1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. „Tak wiele mam w życiu. Chcę być wartościowa dla świata” – działalność humanitarna Angeliny Jolie

„Tak wiele mam w życiu. Chcę być wartościowa dla świata” – działalność humanitarna Angeliny Jolie

Angelina Jolie (Fot. Massimo Insabato/Forum)
Angelina Jolie (Fot. Massimo Insabato/Forum)
Angelina Jolie głównie kojarzy się nam jako aktorka o niebanalnej urodzie. Jednak ta uroda kryje wielkie serce. Jolie od wielu lat jest działaczką społeczną – organizuje i włączą się w wiele akcji humanitarnych. Kogo wspiera charytatywnie?

Pomoc dla Ukrainy

Z najnowszą misją humanitarną Angelina Jolie poleciała do Lwowa. Jak podają media, aktorka odwiedziła w szpitalu dzieci, które ucierpiały w wyniku rosyjskiego ataku na dworzec w Kramatorsku, a także spotkała się z uchodźcami i wolontariuszami. Zresztą Angelina od początku wojny wspierała Ukrainę i apelowała o pomoc dla uchodźców. Pod koniec marca odwiedziła też ukraińskie dzieci w szpitalu pediatrycznym w Rzymie.

– To straszne zobaczyć dzieci, które płacą cenę za ten konflikt życiem, zniszczonym zdrowiem i traumami – podkreśliła.

Ambasadorka Dobrej Woli

W działalność humanitarną Angelina zaangażowała się w 2001 roku, kiedy trafiła do Kambodży z planem zdjęciowym do filmu „Lara Croft: Tomb Rider”. Tam zetknęła się z kryzysem humanitarnym, co skłoniło ją do podjęcia realnych działań. Aktorka zaczęła odwiedzać obozy uchodźców na całym świecie, aby poznać sytuację i warunki, jakie w nich panują, a także udzielać pomocy finansowej. Już w 2001 roku ruszyła na swoją pierwszą, 18-dniową misją humanitarną do Sierra Leone i Tanzanii. Od tamtej pory Angelina rokrocznie przekazuje część swoich zarobków na cele dobroczynne.

Również w 2001 roku (27 sierpnia) aktorka została nominowana Ambasadorem Dobrej Woli UNHCR, czyli Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców. Jest to urząd ONZ upoważniony m.in. do koordynacji międzynarodowych działań mających na celu ochronę uchodźców i rozwiązywanie ich problemów na całym świecie. Tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNHCR otrzymują znane osobistości, które wykorzystują sławę, by pomagać uchodźcom.

Od czasu dołączenia do UNHCR Jolie pomaga, próbując poprawić warunki życia uchodźców i zapewniając im wsparcie w rozwoju. M.in. w 2010 roku gwiazda przekazała 75 tysięcy dolarów otwartej przez siebie szkole podstawowej dla dziewcząt w Tangi, w Afganistanie, chcąc zapewniać młodym kobietom odpowiednie wykształcenie.

Z miłości do zwierząt

Angelina Jolie zrobiła też sporo dla przyrody. Gdy okazało się, że posiadłość, którą nabyła w Kambodży, leży w pobliżu Parku Narodowego Smlout zmagającego się z licznymi atakami kłusowników zagrażającym rzadkim gatunkom, nie wahała się, żeby kupić 60 000 hektarów ziemi i stworzyła rezerwat dzikiej przyrody.

Aktorka wspiera też schroniska dla zwierząt. M.in. na schronisko Ruth Shelters w Los Angeles przekazała wszystkie pieniądze zebrane ze sprzedaży własnej kolekcji – The Zahara Collection – którą zaprojektowała ze słynnym jubilerem Robertem Procopem. Jolie wpłaciła także 2 miliony dolarów na schronisko dzikich zwierząt w Afryce.

W 2021 roku została ambasadorką programu przygotowanego przez UNESCO – „Kobiety dla pszczół”. Inicjatywa ma na celu zbudowanie 2500 uli i uzupełnienie 125 milionów pszczół do 2025 roku przy jednoczesnym szkoleniu i wsparciu 50 pszczelarek. Projekt ma z jednej strony poprawić zawodową sytuację kobiet, a z drugiej – przyczynić się do zwiększenia populacji pszczół. Aby rozpromować akcję, aktorka wzięła udział w specjalnej sesji fotograficznej.

Ponadto Angelina propaguje noszenie ubrań i akcesoriów, przy produkcji których nie ucierpiało żadne zwierzę.

Wsparcie dla kobiet i dzieci

Jolie jest także głosem niewinnych. W 2015 roku wykorzystała swój status dyplomatyczny i wystąpiła przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet i dzieci, zwłaszcza w konfliktach zbrojnych. Aktorka uruchomiła Inicjatywę Zapobiegania Przemocy Seksualnej.

Jak wiadomo, Angelina poddała się profilaktycznej podwójnej mastektomii po tym, jak straciła matkę i ciotkę z powodu raka piersi i sama była zagrożona tą chorobą. Po operacji aktorka zaczęła nagłaśniać problem nowotworów i zachęcać do profilaktycznych badań pozwalających określić ryzyko zachorowania na raka.

Ponadto Jolie jest ambasadorką SOS Wioski Dziecięce, która koncentruje się na ochronie praw osieroconych i porzuconych dzieci. Sama aktora adoptowała trójkę dzieci – z Kambodży, Etiopii i Wietnamu.

W przeszłości Jolie mówiła, że ​​uwielbia pracować z SOS, ponieważ „widziała, że ​​dzieci dorastają w bezpiecznym i kochającym środowisku”.

Fundacja Pitt-Jolie

W 2003 roku Jolie założyła Fundację Maddox Jolie-Pit, która działała na rzecz ochrony środowiska Kambodży i zagrożonej przyrody, jak również miała na celu m.in. złagodzenie skrajnego ubóstwa.

W 2006, aby rozszerzyć swoją działalność filantropijną na świecie, kobieta wraz z Bradem Pittem założyła Fundację Jolie-Pitt, która wspiera finansowo mnóstwo organizacji.

Ponadto Angelina pomaga wielu fundacjom, które mają na celu zapewnić pokój, edukację i wsparcie zdrowotne. Aktorka nieraz niosła pomoc dla ofiar kataklizmów, m.in. w 2011 roku, gdy tornado zniszczyło mnóstwo domów i firm Missouri.

Działaczka pomaga na wszystkich frontach – w 2021 roku założyła prywatny profil na Instagramie, chcąc w ten sposób oddać głos Afgankom, które mają coraz bardziej utrudniony dostęp do social mediów. Za pośrednictwem konta aktorka chce dzielić się historiami osób, które mieszkają w Afganistanie, oraz ludzi z całego świata walczących o podstawowe prawa człowieka.

Oczywiście nie wszystkie działania Angeliny Jolie zostały tu wymienione, ale już tych kilka pozwala zobaczyć, że kobieta wkłada całe serce w pomoc innym – bez względu na płeć, rasę czy obywatelstwo.

Na jednej z konferencji prasowej Jolie wypowiedziała słowa, które dzisiaj nadal są aktualne: – Nie możemy się zamknąć na informacje i ignorować fakt, że miliony ludzi cierpią. Po prostu chcę pomóc. Nie wierzę, że tylko ja tak czuję. Wydaje mi się, że wszyscy chcemy sprawiedliwości i równości, szansy na to, by życie nabrało sensu. Wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że gdy my będziemy w złej sytuacji, ktoś nam pomoże.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze