1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

W poszukiwaniu wewnętrznej czarownicy. Karty rozwojowe – sposób na samopoznanie, pewność siebie i lepszy związek

To nie czary-mary. Karty rozwojowe mogą być świetnym narzędziem do samopoznania i pracy nad relacją. (Fot. iStock)
To nie czary-mary. Karty rozwojowe mogą być świetnym narzędziem do samopoznania i pracy nad relacją. (Fot. iStock)
Nie dowiesz się z nich, kiedy poznasz przystojnego bruneta czy jakie numery postawić w lotto. Możesz za to lepiej zrozumieć motywy swojego działania, połączyć się z podświadomością albo zastanowić nad wybranym aspektem życia. Karty rozwojowe są świetnym narzędziem do samopoznania – coraz chętniej wykorzystywanym przez psychoterapeutów i wszystkie osoby, które stawiają na własny rozwój. Sprawdź talie, które polecamy.

Współczesne wiedźmy coraz chętniej korzystają z kart. Nie chodzi jednak o tarota, a karty rozwojowe. Wystarczy je przetasować, skupić się i z talii kart wyciągnąć jedną. Potem otworzyć się na to, co chce ci przekazać. Ale uwaga – nie chodzi tu o wróżenie, choć otoczka może wydać ci się odrobinę czarodziejska (z drugiej strony – co złego jest w dodaniu swojej codzienności szczypty nieszkodliwej magii?). Działanie takich kart to już czysta psychologia: poprzez rysunek lub pytanie uruchamiasz w swoim umyśle ciągi skojarzeń właściwe tylko twojej osobie. Tym samym wydobywasz na światło dzienne to, co ukryte w podświadomości. Być może dzięki pracy z kartom znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię od dłuższego czasu pytanie, doznasz tzw. momentu eureka albo zyskasz wskazówkę do dalszej pracy nad sobą. Karty, które wykorzystują archetypy lub symbole, mogą postawić przed tobą filozoficzne pytania o twoje miejsce w świecie czy role, jakie wypełniasz. Wspierają twoją refleksyjność. Są też karty, które pozwalają budować relacje – podsuwając umiejętnie zadane pytania, zbliżają do siebie osoby, które z nich korzystają. Te z rysunkami rozwijają wyobraźnię i umiejętność operowania metaforami. Wspierają kreatywność i pogłębiają samoświadomość. Jeśli jesteś artystką, mogą służyć twojej twórczości.

Interpretacja karty i to, co zrobisz z jej przekazem, zależą od ciebie. Nie są to więc żadne czary-mary – to praca z wartościami, autentycznym „ja”, wewnątrzsterownością. Być może kompletnie nie zgodzisz się z przekazem, który wylosujesz. To też jest informacja dla ciebie!

Nic dziwnego, że karty rozwojowe zyskują na popularności. Są nie tylko pięknie wydane, ale też przemyślane. Korzystają z nich terapeuci, coache, mentorzy. Ale i zwykłe osoby dla własnych potrzeb. Są świetnym pomysłem na niebanalny prezent. Dla bliskiej ci osoby albo… siebie samej. Które wybierzesz?

„Poczuj życie. Karty Symboli” – dla wielbicielek symboliki ukrytej w codzienności

„Poczuj życie. Karty Symboli”, Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk, Wyd. Zwierciadło (Fot. materiały prasowe) „Poczuj życie. Karty Symboli”, Katarzyna Miller i Joanna Olekszyk, Wyd. Zwierciadło (Fot. materiały prasowe)

Symbole towarzyszą nam na co dzień, choć zazwyczaj sobie tego nie uświadamiamy. To za ich pomocą Carl Gustav Jung tłumaczył meandry ludzkiej psychiki, uważając, że jest ona zanurzona w zbiorowym śnieniu. Symbole są ważną częścią naszej świadomości kulturowej, ale pomagają też opisywać naszą indywidualność. Jak z nimi pracować? Wyciągnij jedną kartę z talii i zastanów się, z czym kojarzy ci się zamieszczony na niej rysunek. Być może wywoła emocje lub wspomnienia albo skojarzy ci się z filmem lub książką. Czas na pytanie: co takiego dzieje się w twoim życiu, że akurat ten symbol mógłby być istotny? Może ten symbol coś obrazuje albo podpowiada kierunek? Zinterpretuj go po swojemu lub skorzystaj z dołączonej do kart książeczki opisującej każdy z symboli autorstwa psychoterapeutki Katarzyny Miller i redaktorki naczelnej „Zwierciadła” Joanny Olekszyk. Karty sprawdzą się również wtedy, gdy często śnią ci się konkretne symbole, pomagając w ich interpretacji.

„małe DUŻE wyzwania. Gra w życie” – gdy chcesz postawić pierwszy krok ku zmianie

„małe DUŻE wyzwania. Gra w życie”, Karina Królak, Paweł Królak i Ola Gutkowska, maleduzewyzwania.pl (Fot. materiały prasowe) „małe DUŻE wyzwania. Gra w życie”, Karina Królak, Paweł Królak i Ola Gutkowska, maleduzewyzwania.pl (Fot. materiały prasowe)

Oto gra wykorzystująca karty rozwojowe, które postawią przed tobą różnorakie wyzwania zgodnie z zasadą, że duże zmiany zaczynają się od małych kroków. Wyzwania dotyczą trzech najważniejszych obszarów życia: zdrowia, relacji i rozwoju osobistego. Motywują do działania, pomagają wprowadzać dobre nawyki, ułatwiają wyjście ze strefy komfortu w taki sposób, że nie będzie to boleć (np. sugerując ograniczenie korzystania z mediów społecznościowych do dwóch kwadransów dziennie czy poświęcenia 15 minut wyłącznie bliskiej osobie). Talia składa się z 32 kart i mogą z niej korzystać osoby od 13 roku życia.

„Talia Ja–Ty” – w nurcie Gestalt

„Talia Ja–Ty”, Ula Krasny, taliajaty.pl (Fot. Materiały prasowe) „Talia Ja–Ty”, Ula Krasny, taliajaty.pl (Fot. Materiały prasowe)

Stworzona przez psychoterapeutkę Gestalt Ulę Krasny talia pomoże ci pogłębiać relację z innymi i poszerzać świadomość. Składa się ze stu pytań inspirowanych terapią Gestalt. Na każdej karcie znajdują się dwa pytania. Pierwsze dotyczy osobistej historii i przekonań, drugie – relacji pomiędzy graczami. Niektóre z nich są intymne, niektóre trudne. Z tego powodu bardziej sprawdzą się w gronie starych znajomych albo na randce z mężem niż wśród nowych osób. Zawsze wtedy, gdy chcesz pogłębić więź i pomóc odkryć ukryte dotychczas cechy charakteru bliskiego ci człowieka.

„Gra Kreatywna Wzmacniacz” – by naprawdę rozmawiać ze swoim dzieckiem

„Gra Kreatywna Wzmacniacz”, Aga Pietrzykowska, heart52.com (Fot. Materiały prasowe) „Gra Kreatywna Wzmacniacz”, Aga Pietrzykowska, heart52.com (Fot. Materiały prasowe)

Karty, które poprawią twoje relacje – z rodziną i samą sobą. Stworzone z myślą o dzieciach sprawdzą się także w przypadku dorosłych. Zamiast pytać, co w szkole czy pracy albo wspólnie oglądać telewizję, lepiej sięgnij po Wzmacniacza, który prowokuje do głębokiej rozmowy o życiu i tym, co w nim ważne, a tym samym przybliża twoją rodzinę do siebie. Karty rozwijają wyobraźnię, dają okazję do dyskusji, zachęcają do wyrażania własnego zdania, pomagają ułożyć myśli i zrozumieć ważne tematy. Świetne dla nastolatków, nowożeńców i małżeństw z wieloletnim stażem – poprzez uniwersalne, a przy tym nieoczywiste pytania pomagają się poznać na nowo. Wzbogacą spotkanie w kobiecym kręgu albo warsztat umiejętności społecznych. Sprzyjają też byciu blisko siebie w tej najbardziej intymnej relacji – samej ze sobą, prowokując do refleksji na tematy, o których dawno nie myślałaś (a może wręcz nigdy nie miałaś okazji pomyśleć).

„Symetria miłości” – dla par, które chcą pogłębiać bliskość

Karty dla par „Symetria miłości”, Natalia Miedziak-Skonieczna i Radek Skonieczny, geometriapytan.pl (Fot. materiały prasowe) Karty dla par „Symetria miłości”, Natalia Miedziak-Skonieczna i Radek Skonieczny, geometriapytan.pl (Fot. materiały prasowe)

Dobry związek wymaga pracy i zaangażowania obu stron. Wzajemnego zaufania, poczucia bezpieczeństwa, które pozwala odsłonić najbardziej kruche strony siebie, braku oceny i przyjmowania drugiej osoby taką, jaką jest. Jak wzmacniać takie wartości we wspólnym życiu? Na przykład sięgając po talię „Symetria miłości”. To 78 pytań, które budują otwartość i szczerość w związku. Mogą być pretekstem do rozmowy albo po prostu spędzenia razem czasu, w którym nie liczy się nikt poza wami. Nie da się ukryć, że karty są też piękne, przez co praca z nimi jest przyjemnością samą w sobie. Każdą oprócz pytania (np. „Jak chcę zaistnieć w twojej pamięci?” czy „Jak możesz pomóc mi czuć się bezpiecznie?”) zdobi indywidualnie zaprojektowany symbol.

„Dokąd dalej. Inspiracja – refleksja – rozmowa” – by nakarmić wyobraźnię

„Dokąd dalej. Inspiracja – refleksja – rozmowa”, Agnieszka Hałas, dokaddalej.pl (Fot. materiały prasowe) „Dokąd dalej. Inspiracja – refleksja – rozmowa”, Agnieszka Hałas, dokaddalej.pl (Fot. materiały prasowe)

Chcesz rozwijać wyobraźnię i kreatywne myślenie? Oto talia dla ciebie. Znajdziesz w niej 49 kart. Po jednej stronie jest myśl przewodnia oraz obrazek, którego zadaniem jest budzenie skojarzeń i emocji. Po drugiej – sześć pytań. Niektóre głębokie i refleksyjne, inne szalone, a jeszcze inne zupełnie standardowe. Wszystko po to, by pomóc ci się otworzyć na nowe skojarzenia bez oceniania i wewnętrznej krytyki. Karty pomogą ci lepiej poznać siebie albo inne osoby w nowej grupie towarzyskiej (np. na warsztatach). Sprawiają, że rozmowa przestaje być banalna. Mogą też pomóc zablokowanym twórczyniom, otwierając na przypływ weny. Przydadzą się, gdy pracujesz nad opowiadaniem, powieścią lub scenariuszem – inspirują i kierują wyobraźnię na niespodziewane tory.

„Karty Wglądów” – gdy chcesz lepiej poznać siebie

„Karty Wglądów”, Olga Gumeniuk, olgagumeniuk.pl (Fot. materiały prasowe) „Karty Wglądów”, Olga Gumeniuk, olgagumeniuk.pl (Fot. materiały prasowe)

Świetne narzędzie, jeśli chcesz pracować nad własnym rozwojem, poznać swoje potrzeby, wartości czy marzenia albo je po prostu usystematyzować. Wystarczy, że wylosujesz kartę i zastanowisz się, jakie myśli, skojarzenia czy emocje w tobie budzi. Być może wylosujesz to jedno pytanie, którego właśnie potrzebowałaś i które odmieni twoje życie. A może będzie to po prostu pretekst, by zajrzeć w głąb siebie. W zestawie znajdziesz dwie talie: karty z pytaniami oraz z ilustracjami, a do tego książeczkę, która wesprze cię w szukaniu podpowiedzi i odpowiedzi.

„Kobiet.om. Afirmacje dla kobiet” – gdy wierzysz, że słowa mają moc

„Kobiet.om. Afirmacje dla kobiet”, Natalia Kaleta, wingsofmind.eu (Fot. materiały prasowe) „Kobiet.om. Afirmacje dla kobiet”, Natalia Kaleta, wingsofmind.eu (Fot. materiały prasowe)

Afirmacje to świetny sposób, by pracować nad sobą, swoim nastrojem czy poczuciem wartości. Potrafią dodać otuchy, zmieniają spojrzenie na wiele spraw. Słowa mają wielką moc i warto to wykorzystać do pracy nad sobą i światem, który chcesz tworzyć. Powtarzane wielokrotnie spajają się z tobą i transformują twój sposób myślenia. Karty z afirmacjami są zaś świetnym pomysłem, gdy czasem brakuje ci pomysłu, co afirmować. W skład tej talii wchodzi 65 kart stworzonych specjalnie dla kobiet. Wylosuj jedną i zastanów się nad jej przesłaniem. Jeśli ci odpowiada, możesz położyć kartę w widocznym miejscu, by wracać do niej w ciągu dnia. Dzięki temu jej przesłanie utrwali się w tobie. A jeśli afirmacja jest nie do końca twoja, możesz ją przetransformować, by stała się bliższa twojemu sercu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze