1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. „Nie sądziłam, że biegnę tak szybko”. 90-letnia Włoszka ustanowiła kolejny rekord świata

„Nie sądziłam, że biegnę tak szybko”. 90-letnia Włoszka ustanowiła kolejny rekord świata

Włoska biegaczka ustanowiła rekord świata w kategorii wiekowej 90 plus. (Fot. Remo Casilli/Reuters/Forum)
Włoska biegaczka ustanowiła rekord świata w kategorii wiekowej 90 plus. (Fot. Remo Casilli/Reuters/Forum)
Emma Maria Mazzenga miała 53 lat, kiedy postanowiła wrócić do swojej pasji z młodości. Biega do dziś i nieustannie odnosi sukcesy.

Włoszka biegaczka ustanowiła w maju rekord świata w kategorii wiekowej 90 lat i więcej: dystans 200 metrów w plenerze pokonała w 51,47 sekund. To nieco ponad 30 sekund więcej od rekordu wszechczasów na tym dystansie, który ustanowiła nieżyjąca już lekkoatletka Florence Griffith Joyner (w 1988 roku Amerykanka przebiegła 200 metrów w 21,34 sekund, miała wówczas 28 lat).

Rekord World Masters Athletics w kategorii kobiet w wieku 50 lat i więcej wynosi na tym dystansie 24,33 sekundy, w wieku 70 lat i więcej – 31,30 sekundy, a – uwaga (!) – w wieku 100 lat i więcej: 1 minutę i 29,79 sekundy.

Czytaj także: Maratony, triatlony, biegi górskie. Dojrzałe Polki nie rezygnują ze sportu

1/6

Sukces goni sukces

Emma Maria Mazzenga w sierpniu skończy 91 lat. Na swoim koncie ma pięć rekordów świata, dziewięć rekordów Europy i 28 zwycięstw w lokalnych imprezach w różnych kategoriach sprintu Masters – czyli zawodach dla starszych biegaczy organizowanych według grup wiekowych.

2/6

Powrót do pasji z młodości

Mazzenga biegała jako młoda kobieta, ale po wyjściu za mąż i urodzeniu dzieci przestała na wiele lat. Powróciła do trenowania i startu w zawodach w kategorii Masters w wieku 53 lat. Dzięki temu, jak mówi, przetrwała trudne chwile, których w jej życiu nie brakowało.

3/6

Dla własnej satysfakcji

W swojej kategorii wiekowej nie ma wielu rywalek, ale brak bezpośredniej konkurencji nie działa na nią demobilizująco. Jej celem bowiem jest jak najlepszy czas.

4/6

Sportowe rytuały

Podobnie jak wielu sportowców Mazzenga podczas swoich wyścigów przestrzega precyzyjnych rytuałów: biega bez skarpetek i nigdy nie nosi tych samych butów co na treningu.

5/6

Z żelazną konsekwencją

Emma Maria Mazzenga trenuje trzy razy w tygodniu. Choć potem bolą ją mięśnie, czuje się spełniona i szczęśliwa.

6/6

Recepta na długowieczność

Włoszka podkreśla, że dzięki uprawianiu sportu nie czuje się samotna – otacza ją grupa ludzi, którzy podobnie jak ona kochają sport.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze