fbpx

Jak Polacy sobie pomagają!

Inicjatywy pomocy w Polsce - jak Polacy walczą z koronawirusem?
fot. iStock

Pandemia wywołana koronawirusem spowodowała, że prawie cały świat znalazł się w zupełnie nowej rzeczywistości. Lęk o zdrowie i strach o przyszłość to emocje, które towarzyszą nam wszystkim. Nie brakuje też pozytywnej energii i wielkich odruchów serca.

Akcja Widzialna Ręka

Solidarność międzypokoleniową poczuć można m.in. poprzez akcję pomocy starszym i niepełnosprawnym osobom. W Polsce młodzi zdecydowali się założyć grupy na Facebooku, które mają na celu pomoc osobom starszym, które w szczególności powinny pozostać w izolacji. „Widzialna Ręka” to grupa, która pomaga starszym w codziennych czynnościach, które musieliby wykonać sami wychodząc z domu. Robienie zakupów, kupno leków, przywiezienie potrzebnych rzeczy od rodziny, wyjście na spacer z czworonogiem – młodzi tłumnie ruszają na pomoc oferując swoje „usługi”. Wszyscy chętni mogą przyłączyć się do grup lokalnych, gdzie sąsiedzi bądź bliscy osób starszych, którzy z jakichś powodów nie mogą pomóc, proszą dla nich o wsparcie.

Akcja #gastropomaga

Na pomoc ruszyła też gastronomia – akcja #gastropomaga to wyraz solidarności z lekarzami, pielęgniarkami i całym personelem szpitali i przychodni – osobami, które toczą teraz największą walkę. Restauracje i kawiarnie za darmo dowożą i przysyłają lekarzom jedzenie, dodatkowo wypisując na paczkach hasła wsparcia i solidarności. Takie działanie ma na celu nie tylko zadbanie o to, by lekarze i pielęgniarki mieli co zjeść i mogli napić się ciepłego napoju, ta inicjatywa ma także swój wymiar psychologiczny. Pracujący dzień i noc lekarze podkreślają, że dzięki takim akcjom nie czują się osamotnieni i mają siłę na dalszą walkę.

View this post on Instagram

Lekarze, ratownicy, pielęgniarki to nasi współcześni bohaterowie 💪🏻 Codziennie, ale dziś widać to najbardziej 🚑 DZIĘKUJEMY wszystkim zawodom medycznym za Wasze poświęcenie i pomoc ❤️ Życzymy Wam dużo siły i zdrowia! 🤗 Chcemy wesprzeć Was w tej ciężkiej pracy, a że znamy się na zdrowym, odżywczym jedzeniu, to pomożemy właśnie tak! 🍔🌭🌯🥙🍆🍅🥕🍏 👉🏻 Potrzebujemy jeszcze chwili, aby dobrze rozegrać to technicznie, ale piszcie już do nas w wiadomościach prywatnych – mamy pomysł na to, jak możemy Was wesprzeć! 🎁 📸 @tnzmkaretki dzięki za piękne zdjęcie! #wzywamyposilki #gastropomaga #krowarzywa #krowarzywateam #krowarzywaveganburger #vegan #veganfood #veganburger #burger #burgerlovers #weganizm #wegetarianizm #zdrowie #streetfood #healthystreetfood #veganwarszawa #vegankrakow #veganwroclaw #vegangdansk #vegantorun #veganrzeszow #veganbialystok #veganbydgoszcz #veganpoznan #veganlodz

A post shared by Krowarzywa Vegan Burger 🐮🍔🌱 (@krowarzywa) on

Akcja wsparcia psychologicznego

W wielu miastach pojawiły się także propozycje ze strony ośrodków pomocy psychiatrycznej i psychologicznej, udzielania bezpłatnych porad i konsultacji dla lekarzy, personelu medycznego, a także wszystkich, którzy potrzebowaliby wsparcia psychologicznego w tym trudnym okresie. Specjaliści są dostępni online i „spotykają” się na terapie z klientami na Skypie, WhatsAppie lub telefonicznie.

Akcje #oddajrekawiczki, #fryzjerzydlaszpitali

W związku z brakami odzieży ochronnej w szpitalach swoje wsparcie ogłosili także fryzjerzy. Stylista fryzur z Poznania, Piotr Sierpiński zainicjował akcję #oddajrekawiczki, #fryzjerzydlaszpitali, poprzez którą zachęca fryzjerów z całej Polski do przekazania zapasów rękawiczek najbliższej placówce medycznej, tym bardziej, że w związku z pandemią większość salonów fryzjerskich jest obecnie nieczynna. – Zamknąłem moje atelier ze względu na bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i klientek. Nie wiem na jak długo, natomiast rękawiczki, które posiadam na pewno mi się nie przydadzą w najbliższym czasie. Dlatego zdecydowałem się je oddać personelowi szpitala zakaźnego w Poznaniu. Nie jest ich wiele, ale gdyby do akcji przyłączyli się fryzjerzy z całej Polski, branża, w której pracuję przyniosłaby realne wsparcie polskiej służbie zdrowia. Mam nadzieję, że to się uda, szczególnie, że siła mediów społecznościowych jest obecnie większa niż zazwyczaj – mówi Piotr Sierpiński.

View this post on Instagram

‼️Moje atelier jest zamknięte, a ja i moi pracownicy #zostajemywdomu 😇 Pracownicy służby zdrowia nie mają takiego „komfortu” a co gorsza na polu bitwy z koronawirusem kończą im się zestawy ochronne 😔 Moje salonowe rękawiczki przez jakiś czas mi się nie przydadzą, za to lekarzom i pielęgniarkom BARDZO‼️💪 Ja oddaje moje skromne zapasy rękawiczek do szpitala zakaźnego w Poznaniu 🧑‍⚕️👩‍⚕️ Fryzjerzy z całej Polski, zróbcie to samo‼️ @bartekjanuszhair, @postekk, @salon_luisse, @ufryzjerow, @ekstraktt, @damienkoba_hair, @lukiur, @sylviagaczorek, @hullhair, @maniewski, @atelierstylissimo, @legrandsalon.pl, @zaleskilukasz, @hairbazaarstudio, @gaba_hair oddajcie swoje rękawiczki do najbliższego szpitala zakaźnego 😉 Pamiętajcie o bezpieczeństwie ‼️ Skontaktujcie się najpierw z sekretariatem szpitala i ustalcie szczegóły dostarczenia rękawiczek 📞 Jeśli będziecie mieć problemy, napiszcie do nas – pomożemy w kontakcie z odpowiednią osobą i umówieniu bezpiecznego dostarczenia rękawiczek 📩👍 Opublikujcie też post w Waszych SM, zapraszając min. 3 fryzjerów do włączenia się do akcji #oddajrekawiczki #fryzjerzydlaszpitali 🩺🦠💊 Pokażmy, że wspieramy tych, którzy walczą o nasze zdrowie i życie ‼️🚑🧑‍⚕️👩‍⚕️ ———————————————————————— #oddajrekawiczki #pomocdlaszpitali #fryzjerzydlaszpitali #koronawirus #COVID19 #zostanwdomu #piotrsierpinskihair

A post shared by 🖤𝓟𝓲𝓸𝓽𝓻 𝓢𝓲𝓮𝓻𝓹𝓲𝓷𝓼𝓴𝓲, 𝐻𝒜𝐼𝑅️ (@piotrsierpinskihair) on

Akcja „Pies w koronie”

„Jesteś na przymusowej kwarantannie lub poddajesz się samoizolacji? Obawiasz się wyjść z domu, jesteś przeziębiony, chory, niepełnosprawny, masz małe dziecko i brak rąk do pomocy, ale masz psa lub inne zwierzątko? Nie bój się prosić o pomoc” – czytamy w opisie facebookowej grupy wsparcia dla właścicieli czworonogów, „Pies w Koronie”. Wielu z nich zastanawia się co zrobić, gdy zostaną poddani obowiązkowej kwarantannie i z czyjej pomocy skorzystać przy wyprowadzaniu swojego pupila. Grupa „Pies w Koronie” to miejsce zrzeszające wolontariuszy oraz potrzebujących z całej Polski.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze