1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę prosi o wsparcie na rzecz Centrów Pomocy Dzieciom

Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)
Centrum Pomocy Dzieciom w Warszawie. (Fot. materiały prasowe)
Centra Pomocy Dzieciom, prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, to miejsca, gdzie dzieci, które doświadczyły różnych form przemocy i wykorzystywania seksualnego, dostają kompleksową i specjalistyczną pomoc. Fundacja uruchomiła zbiórkę pieniędzy, dzięki której możemy pomóc w utrzymaniu placówek. 

Każdego roku w Polsce tysiące dzieci doświadcza przemocy, wykorzystywania seksualnego i innych form krzywdzenia. Prawie 9 tysięcy polskich dzieci pokrzywdzonych przestępstwem każdego roku uczestniczy w procesach karnych w charakterze świadka. Centra Pomocy Dzieciom, prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, są dla krzywdzonych dzieci schronieniem - dają im bezpłatną i kompleksową pomoc.

Centra Pomocy Dzieciom to specjalistyczne placówki, w których zarówno krzywdzone dzieci, jak i ich opiekunowie, otrzymują pomoc psychiczną, psychiatryczną, prawną i medyczną. Są wzorowane na najnowocześniejszych ośrodkach i realizują skuteczny i interdyscyplinarny model pomocy skrzywdzonym dzieciom. A do tego wyróżnia je przyjazny charakter - architektura i wystrój placówek zapewniają dzieciom komfort i poczucie bezpieczeństwa w trudnych sytuacjach przesłuchań i spotkań terapeutycznych.

Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku. (Fot. materiały prasowe) Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Gdańsku. (Fot. materiały prasowe)

Nasi specjaliści - psycholodzy, pedagodzy, terapeuci, psychiatrzy i prawnicy - każdego dnia w Centrach Pomocy Dzieciom podejmują interwencje kryzysowe, udzielają konsultacji, prowadzą z dziećmi spotkania terapeutyczne. Udzielają też wsparcia prawnego i psychologicznego rodzicom naszych podopiecznych, by wiedzieli, jak radzić sobie z trudną sytuacją, jak najlepiej pomóc swojemu dziecku i jak dbać o interesy dziecka. Jest to szczególnie ważne, gdy w związku ze skrzywdzeniem dziecka uruchomione zostają procedury prawne. Rodzicom bardzo potrzebne jest to, że mogą liczyć na wsparcie w całym procesie interwencji karnej - mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

W takich ośrodkach dzieci i ich niekrzywdzący opiekunowie są przygotowywani do udziału w procedurach karnych, dostają szczegółowe informacje dotyczące ich przebiegu. W Centrach działają przyjazne pokoje przesłuchań, w których sędzia może przesłuchać dziecko w towarzystwie biegłego psychologa w warunkach, w których czuje się ono bezpiecznie. Dziecko tym samym nie musi jechać do sądu, a jego zeznania są zawsze rejestrowane, by składało je tylko raz, eliminując tym samym okoliczności, które mogłyby skutkować powtórnymi przesłuchaniami dziecka. W 2019 roku w przyjaznych pokojach przesłuchań w zeznawało 295 dzieci, a opieką i długofalowym wsparciem Fundacja objęła aż 949 dzieci i ich opiekunów.

(Fot. materiały prasowe) (Fot. materiały prasowe)

Obecnie w całej Polsce funkcjonuje pięć Centrów Pomocy Dzieciom - w Warszawie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Głogowie i Białymstoku. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę podejmuje szereg działa, by takie placówki funkcjonowały w całym kraju. Jednak od tej pory wszelkie działania są utrudnione, bowiem fundacja nie dostała dofinansowania z Ministerstwa Sprawiedliwości na prowadzenie placówek. Wnioskowana kwota to ponad 2 mln złotych na pięć lat. Pieniądze miały być przeznaczone na działanie dwóch CPD w Gdańsku i w Starogardzie Gdańskim.

W 2020 roku potrzebna jest kwota około 200 tys. złotych, aby te dwa Centra Pomocy Dzieciom mogły stabilnie funkcjonować. Odpowiedzialność za zdobycie niezbędnych środków, które zagwarantują ciągłość w świadczeniu pomocy dzieciom krzywdzonym, w pełni spadła na Fundację. By temu zaradzić, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę uruchomiła w mediach społecznościowych zbiórkę brakujących 200 tys. złotych: "Krzywdzone dzieci znowu bez pomocy rządu!", którą można znaleźć na profilu facebookowym fundacji. Do zbiórki może przyłączyć się każdy, pomagajmy!

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze