fbpx

Urząd pracy przez Internet

Urzad pracy przez Internet
123rf.com

Za pół roku osoby, które będą się chciały zarejestrować jako bezrobotne nie będą musiały odwiedzać urzędu pracy – rejestracja i umawianie się na spotkanie będzie możliwe przez Internet.

Wkrótce urzędy pracy będą dostępne przez Internet. To kolejne usprawnienie systemu. Od dziesięciu lat osoba uprawniona może otrzymywać zasiłek przelewem na konto w banku, co wcześniej nie było możliwe. Ale zarejestrować trzeba się osobiście, a procedury są nadal dość skomplikowane. Przy rejestracji wymagany jest nie tylko dokument potwierdzający tożsamość i świadectwo z ostatniego miejsca pracy, ale także dokumenty zaświadczające przebieg całej kariery. I co więcej – w oryginale! Muszą także być podbite pieczątką imienną i podpisane przez właściciela firmy lub główną księgową. To ważne, ponieważ wysokość zasiłku zależy od długości stażu pracy, a urząd skrupulatnie sprawdza, czy zaświadczenia spełniają wszystkie wymagania. Firmy łączą się się, zmieniają właścicieli albo całkiem znikają z rynku, więc powinniśmy na bieżąco troszczyć się o odebranie prawidłowego świadectwa pracy. Po upływie miesięcy albo lat uzyskanie potrzebnych dokumentów może być bardzo trudne.

Ułatwieniem wprowadzonym przez nowe przepisy jest uproszczenie wniosku oraz możliwość umówienia się na określoną godzinę. Obecnie w urzędach pracy obowiązują numerki, co oznacza, że szansę dostania się do interesującego nas okienka mamy, kiedy przyjdziemy wcześnie rano. Później musimy się liczyć z koniecznością nawet kilkugodzinnego oczekiwania.

Do tego, żeby rejestrować się wyłącznie przez Internet, trzeba będzie mieć np. bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany certyfikatem, podpis potwierdzony profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej albo podpis osobistego weryfikowany certyfikatem podpisu osobistego. Urzędnicy oceniają więc, że na początku system będzie wykorzystywany w ograniczonym stopniu. Jest to jednak bardzo ważne usprawnienie, ponieważ bezrobocie dotyka także młodych osób, dla których Internet jest środowiskiem naturalnym.