1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Polska Światłoczuła rusza w Polskę!

Polska Światłoczuła rusza w Polskę!

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
"Polska Światłoczuła" to nazwa filmowego projektu zainicjowanego przez reżysera Dorotę Kędzierzawską i operatora Artura Reinharta. Projekt rozpoczyna się 25 września w różnych miejscach w całej Polsce, głównie w małych miejscowościach, gdzie organizowane będą specjalne pokazy filmowe.

Projekt Polska Światłoczuła rozpościera filmową sieć nad krajem, odkrywa i lokalizuje miejsca, do których warto dotrzeć z dobrym polskim kinem. Chcemy stworzyć niepowtarzalną atmosferę wokół projekcji, dlatego będą one odbywały się w nietypowych miejscach: w więzieniu, w kościele, w małych zapomnianych salach, domach kultury. Mamy zamiar odwiedzić wybrane miejsca w cyklu dwutygodniowym (dwa razy w miesiącu). Zabieramy ze sobą reżysera lub twórcę, który spotka się z widzami.

Promujemy dobre, polskie kino (filmy fabularne, dokumentalne, animowane), zapraszamy do dyskusji o sztuce filmowej, ale również szeroko pojętej polskiej kulturze. Chcemy Wam zawieźć to, nad czym reżyserzy pracują bardzo długo, czasem całe lata, a co pojawia się na chwilę w kinach dużych miast, a do mniejszych miejscowości nie dociera wcale. Chcemy nauczyć widzów o filmach rozmawiać, spierać się, chcemy nauczyć się o tych filmach słuchać, walczyć o nie, bronić, bić się... Ponadto chcielibyśmy włączyć w tę serię pokazów i dyskusji miejscowych animatorów kultury, amatorów próbujących swoich sił twórczych w kinie, fotografii, literaturze (organizując na przykład warsztaty z twórcami dla zainteresowanych, czy prezentowanie swoich prób filmowych i prac twórcom profesjonalistom). Pragniemy "dzielić się" kinem ze wszystkimi światłoczułymi widzami z całej Polski.

Pomysł projektu „Polska Światłoczuła” zrodził się w głowach reżyserki Doroty Kędzierzawskiej i operatora Artura Reinharta, którzy pragną przywrócić dialog między widzem a reżyserem, twórcą. Filmy prezentowane będą z kopii cyfrowych wyświetlanych z projektora cyfrowego najwyższej klasy tak, by jakość projekcji nie różniła się od tych w najlepszych salach kinowych stolicy. Dzięki interaktywnej stronie internetowej w spiralę zainteresowania dobrym polskim filmem chcemy wciągnąć widzów z całej Polski.

Przedsięwzięcie przewidziane jest na rok, ale mamy nadzieję, że wejdzie do kalendarza ważnych wydarzeń kulturalnych na stałe. Jedziemy do małych wsi, miejscowości, większych miast. Odwiedzimy większość województw, przejedziemy setki kilometrów. Wierzymy, że warto rozmawiać o nowym, wartościowym, polskim kinie.

Trasę rozpoczęliśmy 25.09.2011. Na początek zaprezentujemy wielokrotnie nagradzany na festiwalach "Jutro będzie lepiej" w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej. Film jest intrygującą opowieścią o trójce małych chłopców poszukujących lepszego życia. Następnie zaprezentujemy widzom „Wymyk” Grega Zglińskiego oraz „Tonię i jej dzieci” Marcela Łozińskiego.

Szczegóły na stronie:

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze