Koty zachwycają nas nie tylko swoją urodą, ale także niezwykłą siłą charakteru. Właścicieli kotów fascynuje przede wszystkim ich inteligencja, majestatyczność oraz pewna doza tajemniczości. Poniżej przedstawiamy kilka ciekawostek o kotach, które z pewnością Cię zaskoczą!
Każdy koci nos to egzemplarz jedyny w swoim rodzaju. Jego wzór jest unikatowy, podobnie jak linie papilarne u człowieka. W ciele kota znajduje się aż 230 kości. Podczas gdy człowiek ma ich zaledwie 206.Kot nie ma obojczyka. Dzięki temu potrafi zmieścić się w szczeliny, przez które przejdzie mu głowa. Długość kociego życia wynosi maksymalnie 20 lat, co w przeliczeniu wynosi 98 lat ludzkich. Koty słyną z bardzo elastycznego grzbietu. Podczas gdy ludzki kręgosłup ma jedynie 34 kręgi, koci posiada ich aż 53. Szczęka kota nie porusza się na boki, dlatego też nie potrafi on żuć większych kawałków jedzenia. Zazwyczaj kocury są lewołapkowe, natomiast kocice wolą używać swojej prawej łapy. W większości miotów rodzi się maksymalnie 9 kociąt. Kocie serce bije dwa razy szybciej niż serce człowieka, czyli w przedziale 100-400 uderzeń na minutę.
Kot posiada tzw. trzecią powiekę, która usprawnia funkcjonowanie oka, zapobiega wysychaniu oraz powstawaniu uszkodzeń. Częstokroć zły stan trzeciej powieki lub jej połowiczne zamknięcie świadczą o chorobie. Koci wzrok jest 6 razy lepszy od ludzkiego. Zwierzę nie jest w stanie zobaczyć niczego co znajduje się bezpośrednio pod jego nosem.
(Fot. materiały prasowe)
Kocie uszy potrafią odbierać dźwięki o dwie oktawy wyższe niż te, które słyszy człowiek. Kot ma aż 32 mięśnie odpowiedzialne za koordynację ruchów ucha zewnętrznego. Dla porównania ludzie mają ich zaledwie 6. Dzięki temu kot potrafi obrócić uszy o 180 stopni.
Kot nie potrafi rozpoznać słodkiego smaku. Kot obdarzony jest dodatkowym zmysłem, stanowiącym połączenie zmysłu węchu oraz smaku. Jest to tzw. organ Jacobsona umiejscowiony w górnej części podniebienia zwierzęcia. Dzięki niemu cząsteczki zapachowe gromadzące się na kocim języku po dotknięciu błony Jacobsona przesyłają impulsy nerwowe. Niezwykle szorstki język kota pomaga mu prawidłowo oczyszczać sierść oraz je nawilżyć. Kot wykorzystuje go także do polowania – umożliwia mu szybsze i łatwiejsze rozprawienie się z ofiarą.
Koty są bardzo wrażliwe na różnorodne drgania oraz wibrację. Mają umiejętność wyczuwania trzęsienia ziemi nawet o 10 – 15 min wcześniej niż zauważy to człowiek. Koty pocą się tylko na spodnich stronach łapek. Dzięki wąsom koty oceniają czy zmieszczą się w przejściu. Wąsy kota są niezwykle czułe. Potrafią rozpoznać ruch powietrza wokół przedmiotów. Koci pyszczek ma średnio 24 wąsy, po 12 z każdej strony. Ocieranie się kota o przedmioty i ludzi jest sposobem na oznakowanie terenu.
(Fot. materiały prasowe)
To również może Cię zainteresować:
Kot poświęca średnio 10950 godzin na mruczenie. Częstotliwość kocich pomruków wynosi 26 cykli na sekundę. Mruczenie nie zawsze jest oznaką przyjemności, w niektórych przypadkach może też przejawiać ból.
Koty śpią ok. 18 godzin dziennie.
Wdrapywanie się na drzewo jest kocią domeną. Zwierzęta mają natomiast trudności z zejściem z niego, gdyż ich pazury są wygięte tylko w jedną stronę.
Największym przejawem kociej czułości jest drżenie końcówki ogona.
Koty mają zdolność wydawania ok. 100 rozmaitych dźwięków. Dla porównania pies jest w stanie wydobyć z siebie tylko 10 odgłosów.
Nie bez powodu koci pupil towarzyszy człowiekowi już od tysiącleci. Mylnie twierdzi się, że zwierzęta oswoili starożytni Egipcjanie. Faktem jest, że najstarszy znany grobowiec z kotem znaleziono na Cyprze. Wiek znaleziska oszacowano na 9500 lat. O tym, że ciało i zachowanie kota jest jedyne w swoim rodzaju nie trzeba nikogo przekonywać.
Internetowy sklep zoologiczny przygotował wyjątkowy rabat dla Czytelniczek Zwierciadła 7% rabatu na wszystko w internetowym sklepie zoologicznym .