Łódź, doceniona w prestiżowym zestawieniu „Best of the World”, to miejsce, które zdaniem redaktorów amerykańskiego National Geographic Traveler trzeba odwiedzić. Zresztą nie tylko Amerykanie dostrzegli potencjał miasta i zmiany, które w nim zaszły. Dla Polaków Łódź również stała się niezwykle atrakcyjna. Co spowodowało, że zbiera tak dobre oceny?
Każdego roku lokalne redakcje National Geographic Traveler zgłaszają swoje typy – miejsca, które „powalczą” o to, żeby znaleźć się na liście tych najlepszych. Decyzja zapada w głównej siedzibie magazynu w USA, gdzie wybiera się 25 miejsc najbardziej, zdaniem redakcji, godnych odwiedzenia. W rekomendowanych na 2022 rok miejscach znalazła się właśnie Łódź.
Do tej pory wyróżnienie dla Polski w plebiscycie przypadło tylko Puszczy Białowieskiej w 2019 r. Łódź jest jedynym polskim miastem docenionym przez National Geographic Traveler.
Główna redakcja prestiżowego magazynu, w zestawieniu na 2022 rok, wyróżniła miejsca w kilku kategoriach: „dla rodzin”, „natura”, „kultura”, „przygoda” i „zrównoważony rozwój”. To właśnie w tej ostatniej kategorii zwyciężyła Łódź. W uzasadnieniu zwrócono uwagę na metamorfozę, którą przeszła w ostatnich latach:
- rewitalizację poprzemysłowych terenów,
- nowe funkcje w zabytkowych fabrykach,
- wdrażanie zielonych rozwiązań,
- filmowe dziedzictwo z tytułem Miasta Filmu UNESCO.
Chociaż Łódź kojarzymy ze słynną Piotrkowską i XIX-wiecznymi kamienicami, to jednak nie to zdecydowało o wyróżnieniu jej w rankingu. W Łodzi już od dawna rewitalizuje się stare fabryki, zamieniając je w centra kulturowe, rozrywkowe, naukowe czy gastronomiczne. Dlatego bardziej niż sama Piotrowska uwagę przykuwają takie miejsca, jak OFF Piotrkowska (dawna fabryka bawełny, gdzie znajduje się jeden z najmodniejszych punktów na kulturalnej mapie miasta: pracownie projektantów mody, designu, kluby muzyczne, sale prób, przestrzenie wystawiennicze), EC1 – Miasto Kultury (dawna elektrownia, w której obecnie mieszczą się: najnowocześniejsze w Polsce planetarium, Narodowe Centrum Kultury Filmowej czy Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej), Księży Młyn (niegdyś fabryczne miasto w mieście i największy taki kompleks w Łodzi, dziś jest siedzibą dla wielu muzeów, miejscem festiwali kulturalnych, pokazów mody), a także znana wszystkim Manufaktura.
OFF Piotrkowska (Fot. iStock)
Ponad 30 proc. powierzchni Łodzi to obszary zielone (parki czy Las Łagiewnicki, jeden z największych lasów miejskich w Europie). Na uwagę zasługuje również to, że nowe tereny zielone doskonale łączą się z dawnym, przemysłowym charakterem miasta.
Historia Żydów polskich mocno wiąże się z przemysłową historią miasta. Cmentarz Żydowski w Łodzi zajmuje powierzchnię 42 ha i jest największym żydowskim cmentarzem w Europie. W czasie II wojny światowej łódzkie getto było najbardziej izolowanym w Polsce. (Fot. iStock)
Z ciekawostek warto jeszcze dodać, że w Łodzi znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii. Zresztą z tego Łódź słynie: z uznanej na świecie szkoły filmowej, filmowych festiwali czy polskiej Alei Gwiazd. W XIX wieku była symbolem polskiej modernizacji, gdzie prężnie rozwijał się przemysł włókienniczy. Później, po jego upadku, w czasach powojennych stała się miastem filmu (31 października 2017 Łódź została przyjęta do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO jako Miasto Filmu). Oryginalna łódzka sceneria posłużyła też wielu reżyserom. Kręcone tu były m.in. „Ida” Pawła Pawlikowskiego, „W ciemnościach” Agnieszki Holland, „Inland Empire” Davida Lyncha, a także różne filmy Wajdy („Ziemia obiecana”, „Kanał” czy „Powidoki”).
Oprócz Łodzi w kategorii „zrównoważony rozwój” „Best of the World” wyróżnione zostały także Zagłębie Ruhry w Niemczech, Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze, Columbia River National Scenic Area w Oregonie (USA) i Park Narodowy Chimanimani w Mozambiku.