W zasadzie wystarczy uzbroić się tylko w wiedzę. Z takim zapleczem na pewno droga mleczna będzie udana. Co zatem warto wiedzieć o dbaniu o piersi w okresie karmienia?
Przed porodem – jak się przygotować do karmienia piersią
Piersi przyszłej mamy nie wymagają hartowania – ani szczotką, ani zimną wodą. Nie wymagają żadnych specjalnych kremów. . To właśnie w ciąży piersi zmieniają rozmiar. Zmienia się nie tylko wielkość miseczki biustonosza, ale tez znacznie powiększa się obwód pod biustem. Tylko dobrze dobrany biustonosz i zmiana jego rozmiaru w miarę potrzeby zagwarantuje, że piersi zachowają jędrność i ładny wygląd. Piersi maja prawo być tkliwe i pobolewać, może też wydobywać się z nich siara. Zasychająca siara może tworzyć „strupki”, bo jest bardzo tłusta, a do tego ciemno-żółta. Wystarczy zmyć je wodą, osuszyć piersi i dbać o zmianę biustonosza w razie potrzeby
Początki karmienia piersią
Pierwsze próby karmienia mogą być trudne, ale po to właśnie przyszła mama musi uzbroić się w wiedzę – o tym, jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi, jaką pozycję wybrać, aby było wygodnie. Brodawki muszą się przyzwyczaić do nowej roli i mogą być tkliwe, jednak karmienie nie powinno sprawiać bólu. Jeśli już dojdzie do pęknięć czy uszkodzeń – najlepszą metodą jest dopływ świeżego powietrza i maść z naturalna lanoliną. Nie tylko przyspiesza regenerację, ale także może być spożyta przez noworodka i na pewno mu nie zaszkodzi. Warto dodać, że samo mleko ma gojące i przeciwbakteryjne właściwości, więc smarowanie brodawek własnym mlekiem i wietrzenie ich to zawsze dobry pomysł. Dodatkowo ulgę mogą przynieść chłodne, żelowe kompresy. Metodą polecaną przez położne jest napełnienie pampersa woda i schłodzenie go w lodówce. Żel, który znajduje się w chłonnych pieluchach dobrze trzyma niską temperaturę. Schładzanie piersi na pewno przyniesie ulgę.
Nawał, zastój, zapalenie
W trzeciej dobie karmienia piersią, zwykle zdarza się tzw. nawał, czyli wzmożony napływ mleka do piersi. Mogą być one twarde, nabrzmiałe, bolesne. Bez obaw, laktacja wkrótce się unormuje, zadba o to dziecko, jeśli tylko będziesz karmić na żądanie. O czym pamiętać? Jeśli zajdzie potrzeba użycia laktatora, należy odciągnąć tylko niewielką ilość mleka, do uczucia ulgi. Po karmieniu można schładzać piersi.
Zastój to sytuacja, gdy gdzieś wewnątrz piersi wypływ mleka jest utrudniony. To się zdarza, bo lipidy zawarte w mleku czasem zbijają się w grudki. Aby temu zapobiec warto przyjmować lecytynę sojową- według schematu z ulotki. Jest bezpieczna dla dziecka i reguluje gospodarkę lipidowa w organizmie mamy. Zastój najlepiej zlikwiduje dziecko. Należy przystawiać je bródką w stronę zastoju. Aby ułatwić mu zadanie, warto pierś delikatnie rozgrzać np. świeżo wyprasowaną, ciepłą ścierką lub kompresem. Po karmieniu pierś schładzamy. Jeśli pojawią się objawy zapalenia, czyli gorączka, zaczerwienienie piersi, dreszcze, należy kontynuować karmienie, głaskać delikatnie piersi w kierunku brodawki i stosować ibuprofen. Jeśli objawy po 2-3 dobach nie ustąpią, zalecany jest kontakt z doradcą laktacyjnym.
Zmiana biustonosza w okresie karmienia
Dbanie o piersi w okresie karmienia to również dobrej jakości, prawidłowo dobrany biustonosz. Możliwe, że po dwóch miesiącach, kiedy laktacja się ustabilizuje będzie potrzebna zmiana rozmiaru. A po pół roku kolejna – wtedy obwód pod biustem wraca do normy. Nie są to jednak zbędne wydatki. Piersi potrzebują podtrzymania. Zwiększa się ich ciężar, a skóra jest już naciągnięta za sprawą zmiany rozmiaru. Bez pomocy dobrego biustonosza piersi będą tracić jędrność. Po ustabilizowaniu się laktacji można stosować chłodne prysznice, które świetnie ujędrniają biust. Można także smarować piersi ujędrniającymi preparatami (nie smarujemy brodawek, aby dziecko nie zjadało kremu).
Po okresie połogu i rekonwalescencji w przypadku porodu przez cesarskie cięcie, można zacząć wykonywać ćwiczenia unoszące biust.