1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Polacy popełniają coraz więcej błędów językowych w Internecie

(Fot. Viorel Kurnosov/Getty Images)
(Fot. Viorel Kurnosov/Getty Images)
Jak wynika z najnowszego raportu nadwyraz.com i SentiOne, Polacy popełniają coraz więcej błędów językowych w Internecie. Oto najczęstsze z nich.

Raport przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego, został opracowany przez portal nadwyraz.com na podstawie analizy danych z całego roku 2023, które pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu SentiOne oraz za pośrednictwem monitoringu własnego. Materiał do analizy zaczerpnięto z następujących źródeł: Facebook, YouTube, TikTok, Wykop, Instagram i X (dawniej Twitter). Przeanalizowano także blogi, fora dyskusyjne, portale internetowe oraz recenzje.

Wyniki są zaskakujące. Okazuje się bowiem, że Polacy, zamiast szkolić się w zakresie poprawnej polszczyzny, popełniają coraz więcej błędów językowych w Internecie. Autorzy raportu odnotowują aż 10,5-procentowy wzrost liczby błędów językowych w 2023 roku w porównaniu z rokiem 2022 (analiza dotyczy tylko najczęstszych piętnastu błędów). „Pomimo dostępu do informacji i narzędzi wspierających poprawność świadomość językowa użytkowników polskiego Internetu niekoniecznie idzie w kierunku oczekiwanego postępu” – czytamy w raporcie.

Co ciekawe, najwięcej błędów w pisowni odnotowano na Facebooku (38,98 proc. zebranych danych). Na drugim miejscu plasuje się X, dawniej Twitter (20,21 proc.), a na trzecim serwis YouTube (15,12 proc.). Źródłem błędów są także portale internetowe (11,90 proc.), TikTok (4,08 proc.), Wykop (3,72 proc.), fora dyskusyjne (3,06 proc.), recenzje (1,35 proc.), Instagram (0,97 proc.) oraz blogi (0,61 proc.).

Najwięcej problemów przysparza nam natomiast pisownia łączna i rozdzielna słów. Świadczy o tym znaczna przewaga niechlubnego „lidera” rankingu – słowa „na pewno”, zapisywanego błędnie razem. Często mylimy także pisownię „naprawdę” i „w ogóle”. „Nieustająca obecność błędów, zwłaszcza tych dotyczących pisowni łącznej i rozdzielnej, oznacza konieczność intensyfikacji działań edukacyjnych mających na celu podniesienie kompetencji językowych w przestrzeni internetowej” – napisano w raporcie.

Najczęstsze błędy językowe Polaków w Internecie w 2023 roku

(poprawna pisownia w nawiasach)

1. napewno (na pewno)
2. na prawdę (naprawdę)
3. wogóle / wogule (w ogóle)
4. narazie (na razie)
5. na codzień / nacodzień (na co dzień)
6. po za tym / pozatym (poza tym)
7. conajmniej (co najmniej)
8. niewiem (nie wiem)
9. złodzieji (złodziei)
10. invitro / inwitro (in vitro)
11. wziąść (wziąć)
12. na przeciwko / na przeciw (naprzeciwko / naprzeciw)
13. z przed / zprzed (sprzed)
14. bende (będę)
15. pod rząd (z rzędu)

Źródło: nadwyraz.com/blog-raport-50-najczesciej-popelnianych-bledow-w-internecie-w-2023; polszczyzna.pl/raport-50-najczesciej-popelnianych-bledow-w-internecie-w-2023-r-raport-o-kondycji-polskiej-ortografii-w-internecie [dostęp: 22.02.2024]

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze