1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Kanonada w sylwestra – jak zadbać o psa i kota?

Kanonada w sylwestra – jak zadbać o psa i kota?

Zwierzęta w większości reagują na huk i błysk niepokojem. (Fot. iStock)
Zwierzęta w większości reagują na huk i błysk niepokojem. (Fot. iStock)
Sylwestrowa kanonada to dla właścicieli psów i kotów coroczna zmora. Niektórzy zaszywają się ze zwierzakami w głuszy, inni pod kołdrą. Jak zadbać w tym czasie o nasze czworonogi?

Fajerwerki na niebie, petardy i kapiszony wybuchające na ulicach – dla niektórych ludzi chwilowa atrakcja, dla innych uciążliwość, którą raz do roku z przykrością znoszą. Dla zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych, to męka. Wiele z nich reaguje na tę niefrasobliwą zabawę przeraźliwym lękiem. Widok psa, kota czy konia ogarniętego paniką sprawia ból wszystkim miłośnikom zwierząt.

Organizacje broniące praw zwierząt od lat apelują o zakazanie puszczania fajerwerków i odpalania petard. Niestety, jest to wciąż legalne w dwa dni w roku: 31 grudnia i 1 stycznia. Na nic zdają się prośby i petycje przypominające, że zwierzaki źle znoszą taką zabawę. Czasami po prostu się boją, ale często to także zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia.

Są już w Polsce miasta, w których strzelanie fajerwerkami i petardami jest zakazane przez cały rok. Tak jest m.in. w Zakopanem, gdzie nie można używać także rac, sztucznych ogni i innych materiałów pirotechnicznych – w 2019 roku Rada Miasta uchwaliła ustawę po tym, jak po sylwestrowej imprezie z zimowego snu wybudził się młody niedźwiadek. Huk wypłoszył go z gawry w Dolinie Kościeliskiej i zwierzę nieprzygotowane na zimowe warunki nie przeżyło.

Niestety w Warszawie i wielu innych miejscach w Polsce kanonada zacznie się już 30 grudnia i potrwa prawdopodobnie przez kilka dni. Najgorzej jak zwykle będzie w sylwestra. Co możemy zrobić, aby złagodzić lęk naszych psów i kotów? W Internecie można znaleźć wiele rad doświadczonych psiarzy i kociarze, a także weterynarzy i behawiorystów. Zajrzałam na fora i znalazłam tam kilka cennych wskazówek, które jako właścicielka psa i kota będę miała w odwodzie, gdyby na wystrzały zareagowały nadmiernym lękiem. Oto kilka z nich:

Jak zadbać o psa i kota w sylwestra?

 • Nie zostawiaj zwierzaka samego w domu, zwłaszcza jeśli to jego pierwszy sylwester.
 • Jeśli pies lub kot schowają się pod stołem czy pod kanapą, pozwól im zostać w ukryciu.
 • Zasłoń zasłony, aby błyski światła nie potęgowały niepokoju.
 • Obserwuj zachowanie pupila. Jeśli widzisz, że potrzebuje twojej bliskości, usiądź koło niego, głaszcz, drap, masuj, aby ukoić jego układ nerwowy.
 • Przygotuj smaczki do jedzenia, żucia i wylizywania. Być może przekąski odwrócą uwagę zwierzęcia i pomogą mu się rozluźnić.
 • Przy obroży umieść widoczną adresówkę z numerem telefonu kontaktowego; sprawdź, czy smycz jest wytrzymała – pies po wybuchu petardy może zerwać się ze smyczy i rzucić do ucieczki.
 • W sylwestra i pierwszy dzień nowego roku unikajcie długich spacerów, wyjście na siusiu musi wystarczyć.

Kiedy pod opieką masz wyjątkowo lękliwe zwierzę, które ciężko znosi wystrzały i błyski, warto zawczasu pomyśleć o bardziej specjalistycznym wsparciu. Wielu znajomych psiarzy zaopatruje się przed sylwestrem u weterynarza w leki uspokajające dla zwierząt – podają je w formie kilkudniowej terapii albo doraźnie w razie ataku paniki.

Są osoby, które stosują u swoich pupili masaż rozluźniający (chodzi o masaż TTouch, którego szczegółowy opis znajdziecie w sieci), jednak trudno mi sobie wyobrazić wykonywanie takiego masażu w przypadku ciężko wystraszonego zwierzaka.

Podobno w przypadku silnych objawów stresowych pomocne mogą okazać się kamizelki przeciwlękowe dla zwierząt. Jak przeczytałam w opisie w specjalistycznych sklepach z artykułami dla zwierząt, ucisk wywierany na tułów psa wywołuje efekt uspokajający – podobny do kołysania płaczącego niemowlęcia lub przytulania niespokojnej osoby.

Korzystałam między innymi z informacji znalezionych na FP Psiedszkole. Psiedszkole.pl to strona behawiorystów, prowadzących szkolenia i terapię psów.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze