1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. DIY: jak zrobić świece sojowe? Poradnik krok po kroku

DIY: jak zrobić świece sojowe? Poradnik krok po kroku

(Fot. Pat Luk/Getty Images)
(Fot. Pat Luk/Getty Images)
Jeśli chcesz podarować bliskiej osobie wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju prezent, dowiedz się, jak zrobić świece sojowe, którym możesz nadać dowolny kształt, kolor oraz aromat. Taki indywidualny upominek jest w 100 proc. naturalny, pozbawiony dodatków chemicznych i bezpieczny dla alergików czy osób ciepiących na choroby układu oddechowego, a po dodaniu olejków eterycznych może pełnić funkcje aromaterapeutyczne.

Świece sojowe odpowiednie dla każdego

Eleganckie, ręcznie wytwarzane świece są nie tylko świetną ozdobą, ale także zazwyczaj napełniają pomieszczenie przyjemnym aromatem, który w zależności od doboru odpowiedniego olejku eterycznego może działać kojąco, terapeutycznie czy relaksująco – albo wręcz przeciwnie: dodawać energii, mobilizować do działania, a nawet zwiększać ochotę na seks. Domowej roboty świece doskonale sprawdzą się zarówno podczas medytacji, wykonywania ćwiczeń, jak i w trakcie leniwej kąpieli rozluźniającej, co zwiększa szansę na zdrowy, spokojny sen. Jak zrobić świece sojowe zapachowe? Wbrew pozorom ich samodzielne wykonanie wcale nie jest takie skomplikowane. Do tego celu można samemu kupić poszczególne składniki lub wykorzystać dostępne w sklepach gotowe zestawy zawierające wszystkie niezbędne elementy.

Największe zalety świec sojowych

Wiele tanich i ogólnodostępnych świec kupowanych z niepewnego źródła może podczas spalania wydzielać toksyczne substancje chemiczne, jak toluen, benzen czy formaldehydy, mające szkodliwy wpływ na układ oddechowy. Tymczasem świece zrobione z naturalnego wosku sojowego są nietoksyczne, a więc przyjazne dla ludzi i środowiska. Jakie są jeszcze inne ich zalety?

  • Emitują o około 50 proc. mniej dwutlenku węgla do atmosfery niż zwykłe świece parafinowe.
  • Czas spalania jest dłuższy o 30–50 proc. i w przypadku standardowych rozmiarów trwa mniej więcej 40–50 godzin.
  • Wosk sojowy pod wpływem wysokiej temperatury nie wydziela zapachu, za to jest bardzo dobrym nośnikiem innych aromatów pochodzących np. z olejków eterycznych.
  • Świece zrobione z całkowicie biodegradowalnego wosku sojowego są naturalne i odpowiednie dla wegan.
  • Wosk sojowy ma znacznie niższą temperaturę topnienia (45–50°C), przez co może być stosowany do masażu.
  • Zaletą świec sojowych jest jasny płomień pozbawiony efektu kopcenia.

Jak zrobić świece sojowe krok po kroku?

Chcąc przygotować wyjątkowy upominek dla najbliższych lub przyjaciół, warto postawić na domowej roboty świece sojowe. Jak zrobić taki idealny prezent dla każdego? Wystarczy kupić kilka niezbędnych składników, przygotować w kuchni nieco wolnego miejsca i rozpocząć produkcję wegańskiej świecy o ulubionym zapachu:

  • Przygotuj czysty wosk sojowy (najczęściej dostępny w formie płatków lub niewielkich pastylek), olejek lub zestaw olejków eterycznych, knot (drewniany albo bawełniany), ozdobny pojemnik (szeroki słoik z nakrętką, szklanka o grubych ściankach, naczynie po świeczce), dwa garnki, klamerkę do bielizny, drewniany patyk do mieszania wosku.

  • Rozpuść wosk w kąpieli wodnej – do większego garnka wlej wrzątek, zanurz w nim mniejsze naczynie z woskiem – tak by woda sięgała do około ¾ wysokości – i mieszając od czasu do czasu, odczekaj, aż pastylki lub płatki ulegną całkowitemu rozpuszczeniu i staną się przezroczyste. Powinno to nastąpić w temperaturze około 50–60°C.

  • Gdy wosk zacznie powoli stygnąć i będzie mętniał przy brzegach naczynia, dodaj olejek eteryczny (między 30–100 ml na 1 kg wosku), a całość energicznie zamieszaj. Pamiętaj, by nie dawać zapachu zbyt wcześnie, bo pod wpływem wysokiej temperatury niektóre aromaty mogą się ulotnić.

  • W naczyniu na świeczkę zamontuj knot – najpierw zamocz końcówkę sznura w wosku, a następnie przyczep do dna naczynia. W przypadku knota drewnianego użyj specjalnej stopki, często załączanej w zestawie.

  • Drugi koniec knota chwyć klamerką, lekko napręż i ostrożnie zacznij wylewać dookoła wosk, pilnując, by sznurek pozostał dokładnie na środku naczynia, co później zapewni równomierne spalanie.

  • Gotową świeczkę przenieś w chłodne, suche miejsce i pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Kiedy wosk stwardnieje, przytnij knot tak, by wystawał około 1 cm.

Najlepsze dodatki do świecy zapachowej

Teraz, gdy już wiesz, jak samemu zrobić świece sojowe, szybko osiągniesz wprawę w przygotowywaniu wegańskiego produktu, który doskonale sprawdzi się nie tylko jako upominek, ale również pomoże się zrelaksować po męczącym dniu. Odpowiednio dobrane olejki eteryczne sprawią, że przyjemne i zdrowe zapachy w domu pozytywnie wpłyną na wszystkich mieszkańców lub gości. Całkowicie naturalne świece sojowe mają przyjemny mlecznobiały odcień, jednak z powodzeniem można nadać im określony kolor, używając specjalnych barwników do wosku. Dodatkowo wygląd świec znajdujących się w przezroczystych naczyniach można urozmaicić poprzez zalanie woskiem suszonych owoców, kwiatów, ziarenek kawy czy niektórych przypraw (cynamon, kardamon, goździki, gwiazdki anyżu).

Jednak najlepszym dodatkiem są odpowiednio dobrane olejki eteryczne. Lecznicza moc zapachu może poprawić nastrój i sprawdzić, że domownicy poczują się miło i bezpiecznie. Sprawdź, jak działają najpopularniejsze esencje olejkowe.

  • Bergamota – przyjemny cytrusowy zapach działa antydepresyjnie i przeciwlękowo.
  • Lawenda – doskonale uspokaja, zmniejsza napięcie nerwowe, sprzyja zasypianiu.
  • Drzewo różane – typowo kwiatowy aromat relaksuje, zwiększa optymizm.
  • Paczula – drzewno-korzenny zapach działa jak afrodyzjak. Dodatkowo świetnie się łączy z cedrem, cynamonem czy goździkiem, pomagając się odprężyć.
  • Cynamon – znosi uczucie przemęczenia, rozluźnia, działa przeciwzapalnie.
  • Eukaliptus – energetyzuje, dobrze wpływa na układ oddechowy, pomaga odetkać nos.
  • Sosna – orzeźwiający, leśny zapach działa kojąco i łagodzi stres.
  • Pomarańcza – energetyzuje, pomaga usunąć złe emocje.
  • Wanilia – sprawia, że otoczenie nabiera bardziej relaksującego, przytulnego charakteru.
  • Kawa – doskonale pobudza, poprawia nastrój, zachęca do działania.
Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze