fbpx

Festiwal filmów afrykańskich AfryKamera: Otelo płonie

"Otelo płonie"
fot. materiały prasowe AfryKamera

„Otelo płonie” to piękna opowieść o dorastaniu z wielką historią w tle.

"Otelo płonie"
AfryKamera/więcej w galerii

Otelo ma 16 lat, chodzi do szkoły, a po lekcjach wędruje po okolicy z młodszym bratem i najlepszym przyjacielem, o imieniu Nowy Rok. Jego życie koncentruje się na szkole, opiece nad bratem i marzeniach o wyrwaniu się ze swojej miejscowości, gdzie ludowe zabobony i prorocze sny zaczynają zderzać się z możliwościami, jakie przynosi życie.

Świat zaczyna nagle otwierać się, gdy Otelo i Nowy Rok poznają Modise i Kurta. Ten pierwszy nauczy ich surfingu, ten drugi – łowca talentów – sprawi, że uwierzą, że świat nie kończy się na ich miejscowości, nie kończy się nawet na RPA, co jest dobrą wiadomością w obliczu tego, co na oczach chłopców się dzieje.”Latanie na wodzie” staje się nie tylko odskocznią od nieciekawej codzienności, ale szansą na lepsze życie.

Reżyserka filmu, Sara Blecher, umiejętnie wplata opowieść o dorastaniu chłopców w czas historycznych zmian w RPA: apartheid zaczyna się rozpadać, ale południowoafrykańskie służby specjalne usiłują wywołać walki międzyetniczne, które w efekcie doprowadzą do nieuniknionego rozpadu kraju. Te bratobójcze walki doprowadzą do tragedii, która ostatecznie wpłynie na losy Otela. U Blecher pojęcie wolności ma wiele odcieni, co innego oznacza ona dla zdobywającego kolejne nagrody, surfującego Otela, co innego dla brata Nowego Roku, który bierze udział w etnicznych walkach. Obok uniwersalnych marzeń o lepszej przyszłości i życiu, reżyserka zestawia pojęcia odpowiedzialności za rodzinę i biblijnej wręcz zemsty za krzywdę najbliższych. „Otelo płonie” to wyjątkowy film o dojrzewaniu w czasach, gdy na ludzkie życie rzuca cień wielka historia, a żadna decyzja nie będzie wyborem mniejszego zła.

Portal Zwierciadlo.pl jest patronem festiwalu