Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny ma nowotwór, sprawdź gdzie szukać informacji i jak radzić sobie w dobie pandemii Covid-19.
Wielu pacjentów podkreśla, że okres przed otrzymaniem diagnozy choroby nowotworowej i czas tuż po diagnozie to jedne z najtrudniejszych etapów w całym procesie chorowania i walki z nowotworem. Na tym etapie pojawia się mnóstwo pytań, wątpliwości oraz niepewność. Zachorowanie na nowotwór jest punktem zwrotnym w życiu każdego człowieka, którego dotknęła choroba. Panująca pandemia COVID-19 może potęgować ten strach.
Jednocześnie, warto podkreślić, że dzięki powszechnemu dostępowi do Internetu zniknęły bariery w dotarciu do informacji na temat chorób nowotworowych i najnowszych doniesień o leczeniu onkologicznym. Jest to szczególnie przydatne w dobie pandemii koronawirusa oraz ważne w kontekście ograniczenia dostępu do wielu specjalistów.
Z pomocą i wsparciem informacyjnym Pacjentom przychodzą platformy edukacyjne takie jak portal onkologiczny
Należy pamiętać, że obok wartościowych i rzetelnych treści, w Internecie znaleźć można również nieprawdziwe informacje, które nie przeszły żadnej weryfikacji.
- Poczuciu zagrożenia życia, zagubienia i strachu przed leczeniem onkologicznym często towarzyszy osamotnienie i bezradność. Wielu pacjentów w obawie o zniecierpliwienie lekarza lub ośmieszenie się unika rozmowy ze specjalistą o problemach związanych z chorobą. Dodatkowo, należy pamiętać, że mamy obecnie utrudniony dostęp do lekarzy w związku z panującym korona wirusem. W tej sytuacji ważnym źródłem wiedzy staje się Internet – komentuje Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl.
Jak podkreślają eksperci, to od Pacjenta i jego rodziny zależy, czy wiedza z Internetu posłuży do zbudowania wartościowej bazy wiedzy o chorobie, czy raczej do podsycania w sobie niepewności i strachu.
Warto pamiętać, że istnieją ważne pytania dotyczące choroby jaką jest , na które odpowiedzieć może jedynie doświadczony onkolog, który zna wyniki aktualnych badań oraz posiada odpowiednie wykształcenie.
Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom pacjentów onkologicznych w 2012 roku powstał portal onkologiczny zwrotnikraka.pl
, który stanowi rzetelną i pomocną bazę wiedzy o nowotworach. Zwrotnik Raka to również platforma internetowa umożliwiająca pacjentom kontakt oraz wymianę informacji, której przyświeca hasło:
Wiedzieć więcej, to bać się mniej.
Wartość edukacyjna portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl została doceniona m.in. przez Zarząd Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, który uhonorował redakcję Zwrotnik Raka nagrodą specjalną Jaskółki Nadziei w kategorii Media.
- Uporządkowanie wiedzy niejednokrotnie pozwala uspokoić emocje. W chorobie nowotworowej warto być aktywnym - pytać, szukać, czytać - jednocześnie zachowując ostrożność. Internet nie zawsze jest najlepszym źródłem wiedzy o raku. Doktor Google dostarcza niejednokrotnie wielu sprzecznych informacji, które potęgują niepokój. Warto zaufać rzetelnym i zweryfikowanym stronom internetowym oraz uznanym organizacjom pacjenckim, które działają i wspierają od lat – radzi Jarosław Gośliński, redaktor naczelny portalu onkologicznego zwrotnikraka.pl.
Portal onkologiczny zwrotnikraka.pl zawiera kilka kluczowych działów tematycznych, takich jak:
- Aktualności – najnowsze doniesienia ze świata onkologii
- – słownik onkologiczny czyli zbiór kluczowych artykułów i terminów związanych z onkologią i leczeniem raka
- Antyrak – dział poświęcony profilaktyce nowotworowej
- Nowotwory – szczegółowy opis poszczególnych typów nowotworów (objawy, diagnostyka, leczenie)
- Baza wiedzy – kompendium wiedzy onkologicznej dotyczące diagnostyki, objawów, genetyki, bólu nowotworowego i wsparcia żywieniowego
- Leczenie onkologiczne – dział zawiera informacje o poszczególnych rodzajach terapii onkologicznych – chirurgii, radioterapii, chemioterapii, immunoterapii
- Wsparcie w chorobie nowotworowej – artykuły i porady dla Pacjentów oraz ich opiekunów z zakresu psychoonkologii.
- Koronawirus – interaktywna , eksperckie materiały i poradniki dotyczące pandemii i walki z rakiem w czasach COVID-19.
Podsumowując, w dobie Internetu dostęp do informacji o chorobie nowotworowej i leczeniu onkologicznym jest właściwie nieograniczony. Jest to szczególne ważne i przydatne w dobie koronawirusa i pandemii COVID-19. Dla osób niezwiązanych z medycyną odróżnienie informacji prawdziwych od fałszywych może być jednak bardzo trudne, a czasami niemożliwe.
Wartościowe informacje o nowotworach można znaleźć w Internecie na stronach medycznych towarzystw naukowych, Ministerstwa Zdrowia, uznanych fundacji czy stowarzyszeń pacjentów oraz portali edukacyjnych, takich jak zwrotnikraka.pl.