filmach: „Bejbi blues” i „Nieulotne”.

Spośród 10 obrazów, które rywalizowały o nagrodę Polskiego Noble Filmowego, połowę stanowiły tytuły z oferty dystrybucyjnej Kino Świat. Poza „Bejbi blues”, i „Jesteś Bogiem”, szansę na zwycięstwo miały: „Nieulotne” – drugi wspólny projekt Jacka Borcucha i Jakuba Gierszała, z nagrodzonymi na festiwalu Sundance zdjęciami Michała Englerta; okrzyknięty rewelacją ostatnich lat debiut Bodo Koxa – „Dziewczyna z szafy” oraz „Imagine” – najnowszy film Andrzeja Jakimowskiego, twórcy „Zmruż oczy” i „Sztuczek”, który można oglądać teraz na ekranach kin.