1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Od czego zależy odczuwanie szczęścia w pracy?

123rf.com
123rf.com
Zastanów się, jak w skali od jeden do 10 oceniasz swoje zadowolenie i spełnienie w pracy? Jeśli twój wynik wynosi mniej niż 7, pomyśl co może być tego przyczyną.

Często zdarza się, że nie jesteśmy w swoją pracę zaangażowani, nudzimy się w niej, przytłacza nas stres albo nie żyjemy wizją tego, co robimy. Jessica Pryce - Jones, angielska psycholożka biznesu, napisała książkę „Happiness at Work: Maximizing your Psychological Capital for Success”. Szczęście w pracy definiuje ona jako sposób myślenia, który przekłada się na wartość i korzyści, płynące z naszej pracy.

Według Pryce-Jones, szczęście w pracy ma pięć głównych elementów:

1. Wkład. Co robisz w swojej pracy i jak w związku z tym się czujesz? Czy daje ci to radość, poczucie dumy, ważności. Czy masz jasne cele i mierzalne osiągnięcia? 2. Przekonania. Jaka jest twoja motywacja? Możesz to sprawdzić po tym, w jaki sposób reagujesz na przeciwności. Czy zwykle mimo wszystko widzisz sens swoich wysiłków?

3. Ty w zespole. Każdy z nas ma inną osobowość. Czy masz wystarczająco siły wewnętrznej, żeby być sobą wśród ludzi, z którymi pracujesz? Czy polegasz na sobie i na innych ludziach? Czy jesteś swobodny, otwarty na zmiany?

4. Zaangażowanie. Dotyczy poczucia sensu i znaczenia, jakie przypisujemy swojej pracy. Czy robisz coś ważnego i wartościowego? Masz swoją życiową misję?

5. Zaufanie. Czy jesteś pewien swoich umiejętności i kompetencji, potrzebnych do wykonywania pracy?

Oto kilka obszarów do rozważenia w temacie odczuwania szczęścia z powodu pracy.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze