Liczba podróżujących singli rośnie, a z najnowszego raportu Travelplanet.pl. wynika, że na samotne wyjazdy częściej decydują się kobiety niż mężczyźni. Dlaczego podróżujemy w pojedynkę?
Polacy przestają bać się samotnych wypraw, są otwarci na nowe wyzwania, lepiej znają języki obce. Biura podróży oferują bardzo różnorodne wycieczki: od leniwego wypoczynku, przez wyjazdy dla aktywnych, po zwiedzanie najdalszych zakątków świata.
Według dr Mai Jedlińskiej z Katedry Marketingu i Zarządzania Gospodarką Turystyczną Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu wzrost wyjazdów singli, w tym kobiet, to przekraczanie pewnych barier socjologicznych. Kobiety są coraz bardziej niezależne i odważne, a samodzielną wyprawę traktują często jako wyzwanie. Na popularność podróży wpływa także trend ,,work–life balance”, czyli dbałość o zachowanie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Coraz więcej osób czuje potrzebę pełnego odpoczynku, spełniania marzeń, w tym również tych podróżniczych.
Single najchętniej odwiedzają Egipt, Grecję i Turcję. Popularnością cieszą się też Tunezja czy Bułgaria. Samotni mężczyźni chętnie wyjeżdżają także na Malediwy, do USA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dla podróżujących samotnie kobiet najbardziej atrakcyjne zagraniczne kierunki to Chiny, Izrael i Kenia. Ale turystki lubią też urlopy w kraju: nawet dwa razy częściej niż ogół turystów biur podróży wyjeżdżają w góry, nad morze czy nad jeziora.
Interesująca jest to, że samotni podróżnicy wolą niższe kategorie hoteli, są skłonni zrezygnować z hotelowych posiłków na rzecz lokalnych specjałów i jedzenia na mieście. Są także bardziej aktywni: zamiast leżenia na plaży wybierają uprawianie sportów i wycieczki objazdowe połączone ze zwiedzaniem i poznawaniem innych kultur.