1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Hiwatari Matsuri – coroczny rytuał chodzenia po rozżarzonych węglach [galeria zdjęć]

Hiwatari Matsuri – coroczny rytuał chodzenia po rozżarzonych węglach [galeria zdjęć]

Hiwatari Matsuri – ceremonia chodzenia po rozżarzonych węglach w Japonii (Fot. Issei Kato/Reuters/Forum)
Hiwatari Matsuri – ceremonia chodzenia po rozżarzonych węglach w Japonii (Fot. Issei Kato/Reuters/Forum)
Zobacz galerię 14 zdjęć
Co roku w drugą niedzielę marca w wielu miejscach w Japonii odbywa się hiwatari-sai – rytuał chodzenia po rozżarzonych węglach, któremu towarzyszą modlitwy o zdrowie, bezpieczeństwo i pokój na świecie.

Fotografie dokumentujące rytuał Hiwatari Matsurim, które możecie obejrzeć w naszej galerii zdjęć, pochodzą z Tokio. Tam, 10 marca, na górze Takao, ponad 1000 osób stąpało po rozżarzonych węglach, chodząc wokół umieszczonego pośrodku ogniska.

W Hiwatari Matsurim mogą wziąć udział nie tylko mnisi, ale również wszyscy, którzy wcześniej zgłoszą chęć udziału w tym wydarzeniu – niezależnie od płci i wieku. Cała ceremonia trwa około 2–2,5 godziny, a chodzenie po rozżarzonych węglach poprzedzają liczne rytuały, między innymi: ceremonia świętego topora, kiedy kapłan „tnie” powietrze, odganiając złe moce; ceremonia świętego miecza, podczas której mieczem „wycina” w powietrzu znak 光 (hikari) oznaczający światło, aby symbolicznie odciąć się od przyziemnych namiętności; oraz ceremonia świętego łuku, polegająca na wystrzeleniu sześciu strzał: na północ, południe, wschód, zachód, północny-wschód oraz w stos, który następnie zostaje podpalony.

Po rozpaleniu ognia wrzuca się do niego drewniane tabliczki z prośbami i modlitwami. Mnisi podlewają stos wodą, aby powstało jak najwięcej dymu i aby ognisko osiągnęło wraz z płomieniami jak największą wysokość. Dzięki temu prośby biorących udział w ceremonii uczestników mają szansę dotrzeć do niebios, gdzie mieszka przywoływany w rytuałach goma Fudō Myōō, czyli Nieporuszony Król Mądrości.

Korzystałam z informacji zamieszczonych na stronie cokrajtoobyczaj.pl.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze