1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia

Poznań najlepszym miastem do życia w Polsce

Jakie jest najlepsze miasto do życia w Polsce? Według dziennikarzy Business Insider Polska Polakom najlepiej żyje się w Poznaniu, stolicy Wielkopolski. (Fot. iStock)
Jakie jest najlepsze miasto do życia w Polsce? Według dziennikarzy Business Insider Polska Polakom najlepiej żyje się w Poznaniu, stolicy Wielkopolski. (Fot. iStock)
Jakie są najlepsze miasta do życia w Polsce? To pytanie zadali sobie dziennikarze serwisu Business Insider Polska. Wyniki dla wielu mogą być zaskakujące.

Serwis Business Insider Polska przygotował ranking dotyczący polskich miast i jakości życia w nich. Pod uwagę wzięto wszystkie wojewódzkie stolice, które oceniono, biorąc pod uwagę trzy czynniki ekonomiczne: bezrobocie, średnie wynagrodzenie oraz dostępność mieszkań, a także trzy wskaźniki pozaekonomiczne: dostęp do lekarza na NFZ, poziom przestępczości oraz jakość powietrza. Dziennikarze przyznali poszczególnym miastom punkty (im mniej, tym lepiej), a następnie zsumowali wyniki. Przygotowali również mniejsze rankingi. „Po raz pierwszy w tak kompleksowy sposób podeszliśmy do analizy sytuacji społeczno-ekonomicznej w największych polskich miastach. W efekcie powstał ranking najlepszych miast do życia, który dla wielu może być zaskakujący” – napisali na łamach swojego serwisu.

Poznań najlepszym miastem do życia w Polsce

Pierwsze miejsce w rankingu zajął Poznań – miasto, które słynie z niekończących się remontów, ale za to deklasuje konkurencję na innych polach. „Poznań w naszym zestawieniu jest zdecydowanym numerem jeden. To jedyne miasto, które może się pochwalić obecnością w top 10 we wszystkich sześciu kategoriach. Ma najniższe bezrobocie, mieszkańcy zarabiają sporo jak na ceny mieszkań, a przy tym jakością powietrza ustępuje tylko takim miastom jak Opole i Gorzów Wielkopolski” – pisze Damian Słomski, dziennikarz Business Insider Polska.

Stolica Wielkopolski, która zgromadziła tylko 28 punktów, ma do zaoferowania swoim mieszkańcom naprawdę sporo: dobre warunki do życia, niskie ceny, a także bogatą ofertę kulturalno-sportową. Jedynym minusem są wspomniane już wcześniej liczne remonty, także w centrum miasta.

Na drugim miejscu uplasowały się Katowice (39 punktów), które powoli zrywają z wizerunkiem górniczego molocha i stawiają na zieleń i świeże powietrze, natomiast podium zamyka Opole, miasto będące czarnym koniem w zestawieniu, które zgromadziło 42 punkty i – podobnie jak Katowice – wciąż zmienia się na lepsze.

W rankingu nie zabrakło też niespodzianek. Zaskakująco niskie lokaty zajęły aspirująca Warszawy i wzorujący się na niej Kraków, czyli obecna i dawna stolica Polski, które w rankingu Business Insidera znalazły się daleko w tyle (11. i 14. miejsce). W obu miastach zarabia się dobrze, a bezrobocie jest bardzo niskie, jednak ceny mieszkań są skandalicznie wysokie, powietrze fatalnej jakości, a warunki do życia niezbyt korzystne. Szokujący jest również wynik Wrocławia, który w rankingu znalazł się tuż za podium, a także zaskakują niskie miejsca prężnie rozwijającej się Łodzi (9. miejsce), przyjaznego młodym ludziom Lublina (10. miejsce) oraz dość często chwalonego przez Polaków Gdańska (12. miejsce).

Najlepsze miasta w poszczególnych kategoriach

Miastem z najniższym bezrobociem okazał się zwycięzca całego rankingu, czyli Poznań (zaledwie 1 proc. mieszkańców jest bez pracy). Drugie miejsce zajęły Katowice, a trzecie – Warszawa. Z kolei w kategorii „średnie wynagrodzenie” wygrał Kraków. Tuż za nim uplasował się Gdańsk, a następnie – Warszawa. Jeśli chodzi natomiast o dostępność mieszkań, wygrały Katowice, Gorzów Wielkopolski i Bydgoszcz, a w dostępie do lekarza na NFZ – Łódź, Lublin i Kielce. Z kolei najbezpieczniejszymi miastami do życia okazały się Rzeszów, Olsztyn i Lublin, a tymi z najlepszą jakością powietrza – Opole, Gorzów Wielkopolski i Poznań.

Ranking najlepszych miast do życia w Polsce według Business Insider Polska

 1. Poznań – 28 punktów
 2. Katowice – 39 punktów
 3. Opole – 42 punkty
 4. Wrocław – 44 punkty
 5. Olsztyn – 44 punkty
 6. Bydgoszcz – 48 punktów
 7. Gorzów Wielkopolski – 48 punktów
 8. Rzeszów – 52 punkty
 9. Łódź – 52 punkty
 10. Lublin – 53 punkty
 11. Kraków – 54 punkty
 12. Gdańsk – 55 punktów
 13. Szczecin – 59 punktów
 14. Warszawa – 60 punktów
 15. Kielce – 64 punkty
 16. Białystok – 74 punkty

Źródło: Business Insider Polska

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze