fbpx

Tunezja – poczuj ciszę Sahary

Wakacje w Tunezji

Na świecie jest wiele wartych zobaczenia miejsc. W rankingu Europejczyka Tunezja znajduje się wysoko. Jest bezpiecznie i blisko, a z drugiej strony – już egzotycznie.

Wakacje w Tunezji
123rf.com

Słońce, słodkie lenistwo przy basenie, spacer po rajskich plażach, zapierających dech w piersiach. Miejsca, o których uczyłam się na historii, jak na przykład Kartagina, ale też piękno i spokój pustyni. Brzmi magicznie! A jest w zasięgu ręki. To Tunezja. Można tu nie tylko oderwać się do znanej europejskiej rzeczywistości i zanurzyć w odmienny kulturowo świat, ale też nurkować, surfować czy grać w golfa w doskonale przygotowanych do tego miejscach. Powinnaś też przyjechać tu, jeśli pragniesz dotknąć Afryki, potargować się na rynku albo chcesz, żeby ktoś profesjonalnie zadbał o twoje ciało.

Tunezja jest odpowiedzią na wszystkie twoje potrzeby. Oto dlaczego:

Pachnie jaśminem

Jaśmin to symbol Tunezji. Wiosną i latem na każdym kroku można spotkać te odurzające krzewy, a w pozostałe pory roku Tunezyjczycy dbają, żeby zapachem jaśminu (silny afrodyzjak) były przesiąknięte kosmetyki, tkaniny i pomieszczenia. Być może to pod wpływem naturalnej jaśminowej aromaterapii Tunezyjczycy są pogodni, gościnni i tak tolerancyjni.

Sztuka, zabytki, tolerancja

Wakacje w Tunezji
123rf.com

Kartagina. Pamiętasz ze szkoły hasło „Trzecia wojna punicka”? Zakończyła się doszczętnym zburzeniem Kartaginy. Dziś można tu podziwiać ruiny Term Antoniusza. Bulla Regia, Dougga, Bizerta, Matmata – miasta, w których obok siebie egzystują absolutnie bezkonfliktowo meczety, synagogi i kościoły katolickie. Podobnie jak w Tunisie.

Dla każdego Europejczyka sam spacer po stolicy Tunezji to dobra lekcja legendarnej tunezyjskiej tolerancji. Poza tym warto odwiedzić tu Muzeum Brado (wzorowane na madryckim Prado) – wspaniały nowoczesny gmach, udostępniający miłośnikom kultury i sztuki kolekcję przepięknych, autentycznych rzymskich mozaik.

Rozkosz targowania

Wakacje w Tunezji
123rf.com

Tunezja to najbardziej europejski z krajów arabskich i być może dlatego sprzedawcy mają tak dużą wyrozumiałość dla turystów pozbawionych bardzo ważnej umiejętności, jaką jest targowanie. Będąc w Tunezji, skorzystaj z okazji i koniecznie naucz się targowania. Zobacz, jak poważnie jest ono tu traktowane (odbywa się w środku sklepu, nigdy na ulicy, bo jest związane z nawiązaniem poważnej relacji między sprzedającym a kupującym i oparte na głębokiej świadomości potrzeb obu stron). Zakupy potraktuj jak warsztaty nauki negocjacji.

Thallassoterapia

Morze to bogactwo narodowe Tunezji. Kontaktu z nim możesz doświadczyć, brodząc, nurkując, pływając w lazurowych wodach Morza Śródziemnego, ale możesz też skorzystać z jego dobrodziejstw, wybierając pobyty lub wizytę w ogromnej sieci tunezyjskich (i niedrogich) SPA. Kąpiel w dobroczynnych algach, masaż olejkiem, oczyszczanie skóry glinką, hydromasaż wodą morską (posiadający silne działanie wyszczuplające) to tradycyjne tunezyjskie zabiegi. Zafunduj je sobie, zwłaszcza gdy brak ci akceptacji dla własnego ciała i nie czujesz się w nim dobrze. Zobacz, z jak ogromnym szacunkiem Tunezyjczycy traktują ciało każdego człowieka.

Sahara

Wakacje w Tunezji
123rf.com

Jak można widzieć na własne oczy coś, czego nie ma? Jeśli potrzebujesz mocnych wrażeń, pobyt na Saharze na pewno ci ich dostarczy. Przyjedź tu także, jeśli chcesz dotrzeć do kwintesencji słowa „cisza”. Nie na darmo są tu regularnie organizowane wyjazdy z rozwojem… Czego obawiać się, jadąc do Tunezji? Tego samego, czego boi się Tunezyjczyk, przyjeżdżający do Polski. Niczego!