1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA
  4. >
  5. Zdrowie kobiety. Holistyczne podejście medycyny chińskiej

Zdrowie kobiety. Holistyczne podejście medycyny chińskiej

Głębokim celem medycyny chińskiej jest zapobieganie. (Fot. iStock)
Głębokim celem medycyny chińskiej jest zapobieganie. (Fot. iStock)

Choroba Hashimoto? Guzki w piersiach? Bolesne miesiączki ze skrzepami krwi? Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską to mogą być objawy zastoju energii Chi w wątrobie. Przyczyna? Bywa nią stres związany z poczuciem, że wszystko w moim życiu płynie nie tak, jak powinno, nie tak jak bym chciała.

 

Symbolem kobiecości zawsze była róża. Piękna, delikatna, odporna, ale wymagająca szczególnej troski. Każda z nas powinna myśleć o sobie i swojej kobiecości jako o czymś wyjątkowym, wymagającym uwagi, mającym aspekt duchowy. Głęboka akceptacja, zrozumienie, a także obdarzenie szacunkiem i miłością siebie samej ma podstawowe znaczenie dla zdrowia kobiety. Celem wykładów dr medycyny i medycyny chińskiej Grażyny Rogulskiej jest przypomnienie o tym, jak kobieta powinna dbać o siebie, a czego od siebie nie wymagać.

Tradycyjna medycyna chińska w odróżnieniu od medycyny konwencjonalnej postrzega człowieka, nie tylko poprzez jego fizjologiczny i anatomiczny obraz, ale także energię. Dlatego daje to całościowe holistyczne odbicie tego, kim naprawdę jesteśmy. Każdy człowiek jest nie tylko zbiorem narządów, ale jednością wielu wartości także duchowych i mentalnych.

Energia, zgodnie z medycyną chińską, płynie w ciele człowieka kanałami, nazywanymi  medianami powiązanymi z głównymi narządami oraz innymi tkankami ciała.

Dla kobiety niezwykle istotny jest meridian wątroby, który wpływa m.in. na kobiecy cykl oraz menstruację. W medycynie chińskiej przyczynę wielu problemów ze zdrowiem upatruje się w „zastoju energii”, w tym, że nie płynie ona tak jak powinna. Kiedy zaburzony jest przepływ energii Chi np. w meridanie wątroby, to zaburzone jest funkcjonowanie zasilanych przez ten meridian organów i tkanek.

Stagnacja energii Chi w wątrobie związana jest bardzo często ze stresem, z frustracją. Powoduje to m.in. zastój energii w macicy. Przez to mogą pojawić się mięśniaki i zaburzenie miesiączkowania. Meridian wątroby przebiega także przez piersi, dlatego również w nich mogą pojawiać się np. guzki, torbiele, cysty, zwłóknienie. Zastój energii Chi w wątrobie może się również przyczynić do problemów z tarczycą. Kobieta, która ma kłopoty tego typu bywa przerażona: „jaka ja jestem schorowana, mam guzki tarczycy, mięśniaki macicy…”, chodzi więc do wielu specjalistów. - Każdy specjalista leczy to czym się zajmuje, czyli jeden narząd, a tymczasem wszystkie problemy, które się pojawiły wynikają z tzw. syndromu zastoju Chi w meridianie wątroby - mówi dr Rogulska.

Dlatego zgodnie z tradycyjną medycyną chińską przy typowo kobiecych problemach terapia skupia się na przywróceniu właściwego przepływu energii w meridianie wątroby i wsparciu jej funkcjonowania. Ważna jest także dieta, godziny spożywania posiłków oraz rozwiązanie stresującej sytuacji życiowej, choćby przez zmianę nastawienia jakie daje m.in. medytacja.

Istotna jest również określona dbałość o siebie w szczególnych okresach życia kobiety takich jak pokwitanie, miesiączka, ciąża, poród i połóg oraz okres menopauzalny. Brak odpowiedniej troski o samą siebie oraz stres i frustracja mogą powodować zaburzenia takie jak nieregularne cykle menstruacyjne, bolesne miesiączki, nadmierne lub skąpe krwawienia miesięczne. To także objawy niewłaściwego przepływu Chi w naszym ciele. Tradycyjna medycyna chińska podpowiada jak radzić sobie w takich przypadkach a przede wszystkim jak im zapobiegać jako, że profilaktyka jest najlepszym sposobem na utrzymanie zdrowia. „Kopie się studnię zawczasu a nie wtedy kiedy jest się spragnionym” to stare powiedzenie dobrze oddaje ideą holistycznego podejścia do kobiecości.

„Stagnacja Chi wątroby” i „Chi pęcherzyka żółciowego” to częsta przyczyna chorób oraz braku sił życiowych u kobiet obok przepracowania, niewłaściwego odżywiania i braku uregulowanego trybu życia. m.in. temu poświęcony zostanie wykład dr Rogulskiej zatytułowany  „Mądrość ciała kobiety – O czym kobieta wiedzieć i pamiętać powinna”.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze