1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. W tym kraju zamiast PKB mierzono szczęście. Władze zmieniają strategię w obliczu kryzysu gospodarczego

W tym kraju zamiast PKB mierzono szczęście. Władze zmieniają strategię w obliczu kryzysu gospodarczego

Bhutan bywa nazywany najszczęśliwszym krajem na świecie. (Fot. Buena Vista Images/Getty Images)
Bhutan bywa nazywany najszczęśliwszym krajem na świecie. (Fot. Buena Vista Images/Getty Images)
Nad wzrost gospodarczy przedkładali zadowolenie obywateli. Kryzys zmusił Bhutańczyków do przemyślenia swoich działań. Czy to koniec Szczęścia Narodowego Brutto? Nie, ale potrzebne są kompromisy.

Świat po raz pierwszy usłyszał o tym alternatywnym dla PKB wskaźniku w latach 70. Były król Jigme Singye Wangchuck uznał, że skupianie się jedynie na zwiększaniu produkcji dóbr i usług jest zgubne. W zamian zaproponował, aby polityka uwzględniała szerszy zakres czynników wpływających na dobrostan społeczeństwa. Koncepcję oparto na czterech filarach: zrównoważonym rozwoju społeczno-gospodarczym, ochronie środowiska naturalnego, promowaniu kultury narodowej i dobrych rządach. Efekty? Według danych z 2022 roku 9,5 proc. mieszkańców Bhutanu uważa się za głęboko szczęśliwych, 38,6 proc. za bardzo szczęśliwych, a 45,5 proc. – umiarkowanie szczęśliwych.

Nie jest to jednak pełny obraz sytuacji. Dziś niewielkie, wciśnięte między Indie a Chiny, himalajskie państwo mierzy się z problemami gospodarczymi. Co ósma osoba żyje na skraju ubóstwa. Wśród młodych ludzi bezrobocie sięga 30 proc., a tysiące z nich opuściło kraj w poszukiwaniu możliwości zatrudnienia. W dużej mierze przyczyniły się do tego pandemia i inwazja Rosji na Ukrainę, które zakłóciły łańcuchy dostaw i niekorzystnie wpłynęły na ceny towarów. Zawirowania na świecie boleśnie odczuł także sektor turystyczny. Szybko zauważono, że Bhutan jest zbyt mocno uzależniony od importu i postanowiono zwrócić się ku inwestycjom. Telewizja CNBC donosi, że premier Lotay Tshering chce zrewidować spojrzenie na sprawy gospodarcze i wprowadzić tzw. Szczęście Narodowe Brutto 2.0.

Szczęście Narodowe Brutto będzie liczone inaczej. Bhutan zapowiada zmiany

– Musimy rozwijać naszą gospodarkę, ale zasady Szczęścia Narodowego Brutto nie zostaną zapomniane. Czy powinniśmy rzucać się na głęboką wodę? Nie. Możemy się rozwijać i możemy to robić w sposób zrównoważony i sprawiedliwy – mówił polityk w rozmowie z amerykańską stacją. Premier podkreśla, że dzięki innowacyjnemu podejściu Bhutan odniósł ogromne sukcesy w dziedzinie ochrony środowiska czy kultury. Niestety jednocześnie poniósł porażkę w obszarze gospodarczym. – Byliśmy bardzo konserwatywni, bardzo ostrożni, dlatego zostaliśmy w tyle.

Na początek na tapet wzięto turystykę. Aby zapobiec niszczeniu krajobrazów i zabytków, dozwolona liczba odwiedzających była od zawsze ściśle ograniczona. Co więcej, obcokrajowcy są zobowiązani do uiszczania opłaty klimatycznej w wysokości 100 dolarów za dobę. Niedawno było to jednak aż 200 dolarów. W ostatnim czasie kwota była kilkakrotnie modyfikowana. Tobgay przyznaje, że zmiany wywołały duże zamieszanie. – Turystyka zaczyna się ożywiać, ale nie osiągnęła jeszcze poziomu sprzed pandemii – mówi. Przed 2019 rokiem kraj przyciągał ponad 300 tysięcy osób. W 2023 roku było to jedynie 100 tysięcy. Obecnie władze dążą do dalszego pobudzania napływu podróżnych, ale nadal pragną kontrolować ich liczbę. – Dzięki temu stworzymy wiele miejsc pracy, o które zabiegają zdolni, bardzo kompetentni młodzi ludzie – tłumaczy szef rządu. – Mamy nadzieję, że to tylko przejściowy stan, który da nam czas na wzmocnienie naszej gospodarki poprzez turystykę i inne interwencje. Wtedy nasze dzieci pozostaną tutaj, a ci, którzy już pracują za granicami kraju, wrócą do domu bogatsi o doświadczenie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze