1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Koniec zycia z zegarkiem w ręku

Koniec zycia z zegarkiem w ręku

123rf.com
123rf.com
Masz dość życia w ciągłym pośpiechu, ze skurczem żołądka, że gdzieś nie zdążysz albo ominie cię coś ekscytującego? Może czas wyrzucić zegarek?

Psychologowie alarmują, że, starając się pracować coraz wydajniej i coraz więcej przy coraz lepszym wykorzystaniu czasu, pogarszamy jakość naszych kontaktów z innymi ludźmi,  z naturą, z nami samymi. Wysyłamy więcej maili, więcej dzwonimy, ale coraz rzadziej poświęcamy czas na prawdziwą rozmowę i kontemplację.

Jak pisze The Guardian, od czasów rewolucji przemysłowej w XIX wieku ludzie musieli wdrożyć się w nowy rytm życia - wyznaczony nie poprzez wschody i zachody słońca, tylko sztuczny mechanizm zegara. Ludzie zaczęli wtedy po raz pierwszy być karani za spóźnianie się do pracy, pojawiły się też takie zwroty, których używamy do dziś: "czas to pieniądz", "marnować czas", a sam termin "czas" zaczął odnosić się do produktywności i pracy.

I tak jest do dziś. Staliśmy się niewolnikami czasu, którzy każdą czynność odmierzają w minutach i czytają książki o "efektywnym zarządzaniu czasem", zapominając, że nasza kultura jest tylko jedną z wielu i że oprócz linearnej przeszłości i zapisanej w grafiku przyszłości, istnieje także "tu i teraz".

Dlatego badacze naszej jakości życia proponują: zdejmij z ręki zegarek, oducz się śledzenia czasu w domu, pożyj przez chwile wewnętrznym rytmem. I co więcej: nie odkładaj tego na "święte" potem. Jak pisze The Guardian, są dwa sposoby na życie: ten reprezentowany przez Umberto Eco i ten obrany przez Gustawa Flauberta. Pierwszy to starać się przeżyć życie dwa razy intensywniej, jakby się żyło dwa razy. Efekt? Eco to jeden z najpłodniejszych pisarzy. Drugi to słowa samego Flauberta: "Wszystko staje się ciekawe, gdy patrzysz na to wystarczająco długo". Więc może warto raz lub przynajmniej raz na jakiś czas - nie czekając do wakacji - zdjąć nogę z gazu? Wtedy świat na pewno zyska na wyrazistości. My sami też.

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze