1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Bieganie – ile kalorii spalamy podczas joggingu?

Ile kalorii spala bieganie? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy od wielu czynników. (Fot. Getty Images)
Ile kalorii spala bieganie? Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi, bo to zależy od wielu czynników. (Fot. Getty Images)
Zbliża się wiosna, wreszcie będzie można pobiegać. Bieganie to nie tylko przyjemność, lecz także wiele korzyści dla organizmu. Poza tym działa zbawiennie na sylwetkę, pomagając zrzucić zbędne kilogramy. Ile kalorii spala bieganie? Sprawdźcie!

Wynurzamy się powoli z grubych swetrów i kurtek puchowych, niebawem znów włożymy kolorowe sukienki i lekkie spodnie. Włożymy albo nie włożymy – zależy, czy się w nie zmieścimy. Zimą łatwo zawiązać sadełko. Chcąc szybko wrócić do formy i odzyskać smukłą sylwetkę, trzeba zmienić dietę i więcej się ruszać. Najlepiej wybrać taką aktywność, dzięki której efektywnie podkręcimy metabolizm. Bieganie spalanie kalorii skutecznie zwiększa.

Bieganie – spalanie kalorii

Z wielu badań sprawdzających liczbę spalanych kalorii w czasie wykonywania różnego typu aktywności sportowych wynika, że bieganie jest najbardziej skuteczne. Ile kalorii spala bieganie? To trudne pytanie, na które niestety odpowiedź brzmi: to zależy. Sprawdźmy zatem, od czego zależy, ile kalorii spala bieganie. Wpływ na to, ile kcal spala bieganie, ma masa ciała (im większa, tym większy wydatek energetyczny), skład ciała (im więcej masy mięśniowej w stosunku do tkanki tłuszczowej, tym więcej kalorii pochłania bieganie), płeć (mężczyźni spalają więcej kalorii niż kobiety podczas wykonywania podobnych aktywności fizycznych), wiek (metabolizm spada wraz z procesem starzenia), czas trwania i tempo biegu (im szybciej i intensywnie, tym większy wydatek energetyczny), a także ukształtowanie i zróżnicowanie terenu, po którym biegamy (podczas biegania pod górę spalamy więcej kalorii niż podczas treningu po płaskim terenie; bieganie po różnych nawierzchniach, takich jak leśne ścieżki, tereny błotniste, piasek na plaży, spala więcej kalorii niż bieganie po gładkiej, równej powierzchni, np. asfalt, bieżnia).

Godzina biegania – kcal

Ile kcal spala bieganie w ciągu godziny? Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie, bo – tak jak wspomnieliśmy wcześniej – liczba spalanych kalorii zależy od bardzo wielu czynników. Przyjmuje się jednak, że bieganie to wydatek 62 kcal na każdy kilometr biegu. Na pytanie „Ile kalorii spala bieganie?” trzeba podać wartość pomiędzy 50 a 90 kcal na kilometr biegu.

Jak sprawdzić, ile kalorii spala bieganie w naszym przypadku? Są na to różne sposoby. Wystarczy zaopatrzyć się w zegarek sportowy z wbudowanym GPS-em oraz monitorowaniem tętna w trakcie wysiłku, który pokazuje zużycie kalorii podczas biegu. Można się również posłużyć uniwersalnym kalkulatorem kalorii lub innymi nieco bardziej skomplikowanymi formułami, które można znaleźć na profesjonalnych stronach dla biegaczy.

Ile kcal spala bieganie?

To pytanie może przysłonić inne korzyści płynące z biegania. Pamiętając o tym, że każda aktywność fizyczna jest zbawienna dla zdrowia, warto podkreślić, że regularne bieganie ma wyjątkowo dużo zalet: wpływa na poprawę pracy układu krążenia, wzmacnia układ kostny, a także pomaga obniżyć poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. To również doskonałe remedium na stres i sposób na kontakt z naturą. Czy jest coś przyjemniejszego niż poranny jogging w pierwszych promieniach słońca przy śpiewie ptaków? Warto wówczas zapomnieć o kalkulowaniu, ile kcal spala bieganie, a zamiast tego rozkoszować się możliwościami ludzkiego ciała.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze